Interneta korporācijas piešķirtajiem vārdiem un numuriem (ICANN) galvenā mītne Losandželosā ASV.
Interneta korporācijas piešķirtajiem vārdiem un numuriem (ICANN) galvenā mītne Losandželosā ASV.
Wikipēdijas foto

Kas pārraudzīs globālo tīmekli? 1

Kad prezidenta Baraka Obamas administrācija paziņoja par ASV nodomu atteikties no tīmekļa aizsardzības, tā solīja, ka Apvienoto Nāciju Organizācija nepārņems interneta kontroli. Baltajam namam nepievēršot šim jautājumam pienācīgu uzmanību, ANO varētu pārņemt interneta kontroli, ja ASV oficiāli atteiksies no tīmekļa pārraudzības 30. septembrī, kā plānots. Eks­perti brīdina, ka autoritārie režīmi ir ļoti ieinteresēti, lai interneta pārraudzība nonāktu ANO ietvaros, kaas dotu iespēju vieglāk ietekmēt un cenzēt informāciju globālā tīmekļa vietnēs.

Reklāma
Reklāma

Grib cenzēt tīmekļa informāciju

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Pirms dažām dienām sabiedrisko aktīvistu grupa “Amerikāņi par ierobežotu valdību” saskaņā ar likumu par informācijas brīvību saņēma atbildi uz savu pieprasījumu par “visiem dokumentiem, kas attiecas uz juridisko un politisko analīzi sakarā ar pretmonopola jautājumiem ICANN (“Internet Corporation for Assigned Names and Numbers” – Interneta korporācija piešķirtajiem vārdiem un numuriem), ja ASV atsakās no tīmekļa pārraudzības. Baltā nama administrācija atbildēja, ka, “veicot tās rīcībā esošo dokumentu rūpīgu izpēti, nav atrasti dokumenti, kas atbilstu jūsu pieprasījumam, raksta avīze “The Wall Street Journal”.

ICANN ir 1998. gadā ASV izveidota privāta bezpeļņas organizācija, kas ir atbildīga par vairāku interneta datubāžu uzturēšanas koordinēšanu, nodrošinot tīmekļa stabilu un drošu darbību. ICANN veic interneta adrešu datubāžu tehnisko uzturēšanu saskaņā ar IANA (“Internet Assigned Numbers Authority” – Interneta piešķirto numuru dienests) darbības līgumu. Liels darba apjoms ir saistīts ar tīmekļa globālo DNS (“Domain Name System” – Domēnu vārdu sistēma), tajā skaitā politikas izstrādi DNS sistēmas internacionalizācijai, jaunu ģenerisku TLDs (“Top-level Domains” – Domēnu vārdu kopas) ieviešanai un pamatvārdu serveru lietošanai. Cita starpā ICANN pārrauga interneta protokola adreses (IP) un adresu kopu saikni ar reģionālajām interneta reģistrācijas vietnēm. ICANN arī uztur interneta protokola adrešu atklāšanas reģistrus.

CITI ŠOBRĪD LASA

ICANN darbības pamatprincipi ir tīmekļa operāciju stabilitātes nodrošināšana, konkurences veicināšana un globālās interneta sabiedrības arvien plašākas pārstāvniecības panākšana. “Tas ir šokējoši, ka ASV administrācija atzinusi, ka tai nav plāna, kā ICANN varētu saglabāt izņēmuma statusu pretmonopola likuma īstenošanā. Iemesls, kāpēc ICANN var pārraudzīt visu globālā tīmekļa zonu, ir organizācijas legālā monopolista statuss, ko pamato tās līgums ar ASV Tirdzniecības ministriju, padarot ICANN par ASV valdības “instrumentu”. ASV pretmonopola likums neattiecas uz valdībām vai organizācijām, kas darbojas valdības kontrolē, atzīmē “WSJ”. ASV Arbitrāžas tiesa 1999. gadā atstāja spēkā ICANN monopolu uz interneta domēniem, jo Tirdzniecības ministrija bija skaidri formulējusi līguma noteikumus attiecībā uz valdības politiku par domēnu sistēmas pienācīgu administrēšanu.”

Rauš naudu monopola aizsegā

Bez līguma ar ASV valdību ICANN varētu nokļūt kādas citas valdības ietekmē. Vairāki autoritāri režīmi jau ir piedāvājuši ICANN kļūt par struktūru ANO ietvaros, lai varētu vieglāk ietekmēt un cenzēt informāciju globālā tīmekļa vietnēs. Organizācijas “Amerikāņi par ierobežotu valdību” vadītājs Riks Menings nodēvējis par “vienkārši satriecošu” ziņu par to, ka “Obamas politiski aklā administrācija nav pamanījusi acīmredzamo faktu, ka ICANN zaudē pretmonopola vairogu, ja valdība atsakās no kontroles”. Administrācijai atstājot novārtā ICANN pārraudzību, organizācija ir ļaunprātīgi izmantojusi tās monopolu interneta domēnu vārdu sistēmas lietošanā, nopelnot simtiem miljonu dolāru gadā, atzīmē “WSJ”. Savtīgi izmantojot savas monopola tiesības, ICANN darbinieki ir rīkojuši domēnu vietņu izsoles, lai gūtu lielāku peļņu savai organizācijai, nevis gādātu par piekļuvi patērētājiem noderīgai informācijai. “Ir tikai viena lieta, kas sliktāka par monopolu, ko pārrauga ASV valdība, – tas ir monopols, ko nepārrauga neviens, vai ANO cenzēts tīmeklis,” raksta “WSJ”. Kongresam vēl ir laiks pagarināt aizliegumu prezidenta Obamas administrācijai atteikties no tīmekļa aizsardzības, jo ICANN ir devusi pietiekami daudz iemeslu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.