Kas notiek, ja prokurors vai tiesnesis ir kļūdījies? “Cilvēkiem tiek samaksāta neliela, bet kompensācija” 23
“Kas notiek, ja prokurors vai tiesnesis ir kļūdījies? Prokurors par to pēc tam saņem tikai rājienu?” šādu jautājumu TV24 raidījums “Kārtības rullis” uzdeva ģenerālprokuroram Jurim Stukānam. Atbilde uz šo jautājumu, kas noteikti interesē daudzus, bija sekojoša.
“Likumā ir rakstīts, ne tiesnesis, ne prokurors neatbild. Bet katru gadu valsts samaksā vairākām personām kompensācijas par nepamatotu aizturēšanu, par nepamatotām kratīšanām. Tas pēdējos trīs gadus ir publicēts mājaslapā, ja kādam interesē, tur ar to visu var iepazīties. Valstij ir izveidots mehānisms, ja ir kļūdījies prokurors vai tiesnesis, tad cilvēkiem tiek samaksāta neliela, bet kompensācija,” skaidroja Stukāns
Kas notiek ar šādu prokuroru? “Viņa darbs tiek izvērtēts. Un tad ir dažādi scenāriji – prokuroriem, kas nekvalitatīvi ir veikuši savu darbu, viss ir atkarīgs no pārkāpuma dziļuma. Tas būtiskākais ir fakts, ka no tā tiek izdarīti secinājumi,” sacīja Juris Juriss, Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas apkarošanas koordinācijas nodaļas virsprokurors.
“Atgriežoties pie tā jautājuma par prestižu, tad būtiski saprast, ka šo jautājumu var skatīt ļoti daudzās dimensijās. Bet, no malas vērojot, būtu nepareizi atzīt, ka lietā, kur kaut kas ir sabrucis, cilvēki ir gājuši bojā, vainīgs ir dzelzsbetons vai skrūve, vai smilšu maisījums – tur būtu jābūt atbildībai kādam cilvēkam,” mēģinot ieskicēt sistēmu, sacīja Juriss.
Viņš gan arī pats atzīst, ka varbūtība pastāv arī tāda, ka normatīvais regulējums pārnestā nozīmē pieļauj to, ka vainīgs ir dzelzsbetons un vainīga ir skrūve. Un tad sanāk tā, ka tas normatīvais regulējums priekš izmeklētāja, prokurora un tiesneša ir tāds, kāds ir. Un zināmā veidā prestižā graušana notiek tieši šajā tiesu aparātā,” atzīst Juriss.