Publicitātes foto

Kas jāņem vērā, lai mājā ierīkotu drošas kāpnes 0

Tā kā mājas kāpnes ir paaugstināta riska objekts, lai samazinātu paslīdēšanas un krišanas iespējamību, ir nepieciešams veikt papildu soļus to drošības līmeņa paaugstināšanai, kas skar kāpņu konstrukciju, pakāpienu virsmu, kāpņu margas un apgaismojumu.

Reklāma
Reklāma

Konstrukcija

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Svarīgi pievērst uzmanību kāpņu drošībai un ergonomikai jau projektēšanas stadijā. Projektējot kāpnes, vēlams visus pakāpienus veidot vienādā formā. Piemēram, kāpjot lejā pa kāpņu taisno posmu, pagriezienā pakāpiens izmainās un, nevērīgi kāpjot, pēda var noslīdēt, jo izmainās kāpiena solis. Ja iespējams, liektas formas kāpnēm pakāpienus vajadzētu veidot ar plūstoši mainīgu liekuma rādiusu. Šī ir liektu kāpņu un arī moduļu kāpņu priekšrocība, jo pagrieziena pakāpienus ir iespējams veidot nelielā pagrieziena leņķī. Drošām un komfortablām kāpnēm kāpiena augstumam un pakāpiena virsmai jābūt noteiktu izmēru robežās, ko nosaka pakāpiena formula: 2 h + b = 60 – 65 cm, kur h – pakāpiena augstums un b – redzamā virsma. Šāda proporcija ir izveidota, balstoties uz cilvēka gaitas biomehānikas pētījumiem. Privātajiem objektiem praksē visbiežāk lietojam b = 270 mm, a = 180 mm. Šie parametri neattiecas uz vītņu kāpnēm, kur pakāpiena augstumu nosaka šo kāpņu konstrukcijas īpatnības, kur b = 200 – 230 mm. Viena no izplatītākajām kļūdām ir tāda, ka pakāpienu augstumi visā kāpņu konstrukcijā nav vienādi. Tas rodas, ja montāžas procesā atklājas, ka reālā situācija objektā atšķiras no projektā paredzētā kāpņu augstuma un būvnieki “pagarina” vai “saīsina” kāpņu konstrukciju. Rezultātā tiek uzstādītas kāpnes, kuru pirmā vai pēdējā pakāpiena augstums ir atšķirīgs, kas ir bīstami.

“Ja telpā ir ierobežota vieta, ieteicams dot priekšroku laidenām kāpnēm, nevis veidot kāpnes ar kāpņu laukumiņu. Vietā, ko aizņem kāpņu laukumiņš, var izvietot piecus papildu pakāpienus un tā kopumā ieekonomēt 150 cm no kāpņu garuma. Tāpat vēlams pirmos kāpņu pakāpienus veidot platākus un garākus, lai uzkāpšana un nokāpšana no kāpnēm būtu vieglāka,” atzīmē Guntis Kalsnavs, SIA “Metāldarbnīca” valdes loceklis.

Papildu drošība

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai pakāpiena virsmu padarītu drošu pret slīdēšanu, koka vai akmens pakāpienā var iestrādāt vienu vai vairākas nerūsējoša tērauda sloksnes, ko iesaka objektos ar lielu cilvēka plūsmu. Mazas noslodzes gadījumā var arī izmantot uz pakāpiena uzlīmējamu neslīdošu materiālu. Metāla pakāpienus, ko lieto āra kāpnēm, bieži izgatavo no rievotas loksnes vai režģa. Pārmaiņus pakāpiena kāpnēm rūpnieciskiem objektiem pakāpiena izgatavošanā lieto perforācijas – izspiešanas metodi, kas nodrošina labu saķeri ar apaviem. Āra kāpnēm pakāpiena virsmai jābūt porainai, kas lietus laikā neslīd. Virs tām var paredzēt nojumi, kas pakāpienus pasargātu no nokrišņiem un ledus veidošanās.

Kāpņu margām primāri ir jānodrošina, ka bīstamības gadījumā tās ir iespējams satvert cieši, ātri un bez lielas piepūles. Margu lentera satvēriens tiek salīdzināts ar tenisa raketes satvērienu jeb tādu, kas ērti iespiežas plaukstā. Drošām margām ir vertikāli, nevis horizontāli statņi, kur var pakāpties. Attālums starp vertikālajiem statņiem ir maksimāli 150 mm. Latvijas būvnormatīvi nosaka, ka sabiedriskajos objektos margu augstums ir ne mazāks kā 1200 mm no grīdas, bet privātiem objektiem nav noteiktu regulu. Speciālisti iesaka balkona margām, kā arī kāpņu margām taisnajā posmā augstumu ne mazāk kā 1050 mm, bet slīpajā posmā, atkarībā no kāpuma leņķa – 850 līdz 950 mm.

Kāpņu apgaismojums var lieti noderēt, lai pasargātos no riskantām situācijām. Efektīvs apgaismojums ir pakāpienos vai margas lenterī iemontēti LED gaismekļi. Lai uz kāpnēm izvairītos no traumām, var izmantot dažādu apgaismojumu un krāsu kontrastus, lai uzskatāmi norādītu uz pakāpiena augstumu un dziļumu. Tāpat ieteicams izvairīties izmantot vienveidīgu pakāpienu virsmas rakstu, kas var vizuāli paslēpt pakāpiena dziļumu. Pakāpienus ieteicams pārklāt ar matētu virsmu, jo tad neveidojas maldinošs atspulga efekts. Jāatceras, ka, kāpjot pa pakāpieniem, īpaši jāuzmanās bifokālo lēcu briļļu nēsātājiem, jo tās var radīt par telpu maldīgu optisku ilūziju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.