Foto-IKEA

Kas jāzina, plānojot nelielu mājokli 0

Mazām telpām, vēl vairāk nekā plašam mājoklim, nepieciešama rūpīga dzīvojamās platības plānošana.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Nosakām prioritātes
Maza platība jau pašā sākumā liek saprast, ka mājoklī nebūs iespējas ietilpināt visu, ko sirds kāro. Tāpēc ar vēsu prātu jāapsver, kas ir tas, bez kā nav iespējams iztikt, bet no kā tomēr iespējams atteikties.
Miegs, ēšana un higiēna – ar šīm funkcijām plānošana būtu jāsāk. Bet ar to vien ir par maz. Arī, apskatot šīs pamatvajadzības, jāuzdod sev daudzi jautājumi un godīgi uz tiem jāatbild. Varbūt vanna, kas šķiet tik nepieciešama, patiesībā lielākoties tiek izmantota tikai kā dušas vieta un nevajadzīgi aizņem daudz platības. Iespējams arī, ka plašā virtuves darba virsma ikdienā netiek izmantota – tur tikai krājas netīro trauku kaudze… Šādi un līdzīgi jautājumi palīdzēs labāk atšķirt nepieciešamo no vēlamā.

Nākamais pieturas punkts – glabāšanas iespējas. Nekur nav teikts, ka visam, kas pašlaik glabājas mājoklī, jāatrod vieta šeit arī pēc remonta vai jaunajā dzīves vietā. Pārskatot visus skapjus un plauktus, noteikti atradīsies daudzi priekšmeti un kastes, par kuru saturu nav bijis ne jausmas jau vairākus gadus. Lai saprastu, kādas lietas nepieciešamas brīvā laika pavadīšanai, apdomājiet, ko jūs darītu mājās lietainā dienā, kam pieskartos, bet par ko pat neiedomātos?
Darbs mājās šobrīd ir aktuāla tēma, bet vai tiešām mājās strādāsiet pilnu darba dienu un vai tam nepieciešama atsevišķa telpa? Varbūt tomēr pietiek tikai ar portatīvo datoru pie ēdamgalda?

CITI ŠOBRĪD LASA

Tikai tad, kad iegūts pilnīgs prioritāšu saraksts, var ķerties pie telpu plānošanas. Jāsāk ar virtuves plānošanu un lielgabarīta priekšmetu – gultas, skapja, galda u.c. – izvietojuma plānu. Pats svarīgākais, īpaši mazās telpās – jāatceras, ka ap mēbelēm jābūt pietiekami daudz brīvai vietai, lai pie tām iespējams ērti piekļūt un lietot – piemēram, pie skapja jābūt pietiekami daudz vietas, lai atvērtu durvis, pieliektos, izvilktu atvilktni, pie galda jābūt telpai, kur atbīdīt krēslu. Vēlams arī nejaukt divus jēdzienus – vieta un ceļš. Tas nozīmē, ka telpā būs atsevišķas mēbeļu grupas, bet starp tām jāparedz biežākie staigāšanas ceļi.

Risinājumi, kas palīdzēs ietaupīt vietu mazās telpās
Iebūvētas skapju sistēmas. Virtuves iekārta no grīdas līdz griestiem. Transformējamas mēbeles, mobilas plauktu sistēmas, ko var izmantot arī kā telpas sadalītājelementu. Daudzfunkcionālas lietas, piemēram, izvelkami, nolaižami un paceļami galdi, izvelkami dīvāni, mēbeles – divi vienā.

Neveiksmīgi risinājumi mazām telpām
Sarežģīta sienu konfigurācija, plānojums, kas platību sadala pavisam mazās telpās. Jāizvairās no koridoriem, atsevišķiem sanitārajiem mezgliem un daudzām durvīm. Arī brīvi stāvoša sadzīves tehnika un skapji nozags tik svarīgos centimetrus lietu glabāšanai. Nav vēlamas arī telpas bez logiem, guļamzona nišā – tas radīs iespaidu, ka atrodaties skapī vai noliktavā.

! Plānojot pavisam nelielu mājokli, liela kļūda ir domāt par to, kā uzņemt ciemiņus un tos izguldināt. Viesi ierodas salīdzinoši reti, bet mājiniekiem šeit būs jādzīvo un jājūtas ērti katru dienu. Tāpēc doma par plašu mīksto mēbeļu grupu vai papildu dīvānu, lielu ēdamgaldu un daudziem krēsliem nebūs vietā. Tā jāpataupa lielākam mājoklim.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.