Juka Rislaki: Kas notiek Latvijas skolās ar starptautiskās politikas apguvi? 26
Braucu vilcienā un nevarēju nedzirdēt blakus kupejā sēdošo skolēnu sarunu, kas risinājās krievu valodā. Pēc kāda laika sapratu, ka viņi mācās latviešu skolā un ir kvēli Putina aizstāvji.
Nezinu, vai šie jaunieši jebkad bijuši Krievijā. Domājams, ka vai nu viens, vai abi vecāki ir krievi, un savu informāciju par kaimiņvalsti viņi guvuši no vecākiem, Krievijas TV kanāliem un dažādiem interneta portāliem, kas propagandē Krievijas viedokli par notiekošo Ukrainas austrumos un ne tikai. Viņi ir redzējuši arī Krievijas pārstāvjus – gan “Jaunā viļņa” zvaigznes, gan uzturēšanās atļauju ieguvējus, kuri, tiesa, nocietinājušies savās privātmājās vai Rīgas centra daudzstāvu ēkās.
Man radās jautājums: kas īsti notiek Latvijas skolās, arī tajās, kur mācības norit latviešu valodā? Vai skolotāji pārrunā ar skolēniem aktuālus jautājumus, vai skolotājiem ir pietiekami priekšzināšanu tam? Kādi eksperti viesojušies skolās? Vai kādam bijusi vēlēšanās izpētīt Latvijas skolēnu uzskatus, un kādiem medijiem viņi seko? Vai eksistē kāda informācijas programma? Vai skolās māca sekot plašsaziņas līdzekļiem un izprast, cik objektīvi tie ir?
Piemēram, Izglītības ministrijas oficiāla informācijas programma acīmredzot novestu pie tā, ka Krievija starptautiskos forumos atkal paziņotu, ka Latvija mazgā minoritāšu smadzenes un nodarbojas ar Gebelsa cienīgu propagandu.
Tā vietā varbūt vajadzētu pārdomāt, ka vismaz vidusskolās un ģimnāzijās šad un tad varētu uzaicināt ārpolitikas pētniekus un žurnālistus, kuri nodarbojas ar starptautiskajiem jautājumiem, tāpat arī latviešu diplomātus, kas strādājuši ārzemēs. Mācību stundās, kam vajadzētu būt regulārām, skolēnus vajadzētu iepazīstināt, piemēram, ar Austrumeiropas politikas pētījumu centra materiāliem.
Mēdz teikt – kāda jaunatne ir šodien, tāda tauta būs rīt.