Kas no piedāvātajiem līdzekļiem mugurai patīk? 0
Reklāmām vai nu tic, vai netic. Par dažādu piedāvājumu efektivitāti var pārliecināties, tikai tos pašam izmēģinot.
Magnētiskā josta
Neviens nezina, kas ir Brūkdeilas ortopēdiskās slimnīcas ķirurgs Levins, bet par viņa izgudrotajām un patentētajām magnētiskajām saitēm un jostām ir dzirdējis krietns daudzums televīzijas skatītāju.
Dr. Levina magnētiskā josta ir izmantojama un vienkārši lietojama magnētterapijai mājas apstākļos. Tā izgatavota no mīksta sintētiska materiāla, kas nekairina ādu. Jostu apliek ap vidukli uz plānām drēbēm, lai tā puse, kur elpojošā neilona audumā iestrādāti 16 magnēti, ir pavērsta pret ķermeni un atrodas uz muguras. Tā magnēti nodrošina pastāvīgu intensīvu starojumu, iedarbojoties uz muguras apakšējo zonu.
Aukstā laikā josta nav pamanāma zem apģērba un der jebkuram viduklim, jo izmērs ir regulējams.
Tiesa, cilvēkiem ar nelielu apkārtmēru jostas liekais garums – var būt pat 60 – 80 cm – ir daudzkārt jāsaloka un jānostiprina uz vēdera. Tad brīvais, vairākkārt salocītais gals mēdz traucēt, radīt diskomfortu, un josta ne vienmēr ir noslēpjama zem apģērba.
Ja to nostiprina ne pārāk cieši – tieši tik daudz, lai neapgrūtinātu asinsriti un neradītu spiedošu sajūtu, – aktīvu fizisku nodarbību laikā tā mēdz sagriezties, un magnēti nonāk uz vēdera. Iespējams, vajadzīgas zināmas valkāšanas iemaņas …
Tomēr josta savu efektivitāti parasti attaisno. Pēc ikdienā traucējošām vieglas intensitātes muguras sāpēm tā nostrādā jau pēc vienas dienas lietošanas. Daļu efekta acīmredzot nodrošina magnēti, pārējo – patīkamais siltums, ko rada polsterējums, kura dēļ josta mugurkaula lejasdaļu arī ērti balsta, jo tur ir nedaudz paplatināta un atgādina nelielu korseti. Šīs īpašības dēļ tā ir izmantojama fiziska darba laikā un ceļot smagumus, jo maigi fiksē un mazina slodzi mugurkaulam.
Arī Dr. Levina magnētiskās jostas izplatītājs to iesaka kā efektīvu līdzekli muskuļu relaksācijai, lai bez medikamentiem un ķirurģiskas iejaukšanās mazinātu muguras sāpes, kas radušās dažādu slimību dēļ vai kā traumu sekas.
Masāžas josta
Otra televīzijas zvaigzne ir masāžas rīks ar neparasto kosmodiska vārdu. Efektivitātes pārbaudīšanai gan izmantots tās analogs – orteodisks, jo abas jostas vieno līdzīgs dizains, izpildījums un virsuzdevums.
Orteodisks ir izgatavots no mīksta, plastiska materiāla kā gara sloksne ar daudziem kopā savienotiem izcilnīšiem. To liek visa mugurkaula garumā un nofiksē ar elastīgām regulējamām stiprinājuma jostām ap pleciem un vidukli. Komplektā ir arī stipri īsāks, bet platāks masāžas rīks, ko var izmantot krustu apvidum, lences tāpat nostiprinot uz vēdera.
Šos masāžas rīkus lietojot uz kailas miesas, efekts ir spēcīgāks, bet var radīt diskomfortu, īpaši cilvēkiem ar jutīgu ādu. Daudz patīkamāk ir tad, ja jostu lieto virs plāna apģērba. Jo tas biezāks, jo vājāka jutība un mazāks efekts.
Ar orteodisku jau pirmajā dienā pēc 7 – 8 stundu lietošanas bija mazinājies muguras stīvums, turklāt rīks netraucēja pat fiziska darbā.
