Foto: RAWF8/SHUTTERSTOCK

Kas jāzina par Eiropas Parlamenta vēlēšanām 0

Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas citās valstīs šogad notiks no 23. līdz 26. maijam, bet Latvijā – 25. maijā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Astoņām deputātu vietām vēlēšanās Latvijā pieteikti 16 saraksti ar 246 kandidātiem.

Galvenie nosacījumi

Tiesības piedalīties EP vēlēšanās ir ne tikai Latvijas pilsoņiem, bet arī citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pilsoņiem, kuri uzturas mūsu valstī, ir reģistrēti Latvijas Iedzīvotāju reģistrā un Latvijas Vēlētāju reģistrā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēlētāju uzskaitei EP vēlēšanās izmanto iepriekš izveidotus vēlētāju sarakstus. Tas nozīmē, ka katrs vēlētājs ir reģistrēts noteiktā iecirknī, kurā jābalso vēlēšanu dienā. Sākumā vēlētāji tiek iekļauti reģistrētajai dzīvesvietai atbilstošajā iecirknī, bet līdz 7. maijam iecirkni var vēl mainīt. Latvijas pilsoņi Vēlētāju reģistrā tiek iekļauti automātiski.

Kad un kā varēs balsot

EP vēlēšanu likumā ir paredzētas vairākas iespējas, kā vēlētāji var piedalīties vēlēšanās:

• balsot savā vēlēšanu iecirknī vēlēšanu dienā no plkst. 7 līdz 20;

• balsot iepriekš 22., 23. un 24. maijā, kad iecirkņi strādās dažas stundas dienā;

• balsot savā atrašanās vietā (ja veselības stāvokļa dēļ nav iespējams nobalsot iecirknī, vēlētājs ir slimnieku aprūpētājs vai atrodas apcietinājumā ieslodzījuma vietā vai īslaicīgās aizturēšanas vietā);

• balsot ārvalstīs pa pastu vai vēlēšanu iecirknī ārvalstīs.

Savukārt tiem balsstiesīgajiem Latvijas pilsoņiem, kuri dzīvo kādā no ES dalībvalstīm, ir iespēja izvēlēties, vai balsot par Latvijas EP deputātu kandidātu sarakstiem vai arī reģistrēties balsošanai mītnes valstī un balsot par šīs valsts deputātu kandidātiem. Izvēloties balsot mītnes zemē, vēlētājs zaudē tiesības balsot par Latvijas EP kandidātu sarak­stiem un kandidātiem.

Iepriekšējā balsošanā Latvijā varēs balsot jebkurā iecirknī bez iepriekšējas reģistrācijas, ja starp šo iecirkni un vēlētāja iecirkni tiks nodrošināta tiešsaistes datu apmaiņa.

Kas atbildīgs par norisi

Eiropas Parlamenta vēlēšanu rīkošanā Latvijā ir iesaistītas trīs līmeņu vēlēšanu komisijas – Centrālā vēlēšanu komisija, 119 pašvaldību vēlēšanu komisijas un aptuveni tūkstotis vēlēšanu iecirkņu komisiju.

Reklāma
Reklāma

Vēlētāju reģistru Latvijā izveido un uztur Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, kas ir galvenā atbildīgā iestāde arī par vēlētāju sarakstu sagatavošanu vēlēšanu iecirkņiem un iecirkņa maiņas e-pakalpojumu. Tostarp priekšvēlēšanu aģitāciju uzrauga Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome, bet vēlēšanu laikā – Valsts policija un pašvaldības policija.

Vai ir vērts?

Eiropas Parlaments ir vienīgā tieši ievēlētā ES institūcija. EP kopā ar ES ministru padomi pieņem direktīvas un regulas, kas ietekmē aptuveni 80% no Latvijas likumiem. Turklāt, lai vēlēšanas uzskatītu par notikušām, nav noteikts, cik procentiem vēlētāju tajās jāpiedalās. Tātad vēlēšanas būs notikušas, pat ja uz tām aizies tikai daži vēlētāji.

Provizoriskie vēlēšanu rezultāti būs zināmi pusnaktī no 26. maija uz 27. maiju, kad beigsies vēlēšanas tajās dalībvalstīs, kurās tradicionāli vēlēšanu diena ir svētdiena.

UZZIŅA

Lai piedalītos vēlēšanās:

• personai jābūt vismaz 18 gadu vecai;

• nepieciešams personu apliecinošs dokuments – pase vai personas apliecība (ar nepilsoņa pasi vēlēšanās nevar piedalīties).

SVARĪGI

• EP vēlēšanās vēlētāji drīkst balsot tikai vienu reizi.

• No visiem vēlēšanām reģistrētajiem deputātu kandidātu sarakstiem balsojot jāizvēlas viens saraksts (viena vēlēšanu zīme). Var arī balsot ar tukšu aploksni (atturoties).

• Vēlēšanu zīmē vēlētājs drīkst izdarīt neierobežotu skaitu atzīmju “+” pretī konkrētā saraksta kandidātiem vai svītrot neierobežotu skaitu kandidātu. Vēlēšanu zīmē var arī neko neatzīmēt.

UZZIŅA

• Atbildes uz jautājumiem par vēlēšanu kārtību var atrast Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapā www.cvk.lv, uzziņu tālr. 67049999 (darba dienās no plkst. 8 līdz 20).

• Vēlētāju reģistra informācija un e-pakalpojumi pieejami Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes mājaslapā www.pmlp.gov.lv

• Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja mājaslapa: www.knab.gov.lv

KONSULTĒJIS CENTRĀLĀS VĒLĒŠANU KOMISIJAS SEKRETĀRS RITVARS EGLĀJS

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.