Kas kaiš šujmašīnai, ja vīlēm rauj diegu? 0
“Man ir Brother šujmašīna. Laba, nav nekādas vainas, tikai, šujot džinsu audumu, uz vīlēm rauj diegu. Iespējams, es neprotu ar to pienācīgi rīkoties. Vēlos uzzināt speciālista padomu, ko iegādāties, lai varētu šūt gan plānākus audumus, gan biezākus, piemēram, atšūt džinsa biksēm galus.” ILZE Madonas novadā
Kaut gan pirmajā brīdī var šķist, ka šujmašīnai kaut kas nav kārtībā, parasti jau viena vai otra kļūme gadās tādēļ, ka nav ievēroti daži pamatnosacījumi. Jauno šujmašīnu īpašniekiem vienmēr ir iespēja padomu meklēt ierīces lietošanas instrukcijā, kur sniegti ieteikumi dažādu defektu novēršanai.
Dūrienu veidošanas procesā ļoti liela nozīme ir diegu kvalitātei. Ja pavedienam pārāk liela plūksna vai piemīt niķis veidot mezglus, to dēļ diegs var pārtrūkt. Kvalitāti zaudē un neizturīgi kļūst arī diegi, kuri ļoti ilgi glabājušies.
Nezinot šujmašīnas modeli, grūti precīzi noteikt iemeslu, kāpēc tā pārrauj dieg. Iespējams, ka izmantota nepiemērota adata, tāpēc var pamēģināt strādāt ar lielāku, piemēram, 80. izmēra adatu nomainīt pret 90. izmēra vai 90. pret 100. izmēru. Mūsdienīgu modeļu šujmašīnas paredzētas gan plāniem, gan bieziem audumiem, tajā skaitā džinsa. Lai atšūtu bikšu galus, specifiska šujmašīna nav jāpērk. Ir tikai jāpārbauda, vai izmantoti piemēroti diegi un adata. Pazīstamākie adatu ražotāji ir “Schmetz” un “Singer”, bet diegu – “Madeira” un “Coats”. Ekonomējot uz diegiem un adatām, var ne tikai zaudēt kvalitāti, bet arī pat sabojāt šujmašīnu.
Svarīgi arī pareizi ievērt diegu. Ja tas šujot pārtrūkst, ir jāpārver no paša sākuma, ievietojot visos diega vadītājos. Vienmēr ir jāpaceļ pēdiņa, lai diegs iegulst starp spriegojuma diskiem. Tāpat jāpārliecinās, vai pavediens ievērts diega vilcējā.
Pārrāvuma iemesls var būt arī nepareizi ievērts apakšējais diegs. Uztinot spolīti, jāseko, lai pavediens uztinas vienmērīgi un pietiekami blīvi. Jāpārliecinās, vai spolīte nav nodilusi, saplaisājusi vai deformējusies. Ja spolītes maliņas ir noberzušās, mainās šīs detaļas izmērs, un diegs vairs nenotinas pareizi, citāds ir arī diega spriegojums. Kaut arī plastmasas spolītes nav tik izturīgas, tomēr tās ir ieteicams izmantot, jo metāla māsas ātrāk nedeldē spolītes turētāju.
Pie vainas var būt arī nepareizi uzstādīts diega spriegojums. Augšējā diega spriegojuma uzstādījumi šujmašīnām ir atšķirīgi: vienām regulēšanas amplitūda ir lielāka, citām – mazāka. Parasti uz spriegojuma diska ir atzīmes vidēja spriegojuma uzstādīšanai. Vidējs diega spriegojums ir paredzēts vairumam šūšanas operāciju un piemērots lielākajai daļai audumu veidu, šujot ar 40. un 50. izmēra diegiem.
Pareizs spriegojums ir tad, ja diegs no spolītes iztinas lēni. Tas nedrīkst brīvi izslīdēt, bet nav arī jāpielieto spēks, lai diegu pavilktu.
Problēmas var rasties, ja spolītē uztīts resns apakšējais diegs, bet pēc laika nepieciešams strādāt ar tievu. Arī tad, ja šujmašīnu netīra un spolītes turētējā vai kuģīša ligzdā sakrājusies plūksna vai pat diegu gali, spriegojums mainās.
Bet jaunu šujmašīnu ieteicams pirkt specializētajos veikalos, jo tur ir visplašākais piedāvājums, kā arī zinoši pārdevēji, ar kuriem kopā var izanalizēt vairāku modeļu atšķirības un priekšrocības, salīdzināt komplektācijā ietilpstošo piederumu daudzumu un pielietojuma nozīmi.
Svarīgi, kur šujmašīna ražota, – daudzi pasaulē pazīstami zīmoli savas ražotnes ir pārcēluši uz trešās pasaules valstīm. Tāpat jāpārliecinās, vai izvēlētajai Latvijā ir oficiāls izplatītājs un servisa centrs.
Pazīstamākie šujmašīnu ražotāji ir japāņu kompānijas “Janome” un “Brother”, zviedru “Husqvarna Viking”, amerikāņu “Singer”, šveiciešu “Bernina” un “Elna”, vācu “Pfaff” un citas.