Kas notiek Sudrabas partijā? “No sirds Latvijai!” frakcija uz izjukšanas robežas 18
Neapmierināti ar partijas vadības darbu un neizpratnē par Ingunas Sudrabas rīcību parlamentārās izmeklēšanas komisijā vairāki viņas vadītās “No sirds Latvijai” (“NSL”) Saeimas frakcijas deputāti apsver iespēju pamest frakciju un turpināt darboties parlamentā kā neatkarīgie deputāti. Pagaidām gan neviens nesteidzas rakstīt iesniegumu par izstāšanos cerībā, ka 28. oktobrī gaidāmais “NSL” kongress varētu viest kādas pozitīvas pārmaiņas.
“Es par šo jautājumu tagad nevēlētos īpaši runāt, bet nenoliedzu, ka kongresā es gribu uzstāties ar savu redzējumu partijas attīstībai. Mums organizācijā ir daudz sasāpējušu jautājumu. Ja mans piedāvājums netiks uzklausīts, tad neizslēdzu iespēju vēl šā sasaukuma laikā pamest partiju un Saeimā strādāt kā neatkarīgais deputāts,” ceturtdien pēc Saeimas sēdes sarunā žurnālistiem atklāti pauda “NSL” deputāts Arvīds Platpers. Viņš arī pieļauj, ka nākamajās Saeimas vēlēšanās varētu vairs ne-startēt, jo jūtas politikā savu paveicis.
Līdzīgās pārdomās šobrīd atrodas arī deputāte Silvija Šimfa, kuru satrauc partijas vadības tuvredzība organizācijas attīstīšanas jautājumā. “Es un citi kolēģi valdes sēdē ne reizi vien esam runājuši par nepieciešamību nostiprināt partiju, jo esam samērā laba organizācija. Uz vēlēšanu brīdi mums bija labs reitings, bet šobrīd tas ir kritiski zems, kas rada grūtības ar jaunu biedru piesaistīšanu. Ja intensīvi nestrādāsim pie partijas stiprināšanas, tad nākamajās Saeimas vēlēšanās varam palikt zem 5% barjeras. Šo to partijas vadība sadzirdēja, bet lielākoties diemžēl ne. Tādēļ situācija izskatās arvien bēdīgāka,” teica Šimfa. Viņa gan uzsvēra, ka ļoti nevēlētos sagraut frakciju. Ja 28. oktobra kongress neviesīs pozitīvas pārmaiņas, viņa varētu izstāties no partijas, bet turpināt darbību frakcijā līdzīgi, kā rīkojās no “Vienotības” aizgājušie politiskās organizācijas “Kustība Par” pārstāvji. “Tas būtu kā kompromisa variants, kas, no vienas puses, ļautu iezīmēt manu pozīciju, bet, no otras puses, turpināt konstruktīvi strādāt parlamentā,” sprieda deputāte.
“NSL” frakcijā jau tagad ir deputāts, kurš nav partijas biedrs – Ringolds Balodis Saeimas vēlēšanās startēja no “NSL” saraksta, bet partijā joprojām nav iestājies un nedomājot to darīt. Arī viņš uzmanīgi vēro notikumus frakcijā, bet par tās pamešanu pagaidām neesot izlēmis. Taču nākamajās Saeimas vēlēšanās gan Balodis vairs nestartēšot “NSL” rindās.
Neformālās sarunās “NSL” pārstāvji neslēpj, ka viņos neizpratni radījusi arī partijas līderes Sudrabas rīcība parlamentārās izmeklēšanas komisijas vadībā, piemēram, lēmums par konsultantiem piesaistīt ar Aivaru Lembergu saistītus cilvēkus. Cik noprotams, savus jautājumus viņi frakcijas sēdē aiz slēgtām durvīm uzdevuši partijas vadītājai, bet pārliecinošus skaidrojumus nav saņēmuši.
Sudraba, lūgta komentēt partijas biedru neapmierinātību, noliedza, ka te būtu kāda problēma – viņasprāt, tās ir tikai spekulācijas, jo konkrēti deputāti paši viņai neesot devuši nekādus mājienus par savām bažām. “Nepiekrītu arī pārmetumiem, ka organizācija ir novājināta. Gada laikā mums pienākuši klāt ap 100 jaunu biedru, kopīgais biedru skaits ir krietni virs 500 cilvēkiem, esam nodibinājuši jaunas nodaļas. Tās vērtības, ar kurām ienācām politikā, joprojām turam godā. Svarīgi, lai Latvija būtu tāda valsts, kurai ikviens var uzticēties, un domāju, ka ar savu ikdienas darbu šo uzticību stiprinu,” teica Sudraba.
Trīs biedru aiziešana jau tā skaitliski nelielajai “NSL” frakcijai būtu iznīcinoša. Pašlaik tajā ir septiņi deputāti. Lielākoties viņi jau tagad strādā nepilnā sastāvā, jo deputāts Romāns Mežeckis ilgstoši atrodas “uz slimības lapas” un faktiski Saeimas darbā nepiedalās (no vairāk kā 30 Saeimas sēdēm šogad viņš apmeklējis tikai četras). Ja trīs no septiņiem deputātiem pamestu “NSL” Saeimas frakciju, tā beigtu pastāvēt, jo saskaņā ar Saeimas Kārtības rulli frakcijā jābūt vismaz pieciem deputātiem.