Foto – Fotolia

Kas jāzina par bērna redzi bērnudārza un sākumskolas vecumā? 0

Kā attīstās redze un kam ir jāpievērš uzmanība?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Šobrīd Latvijā ir noteikts, ka līdz skolas gaitu uzsākšanai, bērnu redze pie redzes speciālista ir jāpārbauda trīs reizes – viena un trīs gadu vecumā, kā arī īsi pirms bērna pirmā mācību gada skolā. “Nereti vecāki neizprot, kādēļ mana bērna redze ir jāpārbauda tik bieži, taču šajās acu pārbaudēs tiek noteikts, vai bērniņa acis redz un attīstās vienādi, vai nav izmaiņu acu kustību muskuļu darbībā, kā arī vai nav kāda no acu slimībām. Briļļu nēsāšana mazam bērnam var ietekmēt visu redzes attīstību un attīstīšanos. Tāpēc, ja brilles ir nepieciešamas, taču konkrētā brīdī netiek uzliktas, tas var radīt nopietnas sekas uz visu atlikušo dzīvi,” norāda salonu tīkla “Metropole” vadošā optometriste Aija Muceniece.

Bērna redzes sistēma turpina veidoties un attīstīties līdz pat septiņu, astoņu gadu vecumam. Laika periodā, kad bērna redze vēl attīstās, laikus atklājot redzes problēmu, to var veiksmīgāk pakļaut korekcijai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visbiežāk mazi bērniņi piedzimst tālredzīgi, un tā ir normāla parādība, taču ir jāseko līdzi tam, cik liela tā ir un vai abas acis attīstās vienādi. Turklāt redzi ietekmē arī iedzimtības faktors, līdz ar to bērniem, kuru vecākiem ir redzes problēmas, tā ir jāpārbauda ļoti regulāri. Tāpat īpašu uzmanību jāpievērš bērnu acīm un redzei, kuri ir dzimuši priekšlaicīgi.

Bērnudārza vecumā ir jāpievērš uzmanība, vai bērniem proporcionāli vienmērīgi attīstās abas acis un kā darbojas redzes sistēma kopumā. Šo problēmu visbiežāk nevar atklāt bērnudārza auklītes vai vecāki, tāpēc ir svarīgs otrais redzes speciālista apmeklējums. Tieši šajā – trīs līdz četru gadu vecumā visbiežāk atklātā problēma ir ambliopija jeb slinkā acs, kad viena acs dara visu darbu, bet otra „slinko”, jeb līdz galam nefunkcionē. Ja šo redzes problēmu neatklāj laikā, tad bērns ir pakļauts riskam, ka redzes uztvere vienā actiņā attīstīsies nepilnīgi un tā nekad neredzēs tik labi kā otra acs. Taču, ja problēmu atklāj, un jo agrāk, jo labāk, tad slinko aci var koriģēt līdz aptuveni 8 gadu vecumam, kad redzes uztveres šūnas vēl padodas korekcijai.

Viena no pamanāmākajām problēmām bērnu vecumā ir šķielēšana – kāds vai kādi acu kustības muskuļi darbojas pavājināti vai pastiprināti, līdz ar to kopējā redzes sistēma arī var neattīstīties pareizi. Ievērojama daļa šķielēšanas gadījumi ir koriģējami ar briļļu korekciju, citos gadījumos ir nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās, bet arī šoreiz darbojas princips – jo ātrāk problēma tiks novērsta, jo labākus rezultātus redzes sistēmas attīstībai iegūsim. Ja šķielēšana ir īsta (pavisam maziem bērniem ir platāka deguna sakne, kas dažreiz rada neīstas šķielēšanas izskatu), tā pati no sevis nevar pāriet.

Skolas prasa pirmsskolas acu pārbaudi, jo, ja bērnam ir redzes problēmas, tās var ietekmēt mācību vielas apgūšanas procesu. Bērns var būt izklaidīgs, nespēt koncentrēties, bieži vien ir grūtības apgūt mācību vielu, kas rezultējas sliktās sekmēs. Meklējot cēloni, vecāki ar bērnu dodas vizītēs pie daudziem speciālistiem, līdz pašā noslēgumā nonāk pie redzes speciālista, kad uzzina, ka bērnam ir nepieciešama redzes korekcija. Uzliekot brilles viss kļūst labāk, uzlabojas sekmes, bērns spēj koncentrēties un kļūst aktīvāks.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.