Kas patiesībā slēpjas aiz miegainības? 0
Mūsdienu spraigajā, aizņemtajā dzīves ritmā miegainībai īsti nav vietas. Lai justos izgulējies, kvalitatīvam miegam jāatvēl pietiekami daudz laika – to prasa fizioloģija. Bet ar ko izskaidrojama miegainība dienā, ja nakts pavadīta saldā un netraucētā dusā? Varbūt aiz šā simptoma slēpjas kaut kas nopietnāks?
36,6 °C konsultanti
IVETA FELDMANE,
ģimenes ārste
JĀNIS LABUCIS,
Miega slimību centra miega speciālists
GITA ERTA,
Diagnostikas centra endokrinoloģe
Jāguļ pietiekami ilgi
“Miegainība ir mūsdienu ātrā dzīves ritma problēma. Šāds simptoms novērojams daudzās situācijās. Būtiskākie iemesli, kas skar lielāko daļu populācijas, ir nepietiekami ilgs vai slikts miegs. Ja cilvēks neguļ nepieciešamās 7–8 stundas un miegs nav pilnvērtīgs, dienas laikā viņš parasti ir miegains,” stāsta miega speciālists Jānis Labucis. “Ja miega bads vērojams vairākas dienas, nedēļas, mēnešus pēc kārtas, neizbēgama būs miegainība, nogurums dienā, kā arī personības pārmaiņas.”
Miega higiēnas nosacījumi
- Guļamistabai jābūt vēsai un tumšai.
- Jāizvairās no snauduļošanas dienas laikā.
- Jāizvairās no stimulatoru – kofeīna, nikotīna, alkohola – lietošanas pirms miega.
- Jāveic regulāras fiziskās aktivitātes.
- Jāizvairās no lielām ēdiena porcijām, asiem, trekniem ēdieniem pirms gulētiešanas.
- Gultā nevajag lietot telefonu, datoru un citas ierīces, lasīt un skatīties televizoru.
- Jāiet gulēt un jāmostas konkrētā laikā.
Medikamenti un alkohols
“Miegainību var izraisīt arī medikamentu lietošana. Nomierinošie līdzekļi – miega zāles, antidepresanti – to var ietekmēt tiešā veidā, bet zāles, ar kurām ārstē citas saslimšanas, – sekundāri.
Ja ikdienā lieto psihostimulatorus, dzer kafiju un pēkšņi izdomā, ka to vairs nevēlas darīt, radīsies atsitiena efekts un miegainība kļūs izteiktāka. Ja pēkšņi atsakās no miega zālēm, visticamāk, būs grūti iemigt, miegs būs nekvalitatīvs un dienas laikā piemeklēs miegainība,” medikamentu ietekmi raksturo Jānis Labucis.
Jāaizdomājas arī par alkohola lietošanu. “Sabiedrībā pastāv uzskats, ka malks alkohola palīdzēs iemigt. Alkohols patiesi uzlabo iemigšanu, tomēr ir pierādīts, ka tas pasliktina miega kvalitāti. Miegs ir virspusējs un saraustīts, tāpēc no rīta cilvēks nav kārtīgi izgulējies.”