Kas jāzina par vizīti pie zobu higiēnista 0
Zobu higiēnists ir speciālists, bez kura mūsdienās nevaram iedomāties pilnvērtīgu zobārstniecības un mutes veselības pakalpojumu klāstu. Zobu higiēnistu rekomendē apmeklēt 1-2 reizes gadā, bet gadījumos, kad zobakmens veidojas pastiprināti vai ir citi riska faktori, pat reizi trijos mēnešos.
Kad ieplānot zobu higiēnista apmeklējumu
Zobu higiēnists noteikti jāapmeklē pirms vizītes pie zobārsta, lai atbrīvotu zobus no grūti notīrāmā aplikuma, radot zobārsta darbam pateicīgākus apstākļus. Ja nesen ir veikta zobu higiēna, tad zobārstam daudz vieglāk ir pamanīt pat nelielus bojājumus, ko citā gadījumā aizsegtu aplikums. Arī tad, ja ieplānota zobu balināšana, protezēšana vai citas procedūras, pirms tam jāapmeklē zobu higiēnists.
Par nepieciešamību apmeklēt zobu higiēnistu var liecināt vairākas pazīmes:
- dzeltens un brūns aplikums uz zobiem, ar kuru zobu birste netiek galā;
- slikta elpa;
- sāpīgas un asiņojošas smaganas;
- atsegušies vai jutīgi zobu kakliņi.
Kā notiek zobu higiēnas procedūra
Zobu higiēnists procedūras laikā noņem aplikumu, pigmentu un zobakmeni, ko mājas apstākļos nav iespējams notīrīt. Tas viss tiek darīts ar speciālu aprīkojumu – gan ar rokas instrumentiem, gan mehāniskiem.
Rūpīgi tiek notīrītas ne tikai zobu virsmas, bet arī grūti aizsniedzamās vietas, zobu starpas un zona. Pēc tam zobi tiek pulēti ar speciālu pastu un izdiegoti. Nobeigumā tiek uzklāta fluora pasta, kas pēc procedūras atjauno zoba dabīgās aizsargspējas.
Atkarībā no tā, cik daudz uz zobiem ir aplikuma un kad veikta iepriekšējā zobu higiēna, procedūra var aizņemt no 30 līdz 60 minūtēm.
Vizītes beigās zobu higiēnists arī sniedz rekomendācijas par zobu aprūpi, vajadzību vērsties pie zobārsta, iespējams, iesaka lietot specializētus zobu kopšanas līdzekļus, lai novērstu problēmas vai to iespējamo rašanos.
Kādus ieguvumus sniegs regulāra zobu higiēna
Ieguvumi no zobu higiēnas ir gan tādi, kas jūtami un redzami uzreiz pēc procedūras, gan tādi, kas sniedz ilgtermiņa ieguvumus mutes veselībai.
- Uzreiz pēc zobu higiēnas zobi ir baltāki un tīrāki.
- Regulāra zobu higiēna palīdz novērst sliktu elpu.
- Tiek saglabātas veselīgas smaganas.
- Zobi mazāk bojājas un iespējams laicīgāk pamanīt nelielus bojājumus.
- Samazinās iespēja pāragri zaudēt zobus un vajadzība izmantot to aizstājējus.
- Saglabājot skaistu un veselīgu smaidu, ir augstāka pašapziņa.
Bērnus pie zobu higiēnista jāved jau no 2 gadu vecuma
Zobu higiēnists nav speciālists tikai pieaugušajiem. Tikpat svarīgi ir uz šo procedūru vest bērnus jau tad, kad mutē parādījušies piena zobi un bērns var nosēdēt mierīgi klēpī. Vidēji tas ir 2 gadu vecumā, bet var būt individuāli. Kāds bērns var būt gatavs vizītei jau agrāk, cits nedaudz vēlāk.
Piena zobu aprūpe un saglabāšana mutē līdz pastāvīgo zobu šķilšanās laikam ir ļoti svarīga, lai veidotos labs sakodiens, attīstītos valoda un nenāktos veikt nopietnas manipulācijas zobārsta kabinetā. Zobu higiēnistam šajā procesā ir ļoti nozīmīga loma.
Pirmajās reizēs higiēnists varbūt pat neveiks nekādas procedūras, bet paskatīsies bērna zobus, sniegs vecākiem padomus kopšanā, ļaus bērnam apskatīt kabinetu, lai viņš pierod pie apstākļiem.
Uzsākot vizītes pie zobu higiēnista, būs arī daudz vieglāk pieradināt bērnu pie regulārām profilaktiskajām vizītēm zobārsta kabinetā.
Zobu higiēna ir tikai daļa no labiem zobu aprūpes paradumiem
Jāatceras, ka zobu higiēna pie speciālista ir tikai daļa no labiem zobu kopšanas paradumiem. Šī procedūra nespēs glābt no kariesa un citām problēmām, ja zobi netiks rūpīgi tīrīti un diegoti divas reizes dienā.
Apvienojot labus zobu kopšanas paradumus ar regulārām vizītēm pie zobu higiēnista un zobārsta, būs iespējams iegūt vislabāko rezultātu – saglabāt skaistus un veselus zobus pēc iespējas ilgāk.