Tas pat veicināja masāžas efektu, jo kustību laikā gumijotie izcilnīši aktīvāk stimulē sāpju punktus, muskuļus un asinsriti.
Diemžēl arī šī josta lielākās neērtības var radīt savu izmēru dēļ. Kādam, iespējams, stiprinājuma lences var būt par īsām, jo vēders ir par lielu. Cits nevarēs sev pielāgot mugurkaulam paredzētās masāžas sloksnes garumu – tā būs garāka nekā mugurkauls, un tad ir izvēle – uz liekā gala sēdēt vai apsēžoties to atmest kā asti, vai ļaut, lai liekais garums bružājas gar pakausi…
Jārēķinās, ka arī orteodisks ir paredzēts profilaksei un kā masāžas palīglīdzeklis, piemēram, pārslodzes radīta diskomforta (muskuļu saspringuma) dēļ, nevis muguras ārstēšanai un ielaistos gadījumos.
Ārsta viedoklis
Vienmēr būs cilvēki, kuriem ne magnētiskā, ne masāžas josta nepalīdzēs. Tomēr abu efektivitāti nenoliedz P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Fizikālās medicīnas un rehabilitācijas centra vadītāja Inese Kokare, jo orteodisks ir kā pašmasāžas palīglīdzeklis, kas aizstāj masiera pakalpojumus. Pašam sev mugurkaulu izmasēt ir tikpat kā neiespējami, tādēļ to vieglā formā paveic šis rīks.
Savukārt magnētterapija ir zinātniski pierādīta fizikālās terapijas metode, kuras principi balstās uz zemas frekvences magnētiskā lauka iedarbību uz organismu. Procedūras laikā problēmzonām pietuvināti magnētiskie aplikatori pārsvarā nerada subjektīvas sajūtas.
Tomēr reizumis var būt viegls un patīkams siltums. Neredzamās iedarbības laikā drošs magnētiskais lauks gādā par iekaisumu, tūskas un sāpju mazināšanu, audu vielmaiņu un asinsrites uzlabošanu. Metodei ir neirostimulējošs efekts, un to var pielietot pēc vajadzības un patikšanas, ja vien nav veselības problēmu, kas paģēr izvairīties no magnētiskā lauka ietekmes.
Magnētisko jostu nedrīkst lietot cilvēki, kam implantēts elektroniskais sirds stimulators vai kuri izmanto defibrilatoru, insulīna sūkni, ārstnieciskos plāksterus, arī grūtniecības laikā, uz atvērtām brūcēm, un tie, kuri kaut kāda iemesla dēļ nepanes magnētterapiju. Ja sāpes nevis samazinās, bet palielinās, vai rodas citādāks diskomforts, iespējams, jostas magnētu efekts ir pārāk stiprs, un tā jālieto retāk, īsāku laiku vai valkāšana jāpārtrauc pavisam.
Magnētu dēļ jāizvairās no jostas tiešas saskares ar datoriem, diskiem, audio un video kasetēm un citiem magnētus akumulējošiem priekšmetiem.
– Magnētterapija labi ietekmē asins mikrocirkulāciju, uzlabojas tās locītavas apasiņošana, kurai šo terapiju pielieto. Ja vietai piekļūst vairāk skābekļa un svaigu asiņu, labāk var notikt audu atjaunošanās, uzlabojas limfas cirkulācija, mazinās locītavu iekaisuma tūska. Muguras apvidū ir muskuļi, kas atslābst magnētterapijas ietekmē, tādēļ ievērojami mazinās spazmas, un pašsajūtas uzlabošanās nav tikai iedomas. Muskuļi atslābst arī jostas siltuma ietekmē, savukārt korsetes platums ķermenim palīdz noturēt muguru. Cilvēki, kas izstrādā šādus palīglīdzekļus, domā par vairākiem fizikālajiem faktoriem vienlaikus. Tie ķermenim ir draudzīgi, maigi, turklāt ietekmē visu organismu. Arī mēs slimnīcā akūtos gadījumos – ja ir muguras sasprindzinājums vai diska trūču izraisītas sāpes – izmantojam magnētterapiju, lai mazinātu tūsku un uzlabotu limfas cirkulāciju, – skaidro I. Kokare.