Kas jāzina nodokļu maksātājiem, lai pareizi pievienotu čekus lietotnē “Attaisnotie izdevumi”? 11
Raivis Šveicars, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Lietotne “Attaisnotie izdevumi” ļauj aiztaupīt gana daudz laika, ko citkārt nāktos patērēt, jau pienākot maģiskajam 1. martam, no kura ikviens Latvijas iedzīvotājs var iesniegt savu gada ienākumu deklarāciju.
Jau gandrīz piecus gadus viedtālruņos lejupielādējama Valsts ieņēmumu dienesta (VID) mobilā lietotne “Attaisnotie izdevumi”, kas paredzēta vieglākai čeku iesniegšanai tiem cilvēkiem, kuri vēlas saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu par ārstniecību, izglītību un citiem attaisnotajiem izdevumiem.
Kā pieslēgties?
Lietotnei būtībā ir tikai viens uzdevums – nodrošināt čeku fotogrāfiju un to aprakstu pakāpenisku uzkrāšanu visa aizvadītā gada laikā. Kā pieslēgties? Iespējas ir divas – izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) lietotājvārdu un paroli vai arī autentificējoties ar QR kodu.
Šajā brīdī jāsaskaras ar būtiskāko un neizprotamāko lietotnes klupšanas akmeni. Lai iesniegtu deklarāciju VID, pietiek ar bankas autorizāciju portālā “latvija.lv”, bet šai lietotnei tā nestrādā.
Kā reģistrēties EDS, lai iegūtu lietotāja vārdu un paroli? Ļoti sarežģīti. Vispirms jāaizpilda iesniegums, kurā jānorāda informācija par personu, par kuru tiks iesniegti dokumenti.
Prātu jauc iesniegumā norādītais “tiesību pārvaldnieks”. Kas tas ir? Parasti tiesību pārvaldnieks ir grāmatvedis, bet nav īsti skaidrs, kam fiziskai personai grāmatvedis būtu nepieciešams.
Dokuments jāiesniedz VID klientu apkalpošanas centros vai Valsts un pašvaldību vienotajā klientu apkalpošanas centrā. To var nosūtīt arī elektroniski, taču tiem jābūt parakstītiem ar drošu elektronisko parakstu, kas atkal ir lieks šķērslis.
Rezultātā nāksies fiziski doties uz kādu no apkalpošanas centriem. Tikai pēc tam VID piecu dienu laikā uz e-pasta adresi atsūtīs lietotājvārdu un paroli.
Atliek otrs variants – QR kods. Tas ir kvadrātveida divu dimensiju svītrkods, ko izmanto, lai informāciju ātri pārnestu uz viedtālruni. QR kodam pašam par sevi nav nekādas vainas, taču problēma šajā gadījumā slēpjas tajā, ka “Attaisnotie izdevumi” ir viedtālrunī esoša lietotne, bet QR kods atrodas… EDS.
Kārtējā laika tērēšana – jādodas EDS un savā profilā jāsameklē katra individuālais QR kods, kas ar viedtālruni jānoskenē.
Man nav skaidrs, kāpēc lietotnē nav iespējams ielogoties, piemēram, ar internetbankas autentifikāciju. Ātri, ērti, droši un, kas svarīgi, visiem pieejami.
Čeki apskatāmi EDS
Ja nu, zobus sakoduši, lietotnes durvis esat uzlauzuši, varat uzelpot – lietotne izstrādāta neticami vienkārši – tajā nav itin nekā lieka. Vien iespēja pievienot čeku fotogrāfijas. Tostarp par radiniekiem.
Priecē, ka lietotne pati automātiski atpazīst čekā redzamo reģistrācijas kodu un čeka summu, kā arī automātiski aizpilda dokumenta nosaukuma un dokumenta datuma laukus.
Pašam nāksies vien ierakstīt dokumenta (čeka) numuru un izvēlēties izdevumu veidu – par izglītību, ārstniecību, ziedojumiem un dāvinājumiem vai par ziedojumiem un dāvinājumiem politiskajām partijām. Jānospiež “Saglabāt”, un čeks nonāk VID EDS.
Neizprotu vien to, ka pēc kāda laika pievienotie čeki no lietotnes pazūd – ja pievienotos čekus neglabā īpašā vietā, tad var gadīties, ka aizmirsti, kurus čekus jau esi pievienojis.
Beigās var nākties vienu un to pašu čeku ievadīt pat vairākkārt.
Ir gan risinājums. Atkal jādodas EDS. Sadaļā “Attaisnoto izdevumu dokumenti” ir redzami visi līdz šim pievienotie čeki. Gatavojot kārtējo ienākumu deklarāciju, uzkrātie čeki jau būs automātiski iekļauti deklarācijā.