Foto: Pexels.com

Kas patiesībā rada pavasara nogurumu? Vainīgais atrasts – un nē, pie vainas nav pavasara alerģijas 0

Pavasaris ir klāt, saulīte spīd, dienas kļūst garākas, un it kā vajadzētu justies labi… Taču daudzi tieši šajā laikā jūtas noguruši, apātiski un nomākti. Kāpēc tā notiek? Kā izrādās, ne vienmēr galvenais iemesls pavasara nogurumam ir tā saucamās pavasara alerģijas. Ka izraisa pavasara nogurumu? Kā norāda eksperti, galvenais vaininieks nav putekšņi, bet gan… pāreja uz vasaras laiku!

Reklāma
Reklāma
Veselam
6 rīta ieradumi, kas slepeni veicina svara pieaugumu: izvairies no tiem!
Operācijai narkozē var būt arī šāda blakne – svešvalodas sindroms. Ar to sasirdzis kāds 17 gadus vecs zēns
VIDEO. Ja šķiet, ka Rīgas sabiedriskajā esi redzējis visu, šis video liks to apšaubīt
Lasīt citas ziņas

Pagriežot pulksteni par vienu stundu uz priekšu, mēs pazaudējam vienu miega stundu, un tas var nopietni izsist no līdzsvara mūsu organismu. Rezultātā – nogurums, aizkaitināmība, garastāvokļa svārstības un pat īslaicīga depresija. Īpaši jutīgi cilvēki var izjust šīs izmaiņas vairākas dienas vai pat nedēļas. Kamēr citi pielāgojas ātri.

Hormonu spēle – melatonīns un serotonīns. Pavasarī, līdz ar dienas gaismas pieaugumu, organismā sāk mainīties hormonālais līdzsvars – īpaši ietekmēti tiek melatonīns un serotonīns. Melatonīns ir hormons, kas atbild par miega ciklu. Tumsā tā izstrāde palielinās, bet gaismā – samazinās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienlaikus svārstās arī serotonīna jeb tā dēvētā “laimes hormona” līmenis. Kamēr organisms vēl nav pielāgojies sezonālajām pārmaiņām, serotonīna ražošana var būt nepietiekama, kas izpaužas kā slikts garastāvoklis, apātija, motivācijas trūkums un nomāktība. Šīs sajūtas var šķist pārsteidzošas, īpaši laikā, kad daba mostas, čivina putni un un visapkārt šķietami valda dzīvīgums.

Pāreja uz vasaras laiku un izmaiņas gaismā liek ķermenim pārstrukturēt savus ritmus, un tas prasa laiku. Daži cilvēki šim procesam pielāgojas pāris dienu laikā, bet citiem tam ir nepieciešams ilgāks laiks.

Lai šo pārmaiņu periodu atvieglotu, ieteicams pavadīt vairāk laika dienas gaismā – arī mākoņainā laikā, ievērot stingru miega režīmu, dzert pietiekami daudz ūdens un nodrošināt organismu ar sabalansētu uzturu. Pat neliela fiziska aktivitāte, piemēram, ikdienas pastaiga, var palīdzēt “restartēt” ķermeni un prātu. Galvenais ir būt pacietīgam un saprast, ka pavasara nogurums nav slinkums vai iztēles auglis, bet organiska ķermeņa reakcija uz sezonālajām pārmaiņām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.