Kas notiek ar Zolitūdes graustu? 6
Nepabeigto 12. stāvu dzīvojamo māju Rīgā, Priedaines ielā 20, līdzās traģēdijas vietai, kur pirms četriem gadiem sabruka lielveikals “Maxima”, tiesu izpildītājs šogad nodeva izsolei, un to par 3,9 miljoniem eiro iegādājās ar kreditējošo banku saistīts uzņēmums. Tomēr nav skaidrs, kādi ir uzņēmuma plāni attiecībā uz šo būvi.
Zolitūdes grausts pēc izsoles nonācis “Aktsiaselts Eesti Krediidipank” 100% meitas uzņēmuma SIA “Prana Property” rokās. Speciāli šim darījumam dibinātais uzņēmums nodarbojas tikai ar sava nekustamā īpašuma pirkšanu un pārdošanu. “Prana Property” kopš šā gada septembra vada “Eesti Krediidipank” risku vadības direktors Igaunijas pilsonis Janeks Uiboupins.
“Latvijas Avīzei” ar igauņu baņķieriem neizdevās sazināties, lai noskaidrotu plānus, kas saistīti ar Zolitūdes grausta iegādi. Toties Zolitūdes traģēdijā cietušo un bojāgājušo tuvinieku izveidotās biedrības pārstāvjiem pirms laika izdevies satikt ēkas īpašnieka pārstāvjus, kas uzrauga īpašumu. Tie teikuši, ka banka joprojām cerot atrast ēkai pircēju, kas būtu to gatavs attīstīt vai nu kā dzīvojamo namu, vai citu projektu.
“Sarunā ar jaunā īpašnieka pārstāvjiem deklarēju savu nostāju, ka mūsu mērķis ir panākt, lai ēka tiek nojaukta un ierīkota piemiņas vieta. Banka sevi uzskata par labticīgo īpašnieku un līdz ar to norāda, ka neesot vainojama 2013. gada notikumos. Bet jaunais īpašnieks, “Prana Property” iegādājoties ēku, nevarēja nezināt, kas ar to noticis, un tam ir jāņem vērā sabiedrības viedoklis,” uzskata biedrības “Zolitūde 21.11.” vadītāja Regīna Ločmele-Luņova.
“Aktsiaselts Eesti Krediidipank” no Latvijas tirgus šobrīd ir aizgājusi, un Latvijas filiāle izslēgta no PVN maksātāju reģistra 28. augustā. Rīgas dome paudusi gatavību Zolitūdes ēku nojaukt par saviem līdzekļiem un vairākkārt aicinājusi banku to nodot pašvaldībai. Izsolē ēku nopirkušais īpašnieks par saviem plāniem Rīgas domi nav informējis.