Kas jāievēro, turot govis piesieti 0
Lai gan govju fermās populārāka ir govju nepiesietā turēšana, arī govju piesietā turēšana aktualitāti nav zaudējusi. Izvēloties šo turēšanas veidu, tāpat var dzīvniekam nodrošināt nepieciešamo labturību. Taču jāzina vajadzīgie parametri, lai govij izveidotu dzīves telpu, kur tā var stāvēt, gulēt, atpūsties, piecelties, paēst un padzerties bez sāpēm un bailēm.
Ne mazāk svarīgs faktors ir govju tīrība. Visus šos uzstādījumus var īstenot, ierīkojot govs guļvietu. Tipiskā mītnē govs, turot to piesieti, vienā un tajā pašā vietā ēd, dzer, guļ un tiek arī slaukta. Saprotami tas šķiet cilvēkiem, kuri vēlas katrai govij individuālu pieeju, un konservatīviem cilvēkiem, kuri nevēlas nekādas pārmaiņas. Jebkurā gadījumā pirmajā vietā jāliek govs fizioloģiskās vajadzības un īpatnības.
Svarīgākie parametri, turot govis piesieti
Minētie parametri un izmēri skatāmi 1. tabulā.
Pirmkārt, lai govs varētu brīvi piecelties, tai priekšā nepieciešama brīva vieta izklupienam – vidēji 60 cm. Šāda vieta vajadzīga 620 kg smagai govij. Lielākām govīm – vairāk. Turot govi piesieti, šāda izklupiena vieta ir paredzēta, galvu pavirzot uz priekšu barības galdā. Lai to izdarītu, govij nedrīkst būt nekas priekšā augstāk par 25 cm no stāvvietas. Tiklīdz govij priekšā kā barības galds ir kaste vai atdalošā mala starp stāvvietu un barības galdu, kas ir augstāka, govs vairs nevar brīvi piecelties. Tai ir jāmeklē iespēja atkāpties atpakaļ, lai, noguļoties priekšā, paliktu brīva vieta izklupienam. Sliktā ziņa ir tā, ka, pakāpjoties šo pusmetru atpakaļ, tesmenis atrodas tieši tajā vietā, kur govs ēdot ir atstājusi mēslus un urīnu. Tādējādi tā ieguļas tieši mēslos. Govs tur nav vainīga – problēma ir šķērslis govs priekšā.
Citā variantā govs meklē iespēju apgulties guļvietā ieslīpi, lai izklupienu varētu veikt paralēli barības galdam. Arī šāda diagonāla stāvēšana veicina mēslu nonākšanu guļvietā, un, vienai govij apguļoties, neatliek vietas gulēšanai kaimiņos esošajām govīm. Ja barības galda atdalītājmala ir zemāka par 20 cm, palielinās iespēja, ka govs guļot mēģinās priekškājas izstiept barības galdā.
Otrkārt, barības galda virsmai ir jābūt 10 cm augstākai par stāvvietu. Šāds augstums ļaus vieglāk piekļūt barībai, nepalielinot slodzi uz priekškājām, un samazinās govij vēlmi mesties ceļos, lai piekļūtu barībai. Ja barības galda virsma ir zemāka par stāvvietas virsmu, govs mēģina novietot priekškājas platāk, līdz ar to palielinās slodze uz iekšējiem nagiem. Tas traucē šo nagu asinscirkulāciju un apgādi ar barības vielām, un veidojas asiņojumi naga raga zolē, līdz tur izveidojas čūla. Tā ir ļoti sāpīga un rada govij ievērojamu diskomfortu. Ja barības galda virsma būs augstāka, tas samazinās barības galda atdalītājmalas augstumu barības galda pusē un barība vieglāk kritīs tai pāri govs stāvvietā.
Stāvvietas priekšpusē atrodas arī skausta stienis, kas var kalpot kā vieta ķēdes piestiprināšanai vai vienlaikus var būt arī ūdensvads. Pareizi uzstādīts skausta stienis ļauj govij brīvi stāvēt stāvvietā ar visām četrām kājām taisni – paralēli stāvvietu atdalītājstieņiem, kā arī piecelties un apgulties bez pieskaršanās skausta stienim. Vertikālais uzstādīšanas augstums virs guļvietas ir apmēram 0,8 x govs augstums krustos. Tāpat jāatceras, ka skausta stienis ir pavirzīts uz priekšu un atrodas virs barības galda. Vidēja izmēra govij skausta stieņa augstums ir 122 cm virs govs stāvvietas un pavirzīts uz priekšu no barības galda atdalītājmalas par 30–35 cm, mērot no stāvvietas puses. Uzstādot skausta stieni augstāk, to var pavirzīt tuvāk uz govs pusi. Ja govs ar aizmugurējām kājām stāv mēslu tranšejā vai stāvvietā slīpi, ir noberzts skausta apvidus vai tā ar kājām kāpj barības galdā, skausta stienis nav uzstādīts pareizi.
