Kas nepieredzēts – skaistā kanālu pilsēta Venēcija izžuvusi: apgrūtināta palīdzības sniegšana, pārtikas piegādes. Globālā sasilšana? 39
Gondolas stāv, iestigušas dubļos, jo nav iespējams pārvietoties pa Venēcijas slavenajiem kanāliem. Turklāt laika prognozes liecina, ka nokrišņu tuvākajā laikā nebūs. Venēcijā, kur plūdi parasti ir galvenā problēma, tad tagad tā saskaras ar neparasti zemu bēgumu, kas neļauj gondolām, ūdens taksometriem un ātrās palīdzības laivām pārvietoties pa daudziem tās kanāliem.
Kanāli vienmēr ir funkcionējuši kā Venēcijas ielas un alejas; pilsētas tirdzniecība un sabiedriskie pakalpojumi, ieskaitot ātrās palīdzības automašīnas, ugunsdzēsēji, policija pārvietojas pa ūdeni. “Associated Press” šonedēļ ziņoja, ka ātrās palīdzības laivām nācies pietauvoties galamērķim tuvākajā vietā, liekot brigādei nest nestuves lielos attālumos pa pilsētu.
Venēcijas galvenie lielie ūdensceļi, tostarp Lielais kanāls un Džiudeka kanāls, ir platāki un dziļāki, tie joprojām darbojas salīdzinoši normāli. Bet, runājot par šīs lieliskās pilsētas mazākajiem, šaurākajiem, ūdensceļiem, daudzi vairs neizskatās pēc ūdensceļiem.
Zinātnieku un meteorologu sniegtā informācija liecina, ka
“Mēs esam ūdens deficīta situācijā, kas veidojas kopš 2020.–2021. gada ziemas,” laikraksts “Corriere della Sera” citē klimata ekspertu Masimiliano Paski no Itālijas Zinātniskās pētniecības institūta CNR. “Mums ir jāatgūst 500 mm ūdens ziemeļrietumu reģionos: mums ir nepieciešams 50 lietus dienas,” viņš teica.
Pagājušā gada jūlijā Itālija cieta lielāko sausumu pēdējo 70 gadu laikā un izsludināja ārkārtas stāvokli apgabalos, kas atrodas ap Po upi, kas veido aptuveni trešo daļu no valsts lauksaimniecības produkcijas. Itālijas garākajā upē Po, kas tek no Alpiem ziemeļrietumos līdz Adrijas jūrai, ir par 61% mazāk ūdens nekā parasti šajā gadalaikā, teikts paziņojumā.
Pāvijas apgabalā upju līmenis ir trīs metrus zem nulles līmeņa, kas parasti ir novērojama vasarā.
Venēcijas ūdens krīzē tagad tiek vainota vairāku faktoru kombinācija – lietus trūkums, pilnmēness un jūras straumes. Dažviet tiek runāts arī par iespējamu zemestrīces ietekmi, kas nesen notika Turcijā un Sīrijā.
Anticiklons ir dominējis laikapstākļos Rietumeiropā 15 dienas, atnesot jau mērenas temperatūras, kas parasti novērojamas vēlā pavasarī.