Foto: Fotografff/SHUTTERSTOCK

Viss, kas tev jāzina, atjaunojot vecu māju 0

Vecas lauku mājas atjaunošana – kā novērtēt situāciju, ar ko sākt? Ir visai grūti objektīvi novērtēt ēku bez speciālām zināšanām. Tāpēc šo darbu vislabāk uzticēt pieredzējušam būvinženierim.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku! 44
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
Lasīt citas ziņas

Tomēr arī katram mājas saimniekam pašam būtu vērtīgi zināt, kas ir svarīgākās lietas, kam pievērst uzmanību, uzsākot vecas mājas renovāciju.

Sāk ar pamatiem

Pirmais, kam jāpievērš uzmanība, ir ēkas pamati. Iespējams, tie ir saplaisājuši un nosēdušies, un nepieciešama to nostiprināšana.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tieši ēkas pamatiem ir vislielākā slodze – tiem jānotur ne vien viss ēkas svars, bet arī jāspēj pretoties ārējiem apstākļiem: mitrumam, salam, temperatūru un grunts svārstībām.

Iemesli, kāpēc pamati plaisā, var būt vairāki: nepareizi aprēķini ēkas projektēšanas laikā, tehnoloģisko procesu neievērošana, nepietiekami izpētīta grunts un gruntsūdens līmenis zem ēkas, kā arī pavirši novērtēts grunts sasalšanas dziļums ziemā.

Šo iemeslu dēļ pamati var sēsties vairāk, nekā pieļaujams. Pamatus visbiežāk nostiprina no ēkas ārpuses, dažkārt arī no iekšpuses papildus izveidojot jauna dzelzsbetona kārtu dažādiem jau gataviem dzelzsbetona elementiem.

Nepieciešamības gadījumā tos ar esošajiem pamatiem sastiprina ar metāla stieņiem. Pamati ne tikai kļūst stiprāki, bet arī palielinās atbalsta laukums, līdz ar to slodze uz grunti samazinās.

Vecai mājai, visticamāk, pamatiem būs vajadzīga arī siltināšana un jaunas hidroizolācijas ierīkošana. Ja zem mājas ir pagrabs un tajā sūcas mitrums, būs jāveic visai apjomīgi darbi.

Novērtē sienas

Nākamais elements, ko nedrīkst atstāt bez ievērības, ir sienas. Ja ēka ir mūra un sienas saplaisājušas vai tajās veidojas izdrupumi, plaisas noteikti jāaizpilda.

Lai neizmainītos mūra izskats, jāizvēlas atbilstīgs materiāls – ja celtniecībai izmantota cementa java, tad ar cementa mūrjavu, ja kaļķu mūrjava – ar kaļķu mūrjavu.

Kaļķu mūrjavu no atbilstīgajām sastāvdaļām var sajaukt meistars, kas veiks darbus. Mūrjava nopērkama arī kā gatavs sauss maisījums, kam jāpievieno tikai ūdens. 40 kilogramu maiss šādas mūrjavas maksā 5–6 eiro, (piemēram, SAKRET PM Super).

Reklāma
Reklāma

Arī tas pasargās mūri no tālākas bojāšanās. Savukārt koka mājām jānovērtē baļķu stāvoklis, īpaši apakšējie vainagi. Arī šajā gadījumā vajadzētu pieaicināt pieredzējušu speciālistu, kurš nodarbojas ar guļbūvju restaurāciju.

Tieši speciālists vislabāk noteiks, kāds un cik liela apjoma remonts nepieciešams.

Apskata jumta konstrukcijas

Pirms ķeras pie jumta konstrukcijām, jānovērtē ēkas pārseguma sijas. To gali mitruma dēļ mēdz nopūt, parasti savienojuma vietā pie sienas. Šādā gadījumā veco siju pārzāģē un uzmanīgi nolaiž uz grīdas.

Vietu, kur sija bija iestiprināta, mehāniski iztīra un apstrādā ar antiseptiskiem koksnes aizsarg­līdzekļiem. Jānovērtē arī koksne stiprinājuma vietā. Ja tā ir bojāta, jāmaina arī attiecīgie sienas elementi.

Savukārt, lai jauno siju ievietotu bojātās vietā, sienā būs jāizkaļ paplašinājumi, kurus vēlāk aizpilda ar attiecīgu materiālu – koku vai ķieģeļiem. Siju ievieto slīpi un tad pagriež perpendikulāri sienas plaknei. Būtiski ir novērst mitruma rašanās cēloni.

Ja jauno siju nav iespējas iegādāties nepieciešamajā garumā, izmantojot piemērota izmēra skrūves, var savienot divas īsākas sijas. Tās maina pa vienai, pēc vajadzības nostiprinot blakusesošās sijas ar atbalstiem.

Tāpat rūpīgi novērtē spāres un latojumu. Bojātās koka daļas jāaizstāj ar jaunām. Kritiski vajadzētu novērtēt arī jumta segumu. Ja tas ir bojāts, nekas cits neatliks kā segumu nomainīt.

Pārbauda dūmeņus

Kad nesošās un jumta konstrukcijas novērtētas, jāpārbauda arī apkures ierīces un dūmeņi. To vislabāk uzticēt sertificētam skursteņslauķim. Remonta laikā svarīgs būs siltums, bet ekspluatēt nedrošas apkures ierīces nedrīkst!

Vienlaikus ar ēkas izvērtējumu jāplāno tās siltināšana un mūsdienīgu komunikāciju – ūdensvada, kanalizācijas, kā arī jaunas elektroinstalācijas – ierīkošana.

Apjomīgāki darbi – pēc būvprojekta

Darbu apjoms visbiežāk ir ļoti liels, un, iespējams, būs nepieciešama atsevišķu mājas elementu pārbūve.

Ja renovācijas laikā nav plānots mainīt būves apjomu, būs vajadzīga apliecinājuma karte. To var sagatavot sertificēts projektētājs. Apliecinājuma karte jāiesniedz būvvaldē, kura dos akceptu būvniecības iecerei.

Ja paredzēti lielāki darbi, nepieciešama būvatļauja. Šādā gadījumā jādodas uz būvvaldi ar iesniegumu. Nepieciešams arī būvprojekts. Būvvalde izsniegs būvatļauju ar projektēšanas nosacījumiem.

Atbilstīgi tiem jāizstrādā būvprojekts, kas tāpat jāsaskaņo būvvaldē. Pēc saskaņošanas būvatļaujā tiek izdarīta atzīme par būvdarbu sākšanu.

Konsultējis SIA KMT Projekts valdes loceklis Māris Stiprais

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.