Kas mantos vasarnīcu, ja vīram palika meita, divi brāļi un māsa? Likuma skaidrojums 0
Pēkšņi nomira mans vīrs. Dzīvoklis, kur līdz šim dzīvojām, pieder meitai, par to nekādu jautājumu nav, bet nesaprotu, ko iesākt ar vasarnīcu, ko nopirkām pirms daudziem gadiem un kas bija ierakstīta zemesgrāmatā uz vīra vārda. Nekādu testamentu viņš neatstāja, tāpēc nezinu, ko iesākt. Pašai to vasarnīcu vairs nevajag, bet meitai un viņas ģimenei noderētu. Vīram ir dzīvi tuvi radinieki – divi brāļi un viena māsa. Vai viņi var pieprasīt katrs savu daļu no mantojuma? Vai man jāiet pieteikties uz mantojumu, ja man to nevajag, un kas tagad jādara meitai, lai viņa vismaz savu daļu dabūtu? SILVIJA RĪGĀ
Civillikums paredz trīs mantošanas veidus: testamentāro, likumisko un līgumisko. Testamentārās mantošanas pamatā parasti ir rakstisks testaments, kur novēlēta kustamā un nekustamā manta, kā arī citiem nododamās tiesības un saistības. Likumiskā mantošana saistīta ar likumā noteiktajiem mantiniekiem un to, kas viņiem pienākas pēc likuma. Līgumiskajā mantošanā savukārt noslēdz mantojuma līgumu, kurā mantojuma atstājējs novēl visu vai daļu sava nākamā mantojuma, paredzot zināmus nosacījumus.
Ja nav testamenta vai mantojuma līguma, tad mantinieki manto pēc likuma. Atgādinām, ka Civillikums mantošanas kārtības ziņā izšķir četras likumisko mantinieku šķiras. Likumiskie mantinieki ir laulātais, radinieki un adoptētie bērni. Likumā noteiktas arī mantinieku šķiras:
• 1. šķira – visi mantojuma atstājēja lejupējie mantinieki (bērni, mazbērni utt.);
• 2. šķira – mantojuma atstājēja pēc pakāpes tuvākie augšupējie (vecāki, vecvecāki utt.), kā arī mantojuma atstājēja īstie brāļi un māsas, un pirms viņa mirušo īsto brāļu un māsu bērni;
• 3. šķira – mantojuma atstājēja pusbrāļi un pusmāsas, un pirms viņa mirušo pusbrāļu un pusmāsu bērni;
• 4. šķira – pēc pakāpes tuvākie sānu radinieki (brālēni, māsīcas, tēva un mātes brāļi, māsas), neizšķirot pilnīgo radniecību no nepilnīgās.
!!! Zemākas šķiras mantinieki nemanto, ja savu gribu mantot ir izteicis kāds augstākas šķiras mantinieks.
Jūsu vīra brāļi un māsa ir otrās šķiras mantinieki, tāpēc viņi nevar pretendēt uz īpašumu.
Notariāta likums paredz, ka zvērināts notārs mantojuma lietu uzsāk pēc tam, kad saņemts mantošanas iesniegums. Šajā gadījumā jums vai nu jāiesniedz iesniegums par mantojuma atraidīšanu, vai arī varat uz mantojumu vispār nepieteikties. Savukārt meitai jāiesniedz iesniegums par viņas apstiprināšanu mantojuma tiesībās. Pēc tam viņa varēs saņemt mantojuma apliecību un kļūt par vasarnīcas īpašnieci.