Guļvietas (stāvvietas) izveide
Arī piesietajā govju turēšanas veidā guļvietas virsmai ir jābūt neslidenai, mīkstai un sausai. Mītnes projektēšanas stadijā ir jābūt skaidrībai par guļvietas (stāvvietas) izmēriem, kādi būs nepieciešami, lai govs tajā labi justos.
Grīdas segums. Jāizvairās no virsmām, kas ir slidenas pat pēc bagātīgas pakaišu lietošanas. Ja izvēlamies matračus, tad tiem ir jābūt ar pietiekamu pildījumu. Atkarībā no tā, cik biezs būs matracis, mainīsies arī barības galda atdalītājmalas augstums, jo tad 20 cm malas augstumam ir jābūt, mērot no matrača virsmas. Arī turot govis piesieti, ir iespējams un pat vēlams kā guļvietas pildījumu izmantot smiltis. Lai smiltis vai citus pakaišus noturētu guļvietā, lieto pakaišu aizturētājus. Tā parasti ir apaļa plastikāta caurule vai vienkāršākā gadījumā – apaļkoks, kas novietots stāvvietas aizmugurē pie mēslu renes. Starp grīdu un šo aizturētāju vēlams atstāt 0,5–2 cm atstarpi, lai varētu aizplūst liekais mitrums. Izmantojot šādu pakaišu aizturētāju, guļvietas garums jāmēra no aizturētāja iekšējās malas (skat. shēmu). Svarīgi, lai guļvieta tiešām būtu piepildīta ar pakaišiem un nolīdzināta. Vēlams līdzināt vairākas reizes dienā, lai guļvietā neveidojas bedres, tādējādi būtiski mainot stāvvietas dimensijas un mazinot govs komfortu.
Guļvietu tīrības nodrošināšana ir svarīgs izaicinājums. Kā to panākt? Darīt to uz govju komforta rēķina, samazinot stāvvietu garumu, pazeminot skausta stieni utt., nav atbalstāms risinājums, jo tas govij dzīvi padara mokpilnu, stresainu un ievērojami samazina govs ilgmūžību.
Elektriskie trenažieri. Viens no risinājumiem var būt pareizi uzstādīti elektriskie trenažieri, kas kontrolē govs atrašanās vietu, veicot defekāciju vai urinējot. Princips balstās uz īpatnību, ka govs, veicot minētās darbības, izliec muguru. Interesanti, ka muguras izliekšanas intensitāte ir atkarīga no ēdināšanas un līdz ar to – izkārnījumu konsistences. Jo mēsli cietāki, jo govs muguru izliec vairāk. Lai muguru varētu izliekt, govij jāpakāpjas atpakaļ, lai nepieskartos ar muguru elektriskajam trenažierim. Tādējādi mēsli nokrīt mēslu tranšejā.
Ja stāvvietu garums ir 178–183 cm, elektriskie trenažieri jāuzstāda vidēji 122 cm no mēslu ejas vai stāvvietas aizmugurējās malas virzienā uz priekšu. Svārstības var būt 120–125 cm robežās. Atcerieties, ka tie ir trenažieri, kas jāuzstāda aptuveni 5 cm virs govs muguras (skausta), un sākumā elektrisko ganu pievieno uz 24–48 stundām. Pēc šā treniņa perioda tos paceļ 10 cm virs govs muguras. Trenažieris ir jāpielāgo katrai govij atsevišķi. Vēlāk ir pietiekami, ka elektrību pievieno tikai vienu divas dienas nedēļā. Jāatceras, ka meklēšanās laikā mainās govs aktivitāte, tāpēc šādām govīm trenažieris jāpaceļ 10 cm virs muguras. Stiprinājumam ir jābūt drošam, lai neuzkrīt govij uz muguras un neizraisa graujošas sekas. Tāpat elektriskos trenažierus nedrīkst lietot, ja tie traucē govij ēst, gulēt, piecelties, padzerties, izrādīt meklēšanās aktivitāti.
Guļvietu atdalītājstieņiem vai stieņiem, kas atdala barības galdus, jābūt drošiem, lai govij nevarētu iesprūst galva. Ķēdes dizainam jābūt tādam, lai govs tajā neiepītu priekškājas un varētu brīvi apgulties un piecelties, kā arī piekļūt barībai.