Kas paveikts Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanā? 2
Īsi pirms Ziemassvētkiem – 21. decembrī – apritēja mēnesis, kopš notika Latvijā pēdējā gadu desmita lielākā nelaime, kad, Zolitūdē sabrūkot lielveikalam “Maxima”, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, tostarp trīs ugunsdzēsēji glābēji, bet vēl vairāki desmiti cilvēku guva smagus ievainojumus. Zolitūdes traģēdijas iemeslus oficiāli izmeklē Valsts policija (VP), kas līdz šim krimināllietā izņēmusi vairākus desmitus tūkstošu dokumentu un vairāk nekā 80 informācijas nesējus, informē policijā. Līdz ar to izmeklētājiem ir jāveic ļoti apjomīgs darbs izņemto materiālu izpētē.
Pašlaik sagruvušā lielveikala teritorijas ārējā daļa ir attīrīta no būvgružiem. Policijas darbinieki turpinās apsargāt traģēdijas vietu līdz brīdim, kad notikuma vietā būs pabeigtas visas nepieciešamās procesuālās darbības un ēka būs nodota īpašnieka rīcībā.
Izmeklēšanas procesā ļoti svarīgi ir iekļūt šobrīd nedrošajā ēkā, lai izņemtu vēl trūkstošos lietiskos pierādījumus, kā arī veiktu eksperimentu, kas būs ekspertīzes sastāvdaļa. Lai to paveiktu, nepieciešama konstrukciju nostiprināšana, jo pašlaik atrašanās ēkā ir bīstama dzīvībai. Kad konstrukcijas būs nostiprinātas, darbu notikuma vietā varēs sākt arī būv- eksperti.
Kopumā policija ekspertīžu veikšanā piesaista 11 ekspertu grupu no Latvijas. Nepieciešamības gadījumā ekspertīžu veikšanas procesā tiks izmantotas ārvalstu laboratorijas un to speciālisti. Tāpat norit sadarbība ar Polijas kolēģiem pieredzes apmaiņā pēc līdzīgas traģēdijas, lai izanalizētu izmeklēšanas procesu, veiktās ekspertīzes un to rezultātu izmantošanu dažādās izmeklēšanas stadijās.
Kriminālprocesā izmeklēšanas grupas vadītāja pakļautībā darbojas 46 izmeklētāji, papildus tikuši piesaistīti vairāk nekā 40 policijas darbinieku atsevišķu kriminālprocesuālo darbību veikšanai – cietušo personu apzināšanai, dokumentu izpētei un procesuālai noformēšanai.
Cietušajiem un bojāgājušo tuviniekiem ir atdotas mantas, kas tika atrastas notikuma vietā un kurām identificēti īpašnieki. Pašlaik kriminālprocesā par cietušām ir atzītas 97 personas. Saņemts daudz pieteikumu no juridiskām personām.
Arī lielveikalu būvējusī SIA “Re&Re” un piesaistītie nozares eksperti noskaidro pirms diviem gadiem ekspluatācijā nodotās būves jumta sabrukšanas iespējamos iemeslus, informē “Re&Re” biznesa attīstības un komunikācijas direktore Mārīte Straume. “Re&Re” speciālisti patlaban ir veikuši atkārtotu un padziļinātu veikala “Maxima” būvniecības procesa dokumentācijas un procedūru pārbaudi, bet neatkarīgs sertificētais būvkonstruktors Aldis Grasmanis ir veicis būvkonstrukciju projekta ekspertīzi.
Fakti
Līdz 17. decembrim labdarības organizācija “Ziedot.lv” Zolitūdes traģēdijā cietušajiem un bojāgājušo tuviniekiem izmaksājusi ziedojumus 401 467 latu apmērā, liecina organizācijas mājaslapā apkopotā informācija. Atbalsta sniegšana turpinās, un katru dienu “Ziedot.lv” biroju apmeklē 21. novembra traģēdijā iesaistītie, uzsver organizācijas pārstāvji. Līdz 18. decembra plkst. 13 iedzīvotāji un uzņēmumi traģēdijā cietušajiem un bojāgājušo tuviniekiem bija saziedojuši 936 858 latus.
Krahu piedzīvojusi sabiedriskā komisija, kas tika veidota Zolitūdes traģēdijas seku izvērtēšanai. Pēc sabiedrībā izraisītā sašutuma par pieprasīto komisijas darba finansējumu no mata atkāpās komisijas vadītājs Jānis Kažociņš, kā arī divas komisijas pārstāves – Inese Voika un Baiba Rubesa. Tagad izskan rosinājumi komisiju veidot no jauna.
“Maxima Latvija” pēc traģēdijas piedzīvojusi lojālo klientu zaudēšanu. Pēc traģēdijas Zolitūdē aptuveni par piektdaļu sarucis kompānijas apgrozījums. “Maxima Latvija” nolēmusi mainīt uzņēmuma attīstības stratēģiju.