Kas jāzina par pensijas saņemšanu, ja braucat dzīvot ārpus Latvijas 0
Līdz vecuma pensijai man jānostrādā vēl trīs gadi, bet meita aicina braukt dzīvot pie viņas uz Spāniju. Kas tādā gadījumā notiks ar manu pensiju? Vai es, kad pienāks laiks, to varēšu saņemt, dzīvojot ārpus Latvijas? Ja atradīšu darbu Spānijā (Latvijā strādāju bērnudārzā, varu pieskatīt bērnus), vai šo laiku ierēķinās manā darba stāžā? RITA Rīgā
Katrai valstij savi nosacījumi
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) informē – ja esat nolēmusi doties dzīvot uz kādu citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti vai īslaicīgi tur pastrādāt, tad nezaudēsiet Latvijā veiktās iemaksas un līdz ar to arī tiesības uz sociālajiem pakalpojumiem, to skaitā uz vecuma pensiju. Turklāt, ja Spānijā sāksiet likumīgi strādāt, tad jums būs tiesības iesaistīties arī šīs valsts sociālās apdrošināšanas sistēmā. Taču jāatceras, ka katrai dalībvalstij ir savas normas, kas tiek piemērotas tiesību noteikšanā uz pensiju (iemaksu likmes, pensionēšanās vecums, nepieciešamais apdrošināšanas stāžs un citi nosacījumi).
Katra ES dalībvalsts piešķir pensiju par saviem apdrošināšanas periodiem, turklāt tiesību noteikšanā uz pensiju var ņemt vērā arī citas dalībvalsts apdrošināšanas periodus.
Ja tiesības uz vecuma pensiju rodas, ņemot vērā tikai Latvijas apdrošināšanas periodus, pensiju aprēķina saskaņā ar nacionālajām tiesību normām. Ja Latvijas apdrošināšanas periods nav pietiekams, lai rastos tiesības saņemt Latvijas vecuma pensiju, tad tiesību noteikšanā ņem vērā arī citu ES dalībvalstu apdrošināšanas periodus, bet pensiju aprēķina, ņemot vērā tikai Latvijā uzkrāto pensijas kapitālu.
Kur un kādi dokumenti jāiesniedz
Pensijas pieprasījums jāiesniedz savas dzīvesvietas kompetentajai iestādei. Ja pastāvīgi dzīvojat Latvijā, tad pieprasījumu var iesniegt jebkurā VSAA nodaļā vai Starptautisko pakalpojumu nodaļā. Savukārt, ja pastāvīgi dzīvosiet kādā citā ES dalībvalstī, tad Latvijas pensijas pieprasījums būs jāiesniedz šīs dalībvalsts kompetentajā iestādē.
Iesniedzot pieprasījumu, klāt jāpievieno apdrošināšanas stāžu apliecinošie dokumenti, kā arī jānorāda darba un tam pielīdzinātie periodi visās ES dalībvalstīs. Pensijas pieprasījums, kurš iesniegts vienas ES dalībvalsts kompetentajā iestādē, tiks pārsūtīts izskatīšanai arī citu ES dalībvalstu kompetentajām iestādēm, kur cilvēks bijis apdrošināts. Lai pieņemtu lēmumu par pensiju, iestādes elektroniski apmainīsies ar nepieciešamo informāciju.
Ja personai ir tiesības uz Latvijas pensiju, bet lēmuma pieņemšanai nepieciešama papildu informācija, personai izmaksā avansu līdz laikam, kamēr tiek iegūta informācija. Avansa izmaksas periods nevar būt ilgāks par trim gadiem.
SVARĪGI
• Ja pensijas pieprasītājs dzīvo kādā ES dalībvalstī, piešķirto Latvijas pensiju izmaksā uz pieprasījumā norādīto bankas kontu dzīvesvietas valstī.
• Personai, kura dzīvo kādā ES dalībvalstī, Latvijas pensiju turpina maksāt, ja tā katru gadu no 1. oktobra līdz 15. decembrim iesniedz VSAA nodaļai rakstisku pieprasījumu par pensijas izmaksas turpināšanu, nosūtot to pa pastu vai iesniedzot ar pilnvarotās personas starpniecību. Šim pieprasījumam jāpievieno ne agrāk kā mēnesi pirms iesniegšanas dienas sagatavots notariāls apliecinājums vai atbildīgās institūcijas izsniegts dokuments, kas apliecina, ka pensijas saņēmējs ir dzīvs.
• Iesniedzot dokumentu svešvalodā, var būt nepieciešams arī tā tulkojums.
UZZIŅA
Plašāku informāciju par šiem jautājumiem varat saņemt elektroniski: [email protected] (tiešsaistes forma Jautājiet mums) vai tuvākajā VSAA nodaļā, iepriekš vienojoties par apmeklējuma laiku.