Līgava mantojusi dzimtas mājas. Vai nākamajam vīram pēc laulībām būs tiesības uz īpašumu? 6
Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Mamma grasās otrreiz precēties, bet nesen mantoja dzimtas mājas. Vai viņas nākamajam vīram pēc laulībām būs tiesības uz īpašumu? Vai vēlāk, iespējamas šķiršanās gadījumā, viņam pienāktos puse no šā īpašuma? Kā ir gadījumā, ja oficiāli dokumentos māja vēl nav pārformēta uz mammas vārda (pēc vecmāmiņas nāves) un ja viņa to izdarīs tikai pēc kāzām? Aija S.
“Noslēdzot laulību, divas personas izveido kopīgu saimniecību.
Līdz ar to, ja laulātā pirms laulības noslēgšanas, turklāt vēl mantojot, iegūst savā īpašumā mantu – nekustamo īpašumu, šī manta pēc laulības noslēgšanas ir laulātās atsevišķa manta,” stāsta zvērināts notārs Kaspars Gerhards un uzsver – ņemot vērā, ka mamma nekustamo īpašumu ieguvusi īpašumā mantošanas ceļā, tā ir viņas atsevišķā manta neatkarīgi no tā, vai nekustamais īpašums tiks noformēts uz viņas vārda pirms vai pēc laulības noslēgšanas.
Ja vīrs laulības laikā ieguldīs savus personiskos līdzekļus vai kā citādi piedalīsies dzimtas mājas uzturēšanā vai uzlabošanā, abu laulības šķiršanās gadījumā viņam būs tiesības prasīt savu ieguldījumu kompensāciju (materiālā izteiksmē proporcionāli ieguldījuma apmēram).
“Ja laulātie vēlas, viņi var savas mantiskās attiecības noregulēt, noslēdzot laulības līgumu par visas laulāto mantas šķirtību vai kopību. Tas saskaņā ar noslēgto laulības līguma veidu arī noteiktu, ka visa laulāto manta ir šķirta un katrs var brīvi rīkoties ar to mantu, uz kura vārda tā reģistrēta vai kura valdījumā tā atrodas, vai visa manta ir kopīga un abi laulātie ar to rīkojas kopīgi,” paskaidro notārs.
KONSULTĒJIS ZVĒRINĀTS NOTĀRS KASPARS GERHARDS