Aigars Freimanis
Aigars Freimanis
Foto – Valdis Semjonovs

Aigars Freimanis: Kas izšāvis, nedrīkst apstāties 4

“Latvijas Avīzē” viesojās “Latvijas faktu” sociologs, Ministru prezidenta padomnieks Aigars Freimanis. Vai Latvijā jau sākusies priekšvēlēšanu kampaņa? Kuram politiskajam spēkam pašlaik ir labākas starta pozīcijas? Vai sabiedriskās domas pētniekiem ir attaisnojums par neprecizitātēm, prognozējot pašvaldību vēlēšanu rezultātus? Par šīm un citām tēmām – mūsu saruna.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Atšķirībā no klimatiskās vasaras politiskā padevusies visai karsta. Ar pašvaldību vēlēšanām, nodokļu reformas pieņemšanu, “oligarhu sarunu” publikāciju un partiju pārgrupēšanos, gatavojoties 13. Saeimas vēlēšanām.

A. Freimanis: Pēc nesenās pagātnes pieredzes – augustā vienmēr kaut kas noticis. Tāds piesātināts mēnesis. Iespējams, izlaužas vasarā krātā enerģija, kad Saeima pēc Jāņiem dodas atvaļinājumā. Politiķi atsāk mēģinājumus kaut ko darīt, virzīt viens otram pretenzijas. Šāgada īpatnība ir tempa paātrināšana, kaut gan vēlēšanas patālu. Laikam konkurence topošo partiju spārnā ir par lielu un viņi negrib zaudēt laiku, visi steidzas sevi pieteikt. Kas vēl nav paguvuši dibināties, saskarsies ar diezgan lielu problēmu savākt nepieciešamo biedru skaitu, līdz ar to iespējamas apvienošanās, konsolidācijas. Cilvēki Latvijā vēlas distancēties, nesaistīt savu vārdu ar politisku organizāciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vai aicinājumi būt aktīvākiem izskan tuksnesī? Cilvēki mītiņo, paraksta kustību manifestus…

… un otrā dienā pēc paraksta došanas pavēsta, ka netaisās piedalīties politikā.

Vai piekrītat, ka dots starta šāviens priekšvēlēšanu kampaņai?

Nenoliedzami, un tas, kurš izšāvis, vairs nedrīkst apstāties. Ja ir idejas, enerģija, cilvēki, nauda – jāskrien! Politikā nestrādā stāsts par “Duracel” zaķi, kuram ir tik velkošas baterijas, ka viņš, pēdējais ieskrējies, beigās visus apdzen.

Kādas kuram izredzes? Līdz šim partijas spiedās nacionālkonservatīvā spārnā, tagad parādās liberālās nišas ieņēmēji. Būs aizpildīts viss laukums?

Ideoloģijas kļuvušas visai nosacītas, partijas aizvien vairāk līdzinās, lai kā kura sauktos. Bioloģijas stundā mums mācīja dzīvības izcelšanās teoriju, ka pēc vulkānizvirduma vai zibens spēriena no neorganiskām vielām rodas organiskās. Es skolotājai biju apnicis, prasot tuvākus izskaidrojumus, līdz beigās viņa teica – tā bija Dieva dzirksts! Politikā ir nestabilo vai mirstošo partiju slānis un tās, kas veidojas, cenšoties ieņemt kādu nišu. Tur var skaitīt “Vienotību”, Latvijas Reģionu apvienību (LRA), “Latvijas attīstībai” (“LA”), Jauno Konservatīvo partiju (JKP), “Mēs par”, un tās cenšas uzšķilt Dieva dzirksti, tapt vai pārtapt. Bordāna partija, vismaz līdera personā, tiekusies uzsvērt ģimenes vērtības, pozicionēties konservatīvajā galā. Pretstatā ir Viņķeles kustība, kam nav iebildumu pret seksuālām minoritātēm, bet tas ir fona jautājums. Varbūt cīņā pret korupciju Daugavmalā mītiņā visi sadziedāsies kopā. Rīgā labi startējusī Reģionu apvienības un “Latvijas attīstībai” koalīcija šķiet iekļuvusi krīzītē Bondara atkāpšanās dēļ. Nav izslēgts, ka ieinteresētās personas kā, piemēram, Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), gribēs uzsūkt reģionu cilvēkus. Tā kā pašlaik runa ir nevis par nišu ieņemšanu, bet kokteiļu maisīšanu, kur iznākumu grūti prognozēt.

Reklāma
Reklāma

Bet pastāvīgi skan runas par paaudžu maiņu, par jaunu partiju, personu uznākšanu uz skatuves. Tagad briest tāda situācija?

Cik sevi atceros vērojam politiku, par nepieciešamo paaudžu maiņu runāts bez mitas. Saeimas sastāvs daļēji mainās vienmēr, partijas dzimst un izlaiž garu, bet nepamet sajūta, ka vecie vēži visu laiku rullē. Ko relatīvi precīzi var minēt? To, ka 13. Saeimā saglabāsies elektorāta lojalitāte “Saskaņai”. Pietiekami stabils ir Nacionālās apvienības vēlētāju loks, jautājums vien, cik lielā skaitā. Un ZZS – joprojām ietekmīgi. Tā ir horizontāli stipra partija, kur vertikāle nestrādā, par ko pārliecināmies Jūrmalā. Brigmanis, Krauze, Zaļo priekšniecība diez vai var noskaldīt pilsētā uzvarējušiem – veči, dariet tā, tas būs partijas interesēs! Bet arī tāds veidojums strādā. Labu laiku izplatīts vēstījums, ka ZZS veidos koalīciju ar “Saskaņu”. Atgādināšu, ka pirmais to gribēja Valdis Zatlers. Iedomāties, ka šo figūru gribētu atkārtot “zemnieki”? Nu nē! Sliecos domāt, ka tajā daļā, kas šobrīd meklē konsolidācijas, drīzāk var augt un briest spēki, kas gribētu kopdarbību ar “Saskaņu”. Gandrīz nešaubos, kā šāda ideja tur modīsies.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.