Ābeles apsēdis lapu tinējs. Kā to apkarot? 0
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
“Viss dārzs pilns zirnekļa tīkliem līdzīgām ligzdām, kurās ir kāpuri. Nespēju tos apkarot…” – izdevumam raksta Antra Pierīgā.
“Šogad laika apstākļi sekmējuši ābeļu lapu tinēja (Argyroploce variegana) savairošanos. Mazdārziņā stipro ķīmiju nevajadzētu lietot, turklāt tagad, kad kāpuri sēž savās tīmekļu segās, tie ir labi pasargāti,” skaidro stādaudzētājs Pēteris Heimanis no Pūres.
Ābeļu lapu tinējs bojā arī bumbieres, plūmes, ķiršus un citus lapukokus.
Arī stādaudzētāja augļudārzos vērojami šie tinēji, tomēr ne pārāk daudz. Viņš spriež – iespējams, tāpēc, ka dārzos izlikts daudz putnu būrīšu. Koki arī tiek regulāri kopti. Taču pilnībā no tinēja uzbrukuma šogad nav pasargāts neviens augļudārzs.
Ko iesākt ar šiem kaitēkļiem? Ja tie ir nelielā daudzumā, sevišķu postu nenodarīs. Ja dārzos savairojušies lielos apjomos, visiedarbīgākā metode tagad ir nolasīt perēkļus.
Mazu koku vieglāk sakopt, bet lielam kaitēkļu apsēstās vietas augstāk lapotnē var noskalot ar ūdensstrūklu.
Ja uz zara vairāk tinēju, to var nozāģēt, jo ražas tajā nebūs tik un tā. Invadētos zarus sadedzina, bet tīmekļus ar kāpuriem var likt kaut vai kompostā, jo tie spēj attīstīties tikai uz sava dzimtā koka.
Nav jāsatraucas, kad, raujot tīmekļus vai skalojot tos ar ūdeni, kaitēkļi nokrīt zemē, jo atpakaļ kokā tie nespēs uzrāpties un badā aizies bojā. Toties nenolasītie turpinās mieloties ar ābeļu, bumbieru un citu koku maigajām daļām, līdz būs gana lieli, lai ieziemotos augsnē koka pakājē un nākampavasar lielā daudzumā atkal bojātu dārzu.