Kas kaiš lilijām? Ziedi deformējas un lapas kalst 1
Pirms dažiem gadiem dzeltenās lilijas pārstādījām jaunā vietā. Pavasarī devām slāpekli, karstajā laikā vakaros laistījām. Kāpēc ziedi deformējas un lapas no apakšas nokalst? SANDRA MADONAS NOVADĀ
Dārznieks, dienziežu un liliju selekcionārs Edgars Bite domā, ka Āzijas lilijas cieš no pelēkās puves (uz lapām parādās brūngani plankumi ar sarkanīgu maliņu, kas vēlāk pāriet uz stublāju un ziediem). Šī slimība visvairāk izpaužas sabiezinātos stādījumos, kur ir maza gaisa cirkulācija un liliju lapas ilgstoši ir mitras. Vainojama varētu būt arī centīgā laistīšana katru vakaru. Ja to dara, labāk samitrināt augsni, nevis aplaistīt visu augu!
Pašlaik dārza saimniecei ieteicams nolasīt bojātās lapas un aizvākt tās no dārza, bet rudenī sīpolaugus pārstādīt jaunā vietā. Augu aizsardzības līdzekļi (fungicīdi) šajā gadījumā būs maziedarbīgi, turklāt sīpoli no pelēkās puves tāpat bojā neies.
Atkārtoti lilijas vienā un tajā pašā vietā var stādīt pēc 4–5 gadiem. Āzijas lilijām patīk viegli skāba (pH 5,5–6,5), labi drenēta, irdena, trūdvielām bagāta augsne, kurā pēc lietus nekrājas ūdens. Lilijas vislabāk pārstādīt septembra vidū, kad sīpolos ir uzkrājušās barības vielas.
– Šogad lilijām ir ļoti labvēlīgi laika apstākļi – pelēkā puve dārzos gandrīz nav novērojama. Iespējams, slimības izplatību Āzijas liliju stādījumā veicināja arī pārlieku liela slāpekļa deva, – rezumē liliju audzētājs.