Nevajag pārcensties! 0


Šāda ķermeņa analizēšana ļauj sekot pārmaiņām, piemēram, ja daudz aktīvāk sāk nodarboties ar sportu. Tikai nosvēršanās un ķermeņa masas indeksa aprēķināšana vien neatspoguļo objektīvo ainu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

“Ne viens vien sāk pārmērīgi aizrauties ar sportošanu, ierobežot ēšanu. Atnākot uz atkārtotu mērījumu, izrādās, svaru ir ļoti labi zaudējis, taču samazinājusies arī muskuļu masa, jo pārāk sevi izdzinis. Nav veselīgi zaudēt muskuļus, jo tajos ir organisma olbaltumvielu rezerves. Mērķis ir nevis mazināt svaru, bet gan taukaudus, lai proporcijas mainītos par labu muskuļu masai,” uzsver daktere Laila Meija. Tāpēc svarīgi, lai rezultātus analizē un izskaidro ārsts.

Kāds sāk sportot, bet ir apbēdināts, ka svars nekrītas. Veicot kontroli, vēl vienu bioimpedances mērījumu, redzams, ka pieaugusi muskuļu masa un samazinājusies tauku masa. Tas ir liels ieguvums, kaut gan kilogrami tie paši. Cita situācija mēdz būt atlētiskiem sportistiem – ĶMI it kā pārāk liels, bet tauku daudzums normāls vai pat pazemināts, jo uzaudzēti pamatīgi muskuļi.
Jāuzsver, ka bioimpedances mērījumi ir svarīgi, ja ir aknu ciroze, nieru slimības, onkoloģiskas saslimšanas, jo nepieciešams

CITI ŠOBRĪD LASA

pārbaudīt, vai nav pārmaiņu muskuļaudos un organisma šķidruma daudzumā, vai nav šķidruma aiztures, tūskas vai, tieši pretēji, atūdeņošanās.

Izmeklējums var noderēt arī tiem, kuri vēlas svaru pieaudzēt.

Ar mazliet kritisku aci

Izmeklējumā nosaka arī ap iekšējiem orgāniem esošo (viscerālo) tauku daudzumu.

“Uzsvēršu – lai noteiktu viscerālos taukus, nepieciešama speciāla, šim mērķim paredzēta ierīce. Parastais bioimpedances aparāts tos nemēra, bet aprēķina pēc programmas, ņemot vērā citus datus. Uzskatu, ka to nevajag uztvert ļoti nopietni. Iekšējie taukaudi netiek nosvērti, precīzi nomērīti. Līdzīgi arī pamatvielmaiņas ātrums ir teorētisks aprēķins,” akcentē Laila Meija. Metabolo sindromu, kam raksturīga arī centrālā aptaukošanās ar viscerālo tauku izgulsnēšanos, nosaka, ņemot vērā diagnostiskos kritērijus, kas ietver gan antropometriskos datus, gan pārmaiņas analīzēs.

Citādi uzskata uztura speciāliste Liene Sondore un viņas kolēģes klīnikā Vivendi. Lai gan viscerālo tauku daudzumu aprēķina pēc formulas, tomēr šāda informācija var motivēt cilvēku ar pamatīgu aptaukošanos, jo, redzot prāvos skaitļus, sadūšojas mainīt dzīvesveidu. Turklāt ārsts nosūta uz asinsainas izmeklējumu, kur arī parādās, piemēram, paaugstināts holesterīna līmenis vai pārmaiņas aknās.

Reklāma
Reklāma

Vēl bioimpedances mērījuma izdrukā var ieraudzīt ailīti – metabolais jeb bioloģiskais vecums. Laila Meija uzsver, ka uz to jāskatās nedaudz kritiski: tas ir diezgan vienkāršots aprēķins, varētu teikt – jo cilvēkam mazāk tauku, jo bioloģiskā vecuma rādītājs ir mazāks. Taču zems svars var būt arī veselībai nelabvēlīgs.

Liene Sondore tam piekrīt, tomēr ir pamanījusi cilvēku prieku – esmu ne tikai ticis vaļā no 20 kilogramiem, bet arī kļuvis par 10 gadiem jaunāks! Tātad tas ir vēl viens āķītis, kas mudina dzīvot veselīgāk.

Bioimpedances izmeklējuma laikā, ko veicu Capital Clinic Riga. Atrodos guļus, plaukstai un pēdai pievienoti elektrodi, kas nolasa mana ķermeņa informāciju, pēc tam tos analizējam kopā ar dietoloģi Lailu Meiju.

Vairāk par iespējām uzturēt sevi labā fiziskā formā un notievēt lasiet žurnāla “36,6C” janvāra numurā vai tā elektroniskajā versijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.