Ja sirds nav vesela 1
Ja kāda sirdskaite jau konstatēta un tādēļ regulāri jālieto medikamenti, tas nenozīmē, ka visiem riska faktoriem var atmest ar roku, jo ar zālē m viss jau atrisināts. “Nereti pacienti domā – lietošu tik statīnus, bet turpināšu dzīvot, kā esmu radis – ar pankūkām brokastīs un ceptiem kartupeļiem pusdienās. Taču zināms, ka tad, ja maina diētu un sāk ēst veselīgi, jau pēc trim mēnešiem iespējams samazināt holesterīna līmeni par 20% no esošā skaitļa – tas ir ļoti daudz,” pastāsta ģimenes ārste.
Par sevi ir jārūpējas – jo īpaši, ja ir bijušas komplikācijas (sāpes sirdī (stenokardija), infarkts vai insults, ja bijusi nepieciešamība veikt asinsvadu paplašināšanu, ievietojot stentus, vai tml.). Tad visu mūžu jālieto zāles. “Ja jaunībā ar pareizu dzīvesveidu iespējams no tā izvairīties vai vismaz šo brīdi attālināt, kāpēc to nedarīt?” Šajā ziņā sevišķi vērīgiem jābūt tiem, kuriem sirdsslimības ir iedzimtas. “Atradu kādu zinātnisku publikāciju, kurā pausts – 60% no tiem, kuriem ir iedzimtas sirds slimības, bet kuri ievēro visas ārstu rekomendācijas un veic izmaiņas savā dzīvesveidā, attālina zāļu lietošanu par 15-20 gadiem. Tas nav maz!” Vai sirds slimnieka ikdienā ietilpst arī pulsa mērī-
šana? “Nē, tas nav nepieciešams,” saka Inga Dzelve-Klepere. Katru dienu veicama pārbaude ir cukura līmena mērījumi diabēta pacientiem, bet asinsspiediens regulāri jāmēra vienīgi tiem pacientiem, kuriem ir sarežģīti pielāgot terapiju – ar medikamentiem nav iespējams sasniegt vēlamo efektu, spiediens lēkā, iespējams, preparāts nav piemērots vai ir vēl kādi citi cēloņi.