Kas notiks ar pensiju izmaksu, ja pienāks X stunda? Skaidro labklājības ministrs 0
Šobrīd, kad daudzi Latvijas iedzīvotāji raizējas par ekonomikas stabilitāti, jo īpaši pensiju un pabalstu sistēmas ilgtspējību, labklājības ministrs Uldis Augulis TV24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” atklāja, ka valsts ir sagatavojusies iespējamām krīzēm. Ministrs apgalvo, ka Latvijai ir izveidots ievērojams finanšu uzkrājums, kas attiecas uz pensiju un pabalstu izmaksām arī krīzes situācijā.
Intervijā ar raidījuma vadītāju Veltu Puriņu, kas vaicāja par finansiālo “drošības spilvenu” krīzes situācijā, Augulis apstiprināja, ka Latvijas pensiju un pabalstu sistēma ir stabila, pateicoties sagatavotam uzkrājumam. “Šobrīd mums speciālajā budžetā uzkrājums ir vairāk nekā 2 miljardi eiro, lai gan gada izmaksas ir ap 4 miljardiem,” skaidroja Augulis, piebilstot, ka, lai sasniegtu pilnīgu finansiālo drošību, viņa redzējums paredz uzkrājuma apjomu palielināt vismaz līdz 4 miljardiem. Tas ļautu izmaksāt pensijas un pabalstus pat vissarežģītākos apstākļos.
Ministrs arī atsaucās uz iepriekšējo pieredzi, kad 2009. gada ekonomiskās krīzes laikā Latvijai nācās īslaicīgi samazināt pensijas. Mācoties no šī perioda, Augulis uzsver, cik svarīgi ir nodrošināt pietiekamu uzkrājumu, kas nepieļautu līdzīgu situāciju atkārtošanos.
Finansiālā stabilitāte balstās ne tikai uz uzkrāto summu, bet arī uz investīciju iespējām. Pēc Auguļa teiktā, aptuveni 1,4 miljardi eiro ir izvietoti valsts kasē depozītnoguldījumos ar procentu likmi ap 3,6%, kas ļauj fondam pašam pelnīt, lai saglabātu drošības rezervi. “Faktiski šī nauda šobrīd arī strādā un uzkrājas,” norāda ministrs.
Sarunā Augulis pieminēja arī pieredzi no nesenās tikšanās ar Ukrainas sociālo lietu ministri. Tikšanās laikā tika apspriesti jautājumi par sociālo drošību arī krīzes situācijās. Viņš atzina, ka līdzīgi kā Ukrainā, arī Latvijā sociālā stabilitāte ir viena no prioritātēm.
Pēdējos gados Latvija ir saskārusies ar dažādiem viedokļiem par uzkrātās naudas izmantošanu, taču ministrs atgādina, ka tā ir ļoti svarīga un pārdomāta pieeja ilgtermiņa drošībai. “Protams, ir dažādas idejas par to, ka ir uzkrājums un ko ar to darīt, bet tad mums tas būs tikai uz vienu vai diviem gadiem. Ja būsim krīzes priekšā pēc diviem gadiem, ko tad darīsim?” retoriski vaicā ministrs, uzsverot drošības fonda nozīmi.