Kas izkūpēja Krievijas konsulāta skurstenī? 1
ASV eksperti uzskata, ka Krievijas izlūkdienests ir sācis plaša mēroga un ilgstošu operāciju, lai iegūtu datus par visiem ASV pazemes optisko kabeļu līniju komunikāciju centriem un atzīmētu tos uz kartes.
Septembrī pēc ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas rīkojuma tika slēgts Krievijas ģenerālkonsulāts Sanfrancisko, kas bija kļuvis par plaša mēroga spiegošanas centru.
Krievijas aģentu aktivitāte pieaug
Ar spiegošanu nodarbojas arī Krievijas diplomātiskās pārstāvniecības Ņujorkā, Sietlā un Hjūstonā, taču ASV izlūkdienesta darbinieki secinājuši, ka Krievijas konsulātam Sanfrancisko bijusi īpaša loma izlūkošanas informācijas vākšanā, rak-sta izdevums “Foreign Policy”. Konsulāts Sanfrancisko atradās netālu no Silīcija ielejas, kur koncentrēti daudzi informācijas tehnoloģiju uzņēmumi, te atrodas Stenforda universitāte un Bērklija universitāte un to pētniecības centri, kā arī kodolieroču izpētes laboratorija Livermorā. ASV varas iestādes gadu desmitiem zināja, ka Krievijas konsulāta darbinieku vidū diplomātu aizsegā darbojas daudzi tehniskie speciālisti, kuru uzdevums ir iegūt informāciju par ASV firmu jaunākajiem izgudrojumiem. “Krievijas aģenti Sanfrancisko centās izveidot neformālas attiecības ar ASV informācijas tehnoloģiju firmu ekspertiem, lai piekļūtu tehniskajiem jauninājumiem,” “FP” teica kāds ASV izlūkdienesta bijušais darbinieks. “Salīdzinot ar laiku pirms 30–40 gadiem, krievu aģentu aktivitāte ir pieaugusi,” uzskata Ketlīna Pakete, kura vairākus gadu desmitus strādājusi ASV pretizlūkošanas dienesta nodaļā Sanfrancisko. Nereti Krievijas aģentu rīcība ir grūti izskaidrojama. Pat zinot, ka Federālā izmeklēšanas biroja darbinieki viņus izseko, aģenti var atveidot elektronisko sakaru seansu ārpilsētas pļavā vai benzīna uzpildes stacijā, it kā pārbaudot FIB modrību. Taču viņu darbībās ir kāda regulāra īpatnība, kas atkārtojas – tās bieži notiek vietās, kur pazemē atrodas optisko kabeļu sakaru līniju krustpunkti, atzīmē “FP”. Konsulāta ēka atrodas uzkalnā netālu no okeāna, dodot iespēju Krievijas aģentiem sazināties ar saviem kara kuģiem un zvejas kuģiem, kas aprīkoti ar izlūkošanas aparatūru, un izsekot ASV kodolzemūdenes, kad tās atstāj bāzes Sandjego un Sietlā. “Ļoti iespējams, ka konsulāts Sanfrancisko bija Krievijas slepenais sakaru centrs ASV rietumu piekrastē un pat visā Rietumu puslodē,” intervijā “FP” atzina ASV izlūkdienesta pārstāvis, brīdinot, ka Krievijas spiegi turpinās savas aktivitātes šajā apvidū arī pēc konsulāta slēgšanas. “FIB amatpersonas uzskata, ka Krievijas spiegu darbība ASV rietumu krastā tiek kontrolēta no Sanfrancisko konsulāta, kur vismaz puse personāla ir izlūkdienesta darbinieki,” jau 1985. gadā rakstīja avīze “San Jose Mercury”. “Konsulāta slēgšana Sanfrancisko ir nopietns trieciens Krievijas izlūkdienesta aktivitātēm ASV, bet Maskava vēl nav uz to atbilstoši atbildējusi. Vai Kremlis gaida kādu pretimnākšanu no prezidenta Trampa puses?” rak-sta “FP”, atsaucoties uz avotu ASV izlūkdienestā.
Grib apzināt ASV optisko kabeļu līnijas
“Krievijai ir liela pieredze legālu tūristu, māk-slinieku un zinātnieku izmantošanā izlūkošanas informācijas ieguvei,” intervijā “FP” teica Centrālās izlūkošanas pārvaldes bijušais Krievijas nodaļas vadītājs Stīvens Holls. “Šādam nolūkam var tikt izmantots zinātnieks, kas ieradies veikt pētniecības darbu, vai tūrists, kas grib pavadīt atvaļinājumu saulainajā Kalifornijā.” Iespējams, ka spiegošanas darbībā Krievijas izlūkdienests mēģina izmantot arī lidmašīnas, kas piedalās tā dēvētā Atklāto debesu līguma ievērošanas pārbaudēs, veicot lidojumus virs ASV teritorijas. Ir novērots, ka Krievijas aģenti īpaši centušies piekļūt sakaru infrastruktūrai vietās, kur zemūdens kabeļi iznāk virszemē Klusā okeāna un Atlantijas piekrastē. ASV izlūkdienests uzskata, ka Maskavas mērķis ir sagatavoties, lai kritiskā situācijā varētu saraut sakaru līnijas un paralizēt saziņu starp ASV bruņotajiem spēkiem un to pavēlniecību. “Ja viņiem (Krievijai) izdodas atslēgt mūsu tīklu, mēs kļūstam akli un viņi ir tuvāk tam, lai līdzsvarotu spēles noteikumus,” intervijā “FP” atzinis kāds ASV izlūkdienesta darbinieks. Britānijas gaisa spēku maršals Stjuarts Pīčs, kurš nākamgad kļūs par NATO Militārās komitejas priekšsēdētāju, brīdinājis par Krievijas zemūdeņu pastiprināto aktivitāti okeāna rajonos, kur izvietots transatlantiskais optiskais kabelis, kura saraušana iedragātu transkontinentālos sakarus.