Foto: SHUTTERSTOCK

No rītiem ir aplikums acu kaktiņos vai pat salipuši plakstiņi… Kas kaiš acīm? 9

Autors: Anda Hailova, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

No rītiem aplikums acu kaktiņos vai pat salipuši plakstiņi? Pirmā doma, kas ienāk prātā, – varbūt sācies konjunktivīts, jo tad ir izdalījumi no acs. Patiesībā nepatīkamā problēma liecina par plakstiņu malu iekaisumu jeb blefarītu.

Kas ir blefarīts

Tas ir plakstiņu malu iekaisums – ikdienā bieži sastopama slimība, ar kuru vairāk slimo no 50 gadu vecuma un vēlāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vieglākos gadījumos blefarīts skar tikai ādu un skropstu folikulus, un šādās situācijās visbiežāk vainojamas baktērijas, piemēram, stafilokoki, un to izdalītie toksīni. Smagākos gadījumos tiek skarta arī plakstu malas gļotāda, kad ir pārmaiņas Meiboma dziedzeru darbībā un to aizsprostošanās.

“Īpaši raksturīga pazīme ir aplikums, kas no rītiem bieži vien izveidojies acs kaktiņos vai uz skropstām.Taču var būt arī plakstiņu nieze, apsārtums, pietūkums, diskomforta sajūta, redzes miglošanās, bet dažreiz attīstās sausās acs sindroms,” uzskaita optikas salona “Fielmann” optometriste Evija Barkāne. Paras­ti iekaisums skar abu acu plakstiņu malu.

Uzskata, ka blefarīts biežāk skar tos, kam ir alerģisks dermatīts, rozācija jeb sejas ādas apsārtums, skropstu ērcītes, novājināta imunitāte, taču tā attīstību var rosināt arī gaisa piesārņojums, smēķēšana un citi nelabvēlīgi faktori.

Svarīgākais – rūpīga higiēna

Ikdienā pats svarīgākais ir regulāri tīrīt plakstu malas – noņemt aplikumu, lai atbrīvotu aizsprostotos dziedzerus. Ja ir slimības uzliesmojums, kopt vēlams divas līdz četras reizes dienā, bet vie­nu vai divas reizes dienā, kad stāvoklis uzlabojies. Tikai tad, ja saslimšanai pievienosies infekcija, būs nepieciešami ārsta izrakstīti medikamenti.

Svarīgi tīrīt pašu plakstu malu, izmantojot speciālas salvetes, siltā ūdenī samitrinātu tīru auduma gabaliņu vai vates kociņu kopā ar dažām pilēm atšķaidīta bērnu šampūna. Katru aci tīra ar savu salveti. Tīra maigi, lai neievainotu plakstu malu. Pašās beigās plakstiņus noskalo ar siltu ūdeni un saudzīgi nosusina. Smagākos blefarīta gadījumos ieteicama arī plakstu masāža.

Kad tas izdarīts, uz plakstu malām var uzklāt nedaudz antibakteriālas ziedes, ko izrakstījis oftalmologs jeb acu ārsts. Šādu ziedi parasti lieto divas nedēļas. Neatkarīgi no blefarīta smaguma pakāpes noteikti nedrīkst aizmirst par acu virsmas mitrināšanu ar mākslīgajām asarām – labāk tādām, kuru sastāvā nav konservantu.

Reklāma
Reklāma

Kamēr ir plakstiņu iekaisums, vēlams atteikties no acu kosmētikas lietošanas.

Patiks arī sausām acīm

Gan blefarītam, gan sausās acs sindromam labi palīdz siltas kompreses, ko uzliek uz plakstiem. Kompreses labāk izmantot, kad vairs nav akūtās stadijas un plakstiņu pietūkuma un apsārtuma. Tās var iegādāties internetveikalos, acu veselības centros, līdzīgu var izgatavot pats. Šim nolūkam piemēroti ir arī tējas maisiņi. Kā skaidro optometriste, siltums iedarbojas uz plakstu malās aizsprostotajiem dziedzeriem, un tajos esošais taukainais materiāls kļūst šķidrāks un sāk labāk izdalīties.

Kompreses tiek pildītas ar linsēklām, kam piemīt spēja lieliski saglabāt un pamazām atdot siltumu. Pirms katras lietošanas kompresi uzsilda, piemēram, mikroviļņu krāsnī 30–40 sekundes, pēc tam liek uz plakstiņiem un tur 10–15 minūtes ilgi. Tad plakstiņus (virzienā uz skropstām) maigi pamasē ar tīrām rokām, lai eļļainais sekrēts labāk izdalās.

Regulāri lietojot, gan izdodas samazināt smagākas pakāpes sauso acu sindromu, gan atjaunot dziedzeru darbību. Nopietnākos gadījumos kompresi var likt pat divas reizes dienā vai vienreiz vakarā. Arī pēc pirts ieteicams maigi pamasēt acu plakstus, jo tas veicinās labāku sekrēta izdalīšanos, iesaka Evija Barkāne.

Ja ir glaukoma, jābūt uzmanīgiem ar acu masēšanu, jo tas var ietekmēt acu spiedienu. Iepriekš vēlams konsultēties ar savu acu ārstu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.