Kas jāzina par asinsspiedienu ceļojuma laikā 0
Ikdienā no rīta lietoju tabletīti asinsspiedienam, ģimenes ārste man arī izrakstījusi citas zāles, kas jāiedzer, kad spiediens sadomā paaugstināties par daudz. Vai pietiek, ja šos abus līdzekļus ņemšu līdzi ceļojumā uz Turciju, kur esot 40 grādu karstums? Jautā Liene no Rīgas.
“Cerams, ka ģimenes ārsts savam pacientam ir pastāstījis, kā rīkoties situācijā, ja ir nekontrolēta, strauja arteriālā asinsspiediena paaugstināšanās, ko mediķi dēvē par hipertensīvo krīzi.
Arī pacients ar pieredzi skaidri zina, kas liecina par spiediena paaugstināšanos, – var asiņot deguns, acu priekšā ņirbēt un būt sajūta, ka galva iebāzta maisā, vai just citas nepatīkamas izpausmes,” situāciju raksturo RAKUS klīnikas Gaiļezers kardiologs Aldis Strēlnieks.
Karstumā perifērie asinsvadi paplašinās un spiediens var nokristies pavisam zemu, – tad cilvēks jūt izteiktu nespēku, vājumu. Starp citu, arī pēc pārlidojuma spiediens var būt ļoti zems.
Ir jāzina savs asinsspiediens, tāpēc kardiologs Aldis Strēlnieks iesaka ceļojumā ņemt līdzi spiediena mērāmo aparātu, lai adekvāti sekotu līdzi pārmaiņām.
Šim nolūkam var izmantot spiediena mērāmo aparātiņu, kas piestiprināms pie aproces. Tiesa, tas neizceļas ar īpašu precizitāti ikdienā, tāpēc senioriem, it īpaši, ja ir aritmija, šāds spiediena aparāts, būsim godīgi, nedaudz melo.
Pacientiem, kuriem ir mirdzaritmija jeb mirgošanas aritmija (ātriju fibrilācija), šādi mērot, jāņem vērā nevis viena mērījuma rezultāts, bet no trim vidējais. Pulsa viļņa izplatība var būt ļoti dažāda aritmijas dēļ, un tad aparātiņš melo, bet pēc vairākiem mērījumiem var spriest par patieso spiedienu.
Ieteicams pirms ceļojuma noteikti apspriesties ar ģimenes ārstu, kā rīkoties zema spiediena gadījumā (paaugstinātam jau tiek lietoti ārsta ieteiktie medikamenti).