Kāpēc notiek lielāki un stiprāki plūdi? 77

Nokrišņu modeļu modelēšana ir sarežģīta. Bet tam ir vienkāršs fiziskais pamats: siltais gaiss var absorbēt vairāk mitruma. Ja tas atdziest, šis mitrums pārvēršas lietū. Atmosfērā izdalītās siltumnīcefekta gāzes darbojas kā silta sega virs zemes, aizturot siltumu. Tādā veidā temperatūra paaugstinās. Tas izraisa vairāk ūdens iztvaikošanu. Papildu ūdens daudzums gaisā palielina nokrišņu daudzumu virs zemes vai ūdens. Un, ja ļoti īsā laika periodā nokrīt liels lietus daudzums, tas var izraisīt nopietnus plūdus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Kad temperatūra paaugstinās par vienu grādu pēc Celsija, gaiss var uzglabāt par 7% vairāk mitruma. Kopš pirmsindustriālajiem laikiem gaisa temperatūra pasaulē ir paaugstinājusies vidēji par 1,3 grādiem.

Temperatūras paaugstināšanās rezultātā vairāk nokrišņu nokrīt lietus un mazāk sniega veidā. Tas savukārt var izraisīt vairāk plūdu un zemes nogruvumu kalnu reģionos. Zinātniskajā žurnālā Nature 2022. gadā publicētajā pētījumā konstatēts, ka sniegotajos kalnu apgabalos ziemeļu puslodē ekstrēmi nokrišņu daudzumi palielinājās vidēji par 15% uz katru sasilšanas grādu pēc Celsija.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.