Foto-Leta

Kas notiks, ja es dzeru zāles, bet tomēr arī lietošu alkoholu? 0

Daudzu medikamentu mijiedarbība ar alkoholu ir pierādīts saslimstības un nāves cēlonis. Šīs kombinācijas mazāk bīstamās izpausmes un sekas parasti paliek nepamanītas…

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
15 lietas, no kurām jāatbrīvojas līdz Jaunajam gadam
“Es tevi gaidu! Kur tu esi?” Miljardieris ierodas uz divkauju pie veikala “Lidl”, uz kuru viņu izsaucis nepamierināts klients
Krievijas militārajās bāzēs pie robežām ar Baltijas valstīm un Poliju notiek aktīva rosība. Ko satelītattēlos pamanījuši igauņi?
Lasīt citas ziņas

Teju 70 % pacientu, kuri pērn nonākušu slimnīcā, alkoholu un zāles vienlaikus lietojuši, lai izdarītu pašnāvību. Pārējie 30% to darījuši, neapzinādamies iespējamās mijiedarbības sekas, vai arī šādu kombināciju pieļāvuši, jau būdami skurbulī.

Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors Viesturs Liguts Zāļu valsts aģentūras izdevumā “Cito!” uzsver, ka ar alkoholu reaģē ikviens medikaments. Īpaši bīstama ir sedatīvu (nomierinošu) miega līdzekļu, antidepresantu, antipsihotisko, prethistamīna, pretepilepsijas un alkoholisma ārstēšanai paredzēto zāļu lietošana kopā ar spirtotajiem dzērieniem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Medikamentu un alkohola mijiedarbībā zāļu efekts var pastiprināties vai, gluži pretēji – samazināties. Piemēram, pat tad, ja alkohola koncentrācija asinīs nav liela, cilvēks var justies ļoti noreibis vai arī var pagarināties medikamenta iedarbības laiks, jo alkohols aizkavē tā izvadīšanu no organisma.

Turklāt reakcija ir atšķirīga hroniskiem un gadījuma lietotājiem.

Tomēr tas vēl nav viss! Profesors brīdina, ka daudzi medikamenti tāpat kā alkohols noārdās aknās. Tādēļ, ilgstoši nesmādējot grādīgos, zāļu terapeitiskā deva var kļūt toksiska un izraisīt ne tikai aknu, bet arī citu orgānu bojājumus.

Lietojot alkoholu kopā ar pretsāpju vai pretsaaukstēšanās preparātiem, kuru sastāvā ir paracetamols, iespējams dažādu pakāpju aknu bojājumu risks. Kombinācija ar narkotiskajiem pretsāpju medikamentiem (metadonu vai alfentanilu) nomāc centrālo nervu sistēmu – rada miegainību, tādēļ pieaug zāļu pārdozēšanas risks.

Ja alkohola lietošanas sekas cenšas mazināt ar aspirīnu, kā daudzkārt to dara Holivudas filmu varoņi, pieaug gremošanas sistēmas asiņošanas risks.

Kombinācija ar antibiotikām (piemēram, metronidazols, cefalosporīnu grupa) rada ļoti sliktu pašsajūtu saindēšanās dēļ, bet ar sedatīviem miega līdzekļiem – centrālās nervu sistēmas nomākumu un pat komu.

Diabēta medikamentu efekts alkohola ietekmē pieaug un var iestāties pat smaga hipoglikēmija jeb izteikti pazemināts cukura līmenis asinīs. Tas ir dzīvībai bīstams stāvoklis, kas dažkārt mēdz izraisīt smadzeņu bojājumus.

Reklāma
Reklāma

Bīstamu asinsspiediena pazemināšanos, reiboņus un vispārēju nespēku var izraisīt sirds un asinsvadu ārstēšanai paredzētie medikamenti.

Arī alkoholisma ārstēšanai paredzētās zāles kopā ar grādīgajiem izraisa saindēšanos, alerģisku ādas apsārtumu, elpošanas un redzes traucējumus, asinsspiediena pazemināšanos, pulsāciju galvā un sliktu dūšu.

Bīstamās mijiedarbības ātrumu un intensitāti ietekmē cilvēka vecums, ķermeņa masa un dzimums. Sievietēm ir vājāka alkoholu šķeļošā enzīma aktivitāte. Svarīgi arī tas, kad, ko un cik cilvēks ir ēdis, kā arī medikamentu deva, alkohola daudzums un veids, kā zāles nonāk organismā – per­orāli, vēnā vai muskulī. Īpaši piesardzīgiem jābūt hronisko slimību pacientiem, taču arī pārējiem pirms jebkuru preparātu lietošanas ir rūpīgi jāizlasa lietošanas instrukcija. Ir neprātīgi izaicināt likteni, neievērojot nosacījumus, ko apstiprina zinātniski pierādīti fakti.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.