Gāzes apgādes sistēmas operatora AS “Gaso” klientu centrs.
Gāzes apgādes sistēmas operatora AS “Gaso” klientu centrs.
Foto: LETA/Zane Bitere

Kas sagaida dabasgāzes lietotājus no 1.janvāra, skaidro Gaso 0

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija apstiprinājusi AS “Gaso” iesniegto dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojuma tarifa projektu, kas paredz ieviest fiksētu maksu par pieslēgumu atbilstoši pieslēguma atļautajai slodzei neatkarīgi no dabasgāzes patēriņa apjoma.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Vienlaikus dabasgāzes sadales cena lielai daļai lietotāju tiks samazināta par 11% līdz 52%. Tarifu projekta kalkulators pieejams mājaslapā www.gaso.lv.

“Gaso” valdes priekšsēdētāja Ilze Pētersone-Godmane teica, ka pēdējo mēnešu laikā noritēja aktīvs un rūpīgs darbs, precizējot Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā iesniegto dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojuma tarifu projektu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Gaso” ir ticies ar “Zemnieku saeimu” un Latvijas Siltumuzņēmumu asociāciju, ieklausījās uzņēmēju ieteikumos, rezultātā izstrādāja speciālu sezonālo tarifu lauksaimniekiem, kam dabasgāzes resurss nepieciešams vien dažus mēnešus gadā, kā arī atgriezās pie esošā patērētāju grupu skaita – astoņām.

Tāpat precizēts projekts atbilstoši Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas norādēm. Izmaksas izdevās samazināt, pārskatot un efektivizējot uzņēmuma iekšējos procesus, kā arī samazinot administratīvās izmaksas.

“Gāzes infrastruktūras drošības sadaļa, kas ir mūsu prioritāte un kas skar visus patērētājus, netika aizskarta,” uzsvēra Pētersone-Godmane.

Ko ietekmēs jaunie tarifi?

Pētersone-Godmane norādīja, ka apstiprinātais sadales sistēmas pakalpojuma tarifu projekts ir rūpīgi izsvērts un pārdomāts solis. Kopējā rēķina summa noteikti pieaugs “nulles” klientiem, kam tiek nodrošināts pieslēgums, bet kas dabasgāzi vispār nepatērē.

Mājsaimniecībām, kas dabasgāzi patērē ēdiena gatavošanai, atkarībā no patēriņa, rēķins pieaugs no 1,77 eiro līdz nullei. Savukārt tiem, kas gāzi tērē vairāk, ne tikai ēdiena gatavošanai, bet arī apkurei, siltā ūdens sildīšanai utt., vienā brīdī tarifa mainīgās daļas samazināšana kompensēs fiksētās maksas ieviešanu, un kopējās izmaksas saruks.

AS “Gaso” mājaslapā ir pieejams tarifu projekta kalkulators, kurā gan mājsaimniecības, gan uzņēmumi var aprēķināt savu aptuveno maksājumu par dabasgāzi, tajā skaitā sadales pakalpojumu tarifu.

I. Pētersone-Godmane atgādina, ka jauni tarifi nepieciešami, lai pielāgotos esošajai situācijai dabasgāzes tirgū un varētu nodrošināt noteikto dabasgāzes tīkla drošības standartu ievērošanu, veicot nepieciešamās investīcijas gāzes sadales tīkla atjaunošanā un uzturēšanā, lai līdz minimumam samazinātu bīstamu situāciju rašanās iespējas.

Jaunie dabasgāzes sadales tarifi
Autors: AS “Gaso”

Gāzes vadi netiek noslogoti pilnībā

Ņemot vērā gāzes patēriņa samazināšanos kopš 90. gadu sākuma, maģistrālie un vietējie sadales sistēmas gāzes vadi, kas sākotnēji tika projektēti būtiski lielākām jaudām, patlaban netiek pilnībā noslogoti.

Reklāma
Reklāma

Lielai daļai klientu pieslēgumu jaudas vēsturisku iemeslu dēļ neatbilst patēriņam, un tās būtu nepieciešams pārskatīt un efektivizēt.

Pēdējos gados novērotas arī energoresursu kopējā patēriņa struktūras izmaiņas – 2016. gadā dabasgāzes patēriņa īpatsvars ir samazinājies līdz 25,4%, bet kurināmās koksnes patēriņa īpatsvars pietuvojies 30%.

Salīdzinājumā ar 2008. gadu, kad tika apstiprināti spēkā esošie sadales sistēmas tarifi, sagaidāmais dabasgāzes patēriņš 2018. gadā būs par aptuveni 33% zemāks.

Sadales sistēmā vairāk nekā 90% izmaksu ir fiksētas un nav atkarīgas no patērētā dabasgāzes apjoma, jo neatkarīgi no patēriņa ir jānodrošina tīkla uzturēšana, atjaunošana un jāveic nepieciešamie drošības pasākumi.

Atšķirībā no izmaksu sadaļas, “Gaso” ieņēmumu daļa līdz šim bija pilnībā mainīga, jo spēkā esošie, teju 10 gadus vecie tarifi paredz maksu par sadales pakalpojumiem atbilstoši piegādātajam dabasgāzes apjomam.

