Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Mārtiņš Plūme/LETA

Kas jāzina par sniega tīrīšanu no jumta? Eksperta padomi 6

Līdz ar sniegotu laikapstākļu iestāšanos privātmāju jumtos sāk krāties sniegs, kas nozīmē, ka māju saimniekiem turpmākos 4 līdz 5 mēnešus būs jādomā par savas mājas jumta un notekūdens sistēmas tīrīšanu. Kas jāzina pirms jumta tīrīšanas, un ko par jūsu māju var liecināt lielu lāsteku veidošanās pie jumta malas?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“Pirmais sniegs un sniega tīrīšana ziemas laikā vislielākās raizes sagādā to māju īpašniekiem, kam ir plakans vai zema slīpuma (7 – 15 grādu leņķa) jumts. Šo īpašumu saimnieki ar jumta tīrīšanas darbiem ziemā saskarsies visnotaļ regulāri. Labākās pozīcijās būs privātmājas ar izteiktu jumta slīpumu – tas ļaus sniegam noslīdēt dabiskā kārtā,” tā portālam LA.LV skaidroja jumta segumu ražotāja “Eternit” tirdzniecības vadītājs Latvijā Elviss Siliņš.

Problemātika ir principā visiem nokalpojušiem jumtu segumiem – azbesta šīferim un arī citiem materiāliem, jo liels sniegs, kas ilgstoši krājies kārtās un zem kura ir izveidojusies ledus kārta, var bojāt jumta seguma materiālu, turklāt ilgtermiņa kalpošanas rezultātā šīferis var kļūt trausls un ciets. “Privātmājām, kas celtas salīdzinoši nesen, ierasti ir precīzi aprēķinātas jumta slodzes un izvēlēti jauni atbilstoši materiāli, līdz ar to jaunbūvju gadījumā problēmu ir mazāk,” norādīja Siliņš.

Kas jāzina par drošību?

CITI ŠOBRĪD LASA

99 % privātmāju īpašnieku jumta tīrīšanā nealgo ārpakalpojuma sniedzējus, tāpēc svarīgākais aspekts, darbu darot pašiem, ir drošība. Pirms kāpt uz jumta vēlams pārliecināties, vai lielāko daļu sniega nav iespējams notīrīt ar trepju palīdzību – piestutēt trepes pie mājas sāniem un tīrīt jumtu no apakšas. Ja tas nav iespējams, tad, kāpjot uz jumta, jāpadomā par attiecīgiem stiprinājumiem un pieāķēšanās vietām. Ja kāpj uz jumta pats, vēlams pirms tam pārliecināties par gaidāmajiem laikapstākļiem un to atbilstību darba veikšanai.

Uzmanīgi ar ledus dauzīšanu

Plakano jumtu gadījumā sniegs organiski no jumta nepazūd, turklāt var veidoties arī sniega sanesumi. Tīrot plakano un arī citus jumtus, ir ļoti svarīgi ir izvēlēties atbilstošu sniega tīrīšanas instrumentu. Noteikti nevajadzētu izmantot asas lāpstas ledus dauzīšanai, jo tas var novest pie jumta seguma bojāšanas, kas var rezultēties jumta tecēšanā pavasarī.

“Par jūsu māju un tās jumta segumu daudz ko var pateikt arī lāsteku veidošanās – ja pie jumta malas veidojas izteikti lielas lāstekas, tas ir signāls, ka caur tām vietām mājā veidojas siltumenerģijas zudumi. Šī situācija tradicionāli raksturīga vecākām ēkām. Ja lāstekas ir nelielas, tad uztraukumam nav pamata,” uzsvēra “Eternit” pārstāvis Siliņš.

Kas var notikt, ja netīra teknes?

Daļa no jumta konstrukcijas ir ūdens noteksistēma, kas līdz ar sniegota laika un sala iestāšanos var aizsalt arī bez sniegputeņa palīdzības. Tā rezultātā rodas lieli ledus gabali, kas neļauj teknēm pildīt savu funkciju un, ja tās netiek ik pa laikam iztīrītas, tas var rezultēties notekas sistēmas bojājumos, un liekā sniega svara dēļ tā var atdalīties no jumta konstrukcijas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.