Darbs svētku dienās: vai var atteikties no strādāšanas svētkos un kādi bonusi pienākas, ja piekriti? 0
Maija Pastare, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
Tuvojas svētku laiks ar vairākām brīvām dienām. Tomēr ne visiem tas būs atpūtas laiks – citiem svētkos būs jāstrādā. Darbs svētku laikā nav pielīdzināms ikdienas darbam, tāpēc pastāv speciāls tiesiskais regulējums saistībā ar svētku dienām.
Piemaksa vai cita apmaksāta atpūtas diena
Darba likuma 144. pants nosaka – darbinieki netiek nodarbināti likumā noteiktajās svētku dienās. Svētku dienas ir noteiktas likumā Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām. Tomēr Darba likuma regulējums atļauj nodarbināt darbinieku svētku dienā, ja nepieciešams nodrošināt nepārtrauktu darba gaitu, piemēram, medicīniskajā palīdzībā, pasažieru pārvadāšanā, apsardzē, kur nepieciešama nepārtraukta apkalpošana.
Par darbu svētku dienā jāpiešķir darbiniekam atpūta citā nedēļas dienā vai jāizmaksā atbilstīga atlīdzība. Likums to tieši nenosaka, tomēr būtu labi, ja puses jau iepriekš vienotos, kā tiks kompensēta strādāšana svētku dienā: ar citu atpūtas dienu vai piemaksu.
Ja darba devējs piešķir atpūtu citā nedēļas dienā, tad šī diena ir jāapmaksā. Ja darba devējs nepiešķir apmaksātu atpūtas dienu, tad svētku dienā nostrādātās stundas jāapmaksā dubultā (100% piemaksa), kas noteikta Darba likuma 68. pantā.
Darbdienas ilgums pirmssvētku dienā
Pirms svētku dienām darbdienas ilgums jāsaīsina par vienu stundu – tā noteikts Darba likuma 135. pantā. Šī stunda tiek apmaksāta. Tomēr darba kārtības noteikumos, darba līgumā vai uzņēmuma koplīgumā var noteikt arī labvēlīgākus nosacījumus, piemēram, saīsināt pirmssvētku dienu par divām stundām vai vairāk.
Darbdiena tiek saīsināta, ja tā ir tieši pirms svētku dienas. Ja svētki iekrīt pirmdienā, tad nebūs pamata darba laiku saīsināt piektdienā.
Nav pareizi pirms svētkiem darbdienu saīsināt uz pusdienas pārtraukuma rēķina, nosakot, ka darbinieki varēs doties prom stundu agrāk, bet pusdienlaika nebūs.
Ja uzņēmumā ir noteikta summētā darba laika organizācija un jānodrošina darba nepārtrauktība, var nepiemērot saīsināto darba laiku pirms svētkiem. Tomēr arī tad šī pirmssvētku dienas stunda pārskata periodā jāpiešķir kā apmaksāts atpūtas laiks.
Naktsdarbs svētkos
Par naktsdarbu Darba likuma 67. pantā paredzēta piemaksa 50% apmērā no darbiniekam noteiktās stundas vai dienas algas likmes. Ja šīs nakts stundas iekrīt svētku dienā, tad pienākas arī piemaksa par darbu svētku laikā (100%). Līdz ar to abas piemaksas summējas, un darbinieks par darbu svētku naktī saņems algu un 150% lielu piemaksu.
Darbs svētku dienā un virsstundas
Var būt situācija, kad darbinieks svētku dienā strādā arī virsstundas. Tādā gadījumā darbinieks bez darba algas ir tiesīgs saņemt vēl divas piemaksas – par darbu svētku dienā (100%) un nostrādātajām virsstundām (100%).
Tomēr darbiniekiem ar summēto darba laiku būs piemaksa par darbu svētku dienā 100% apmērā, bet kā virsstundas 100% apmērā apmaksās attiecīgajā pārskata periodā virs normālā darba laika nostrādātās stundas.
Svētku dienas atvaļinājuma laikā
Saskaņā ar likumu atvaļinājumā netiek ieskaitītas svētku dienas. Līdz ar to atvaļinājums tiek pagarināts par svētku dienu skaitu. Atvaļinājumu pagarina visas svētku dienas – arī tās, kas iekrīt sestdienā vai svētdienā. Ja atvaļinājuma pagarinājuma dienas ir darbdienas, tad par tām jāmaksā, jo darba devējam jāapmaksā visas atvaļinājuma laikā esošās darbdienas.
Darbnespējas lapa svētku laikā
Darbnespējas lapu A apmaksā darba devējs par tām darbnespējas dienām (stundām), kurās darbiniekam būtu bijis jāstrādā. Likumā nav paredzēts kompensēt svētku dienas (brīvdienas) slimības dēļ. Ja darbiniekam ir piecu dienu darba nedēļa, kurā iekrīt divas svētku dienas, tad darba devējs slimības naudu maksās tikai par darbdienām, ne svētku laiku.
Citādi būs summētā darba laika organizācijas gadījumā. Ja darba grafikā ir divas svētku dienas, kurās darbiniekam jāstrādā, par tām darbiniekam aprēķinās slimības naudu. Jāatceras, ka darba devējam nav tiesību grozīt darbiniekam jau noteikto darba grafiku viņa pārejošas darbnespējas gadījumā.
Protams, darba devējam nav liegts apmaksāt visas 10 slimības dienas arī 100% apmērā, ja tas paredzēts uzņēmuma darba koplīgumā vai citā iekšējā dokumentā.
Ja ir darbnespējas lapa B, tad slimības pabalsts tiks maksāts par visām kalendāra dienām, arī svētku laiku valstī noteiktā 80% apmērā no darbinieka vidējās iemaksu algas.
SVARĪGI!!!
Vai darbinieks var atteikties strādāt svētku dienā
Svētku dienā darbinieku drīkst nodarbināt izņēmuma kārtā – ja nepieciešams nodrošināt nepārtrauktu darba gaitu. Ja darba līgumā vai uzņēmuma iekšējos normatīvajos aktos ir paredzēts darbs svētku dienās, darbiniekam nav tiesību atteikties strādāt.