Jaunajā tirgus situācijā, kad sadales sistēmas operatora biznesa modelis, izveidojot jaunu uzņēmumu “Gaso”, ir būtiski mainījies, izmaksu un ieņēmumu disbalanss radīja nopietnus riskus kvalitatīvai, stabilai un drošai tīkla uzturēšanai.

Lai garantētu gāzes apgādes drošību, vairāk nekā 5200 km garais dabasgāzes sadales tīkls ir pakāpeniski jāatjauno, veicot regulāras investīcijas. Spēkā esošie tarifi ir ne vien novecojuši un neatbilst tirgus situācijai, bet arī rada nevienlīdzīgu situāciju dabasgāzes lietotāju starpā.

Tas skaidrojams ar to, ka šobrīd vairāk nekā 20 500 klientu ir “nulles” un ļoti zema patēriņa pieslēgumi. Arī šiem “tukšajiem” pieslēgumiem infrastruktūra ir jāatjauno un pastāvīgi jāuztur darba kārtībā, taču šīs izmaksas pašlaik sedz pārējie dabasgāzes patērētāji.

Lai motivētu galapatērētājus efektīvāk izmantot pieslēguma jaudu, nodrošinātu iespējas veikt nepieciešamās investīcijas dabasgāzes sadales tīklā, īstenojot ar likumu noteikto uzdevumu sadales sistēmas operatoram nodrošināt sadales sistēmas drošību, “Gaso” ar 1. janvāri ieviesīs divpakāpju tarifu dabasgāzes sadales pakalpojumiem, kas ietver fiksētu komponenti atbilstoši pieslēguma atļautajai slodzei neatkarīgi no dabasgāzes patēriņa un mainīgu komponenti atbilstoši piegādātās dabasgāzes apjomam.

Diferencē lietotājus

Līdz šim dabasgāzes patērētāji tika diferencēti pēc to gada patēriņa, neņemot vērā lietotāja pieslēguma jaudu un jaudas izmantošanas efektivitāti. Turpmāk, diferencējot lietotājus, paredzēts ņemt vērā to patēriņu, atļauto slodzi un pieslēguma jaudas izmantošanas efektivitāti.

“Sadales operatora uzdevums ir nodrošināt lietotājiem drošu un nepārtrauktu dabasgāzes padevi, neatkarīgi no lietotāja patēriņa profila, un jaunā tarifu struktūra palīdzēs sasniegt šo mērķi,” norādīja I. Pētersone-Godmane.

Saskaņā ar jauno tarifu projektu patērētājiem, kas dabasgāzi izmanto gāzes plītīm vai siltā ūdens nodrošināšanai, kā arī apkurei ir noteikts vienādots fiksētais maksājums tipiskajām jaudas kategorijām:

līdz 6 m3/h fiksētais maksājums veido 1,77 eiro mēnesī;
no 6 līdz 10 m3/h fiksētais maksājums veido 6,63 eiro mēnesī;
no 10 līdz 16 m3/h fiksētais maksājums veido 10,60 eiro mēnesī.
no 16 līdz 25 m3/h fiksētais maksājums veido 16,17 eiro mēnesī;
no 25 līdz 40 m3/h fiksētais maksājums veido 24,02 eiro mēnesī;
no 40 līdz 65 m3/h fiksētais maksājums veido 39,76 eiro mēnesī.

Lielākajiem no mājsaimniecību dabasgāzes patērētājiem, kuriem uzstādītā atļautā slodze ir lielāka par 65 m3/h, un rūpnieciskajiem klientiem, fiksētais maksājums tiks rēķināts par katru atļautās slodzes vienību. Fiksētās maksas piemērošanai plānots izmantot pieslēguma līgumos ar klientu noteiktās atļautās slodzes vērtību.

Piemēram, lielākajiem mājsaimniecību patērētājiem fiksētais maksājums būs 6,30 eiro gadā par katru m3/h, tādējādi lietotājam, kura slodze ir 70 m3/h, fiksētais maksājums būtu 441 eiro gadā, savukārt ar 80 m3/h – 504 eiro gadā utt.

Jaunie tarifi stāsies spēkā 2019. gada 1. janvārī.

Kā mainīsies gāzes rēķins?
Autors: AS “Gaso”

AS “Gaso” ir vienīgais dabasgāzes sadales sistēmas operators Latvijā, kas nodrošina dabasgāzes piegādi no pārvades sistēmas līdz gala patērētājiem.

Uzņēmums nodrošina sadales infrastruktūras attīstību, dabasgāzes pieslēgumu izbūvi, sistēmas ekspluatāciju un dabasgāzes uzskaiti, kā arī avārijas dienesta darbību.

AS “Gaso” ir dibināta 2017. gada 22. novembrī, nodalot no akciju sabiedrības “Latvijas Gāze” sadales sistēmas darbību un izpildot Eiropas Savienības un valsts prasības par dabasgāzes sadales sistēmas neatkarības nodrošināšanu.

Uzņēmuma vienīgais īpašnieks ir “Latvijas Gāze”. “Gaso” ir pilnībā regulēts uzņēmums un darbojas tikai Latvijas teritorijā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.