Kas mudina Kaliforniju atdalīties? 2
Kustības par Kalifornijas štata atdalīšanos no ASV (“Calexit”) aktīvisti sevi uzskata par progresa aizstāvjiem un cer savākt pietiekami daudz visapdzīvotākās ASV pavalsts iedzīvotāju parakstu, lai 2018. gadā rīkotu balsojumu, kas ievadītu atdalīšanās procesu.
Kalifornietis no Jekaterinburgas
Vairākums Kalifornijas iedzīvotāju ar liberāliem uzskatiem tradicionāli balsojuši par demokrātiem, tāpēc atdalīšanās kustības aktīvisti cenšas izmantot daudzu štata iedzīvotāju neapmierinātību ar pašreizējā prezidenta Donalda Trampa nostāju, lai vairotu “Calexit” atbalstītāju skaitu. “Kalifornieši ir izglītotāki, turīgāki, ar liberālākiem uzskatiem,” atzīmē Markuss Evanss, viens no kustības par Kalifornijas neatkarību līderiem. “Ja Kalifornijas iedzīvotāji lemtu par izstāšanos no ASV, demokrātiskā Amerika zaudētu visvairāk atbalstītāju, Pārstāvju palātā būtu par 38 deputātiem un Senātā par diviem senatoriem mazāk,” raksta avīze “The Los Angeles Times”, piebilstot, ka tas varētu būt pa prātam ultralabējiem.
Žurnāls “The Atlantic” šaubās, vai Kalifornijas atdalīšanās kustība ir radusies vietējā politiskajā augsnē, un izsaka aizdomas, ka Kalifornijas atšķelšanā varētu būt ieinteresēta Krievija. Publikācijā “The California Report” pērn decembrī tika aprakstīta vēl kāda Kalifornijas atdalīšanās kustības līdera Lūisa Marinelli darbošanās. Bijušais labējās organizācijas aktīvists no Bufalo, Ņujorkas štatā, Marinelli gandrīz pirms desmit gadiem aizbrauca uz Krieviju, kur mācījās Sanktpēterburgas universitātē, kur savulaik studējis Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Viņš atgriezās ASV, kur izvērsa kampaņu pret lesbiešu un geju tiesībām, tad atkal aizbrauca uz Krieviju. Marinelli apprecējās ar Krievijas pilsoni, un laulātie devās uz Sandjego, kur aktīvi iesaistījās kampaņā par Kalifornijas atdalīšanos. Kalifornijas laikraksts “The San Jose Mercury News” ironizē, ka viens no Kalifornijas separātistu kustības vadoņiem, 32 gadus vecais Marinelli ir pavadījis vairāk gadu, dzīvojot Krievijā, nekā Kalifornijā. Marinelli deklarētā dzīvesvieta ir Sandjego, bet faktiski viņš biežāk uzturas Jekaterinburgas pilsētā Sibīrijā.
Kustība atver “vēstniecību” Maskavā
Pērn 18. decembrī Kremļa propagandas rupors “RT” ziņoja, ka kustība, kas iestājas par Kalifornijas neatkarību, ir atvērusi “vēstniecību” Maskavā. “Kā nesen izveidota kustība, kurai ir niecīgs atbalsts sabiedrībā, varēja atļauties atvērt “vēstniecību” Maskavā?” jautā žurnāls “The Atlantic”. Kā teikts tīmekļa vietnē “Snopes”, kāda Kremļa atbalstīta organizācija ir devusi iespēju “vēstniecībai” lietot telpas Maskavas centrā bez maksas. Marinelli paziņojis, ka “vēstniecība” nenodarbošoties ar diplomātiskajiem jautājumiem, bet drīzāk būšot kultūras centrs, lai izglītotu krievus par Kalifornijas vēsturi, veicinātu tirdzniecības sakarus un tūrismu. Marinelli uzskata, ka ASV valdība vienmēr centusies uzdot Krieviju kā ienaidnieku, bet, viņaprāt, tās esot muļķības.
Lai ievirzītu procesu par Kalifornijas atdalīšanos, štata vēlētājiem vispirms jānobalso par labojumu pavalsts konstitūcijā, atceļot atsauci uz Kaliforniju kā ASV nešķiramu daļu. Otrajā balsojumā, kas plānots 2019. gada martā, vēlētājiem būtu jāatbild uz jautājumu: “Vai Kalifornijai jākļūst par brīvu, suverēnu un neatkarīgu valsti?” Lai ievadītu Kalifornijas atdalīšanās procesu, tā atbalstītājiem jāsavāc vairāk nekā pusmiljona vēlētāju paraksti, raksta avīze “The New York Times”. Separātisma kustības pasaulē pieņemas spēkā, un Kremļa polittehnologi cenšas to izmantot savās interesēs. Putina Krievija būtu ļoti ieinteresēta haosa izraisīšanā ASV štatā, kur atrodas stratēģiski svarīgi militārie objekti un tehnoloģiskie parki, tajā skaitā Silīcija ieleja, atzīmē “The Atlantic”, iesakot kaliforniešiem labi padomāt, pirms parakstīt petīciju par štata atdalīšanos.