Kas notiek ar neizmantoto atvaļinājumu? “Tas noteikti uzkrājas! Bet ir nianses ar tā izņemšanu!” skaidro darba tiesību eksperte 0
Vasara, karstākais atvaļinājuma laiks, ir beigusies. Ko darīt, ja atvaļinājums vasarā nav paņemts, bet negribas to ņemt ne rudenī, ne ziemā, ne pavasarī, kas ar šo atvaļinājumu notiek? Uz šo jautājumu TV24 raidījums “Uz līnijas” aicināja atbildēt Aneti Neilandi, LDDK juristi, darba tiesību eksperti.
Neilande uzreiz precizē: “Tātad jautājums ir, vai atvaļinājums dzēšas!? Nē, atvaļinājums nedzēšas, tas turpina uzkrāties. Darba ņēmējs-darbinieks ar darba devēju var vienoties par tādu lietu kā atvaļinājuma daļas (piemēram, divas nedēļas ir izņemtas, bet divas – nē) pārcelšanu, tātad – nākamajā gadā atvaļinājums būs nevis četras nedēļas, bet jau sešas nedēļas. Šis ir tāds viena gada risinājums.” Citās situācijās – viss turpina uzkrāties, nekas nedzēšas.
Situācija – cilvēks uzkrājis pusgadu ilgu atvaļinājumu un nu izdomā, ka tagad ir tā reize, kad doties atpūtā. “Nē, tā gluži nav, ka tā drīkstēs darīt, jo Darba likums paredz, ka darba devējam ir jānodrošina atvaļinājums četras nedēļas gadā. Ja ilgāk vēlas, tad to dara savstarpējo vienojoties, vai tas ir pieņemami.
“Ja nē – atvaļinājums uzkrājas, kas nozīmē to, ka atvaļinājuma kompensāciju par neizmantoto atvaļinājumu varēs saņemt, tikai pārtraucot darba tiesiskās attiecības. Citādā veidā ne!” Par šādu niansi atgādina Neilande.
– Cik ilgi cilvēks var uzkrāt neizņemtos atvaļinājums? 10 gadus neeju atvaļinājumā, vai 11. gadā varu 10 mēnešus neiet uz darbu?
“Vai nu neiet uz darbu, ja ir tāda vienošanās, vai jāpārtrauc darba attiecības un tad var saņemt kompensāciju par 10 mēnešiem. Darba devējam nav jāļauj atpūsties 10 mēnešus – darba devējs pasaka, ka pienākas “četras darba nedēļas gadā” un viss. Tad darba ņēmējam ir vienkāršāk vienoties par darba attiecību izbeigšanu un saņemt kompensāciju,” skaidro eksperte, norādot, ka ja tā būtu budžeta iestāde ar sabudžetētām algām darbiniekiem, bet pēkšņi kāds izdomā izņemt 10 gadu uzkrāto atvaļinājumu, tas var tiešam darba devējam sagādāt zināmas neērtības.