FOTO: Visegrád 24/Twitter

Kas ir Ukrainas nākamais aizsardzības ministrs Rustems Umerovs? Pirmkārt, Krimas pamatiedzīvotājs 34

Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska lēmums nomainīt aizsardzības ministru galvenokārt tika uzskatīts par mēģinājumu atbrīvoties no korupcijas. Taču Krimas tatāra un musulmaņa Rustema Umerova iecelšana amatā ir signāls, ka Ukraina nopietni domā par Krimas, ko Krievija anektēja no Ukrainas 2014.gadā, atgūšanu, vēsta “BBC”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Spekulācijas par un ap Ukrainas aizsardzības ministra Oleksija Rezņikova nomaiņu dzirdamas jau vairākus mēnešus. Lai gan viņš netika apsūdzēts nevienā noziedzīgā nodarījumā, tiek uzskatīts, ka vīrietis, kurš bija prezidenta Zelenska pusē kopš pirmās dienas pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma, nav spējis apturēt korupcijas gadījumus viņa ministrijā.

41 gadu vecais Rustems Umerovs ir valdības ierēdnis, kurš pēdējo gadu vadījis Ukrainas Valsts īpašuma fondu un veiksmīgi organizējis ieslodzīto apmaiņas ar Krieviju.
CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš nav pilnīgi nezināms, bet nav arī bijis mediju uzmanības centrā. Viņš ir trimdā dzimis Krimas tatārs un aktīvs šīs etniskās kopienas loceklis, kas cenšas atjaunot savu kultūras identitāti un vietu pasaulē. Ukraiņiem vissvarīgākais ir tas, ka viņš nav apsūdzēts korupcijā.

Umerova kungs politikā ienāca 2019. gadā, kad viņš kandidēja parlamenta vēlēšanās kopā ar reformu partiju “Holos”, kuru vēlāk pameta, lai kļūtu par valdības amatpersonu. Pirms tam viņš strādāja privātajā sektorā – telekomunikāciju un investīciju jomā.

2013. gadā viņš nodibināja labdarības programmu, lai palīdzētu apmācīt ukraiņus prestižajā Stenfordas universitātē ASV.

Taču viņa identitātes noteicošā daļa ir viņa Krimas tatāru saknes un to loma Ukrainas stingrajā nodomā atgriezt Krimu.

Kas ir Krimas tatāri?

Krimas tatāri ir Krimas pussalas vietējie turku iedzīvotāji. Otrā pasaules kara laikā viņus nepatiesi apsūdzēja sadarbībā ar nacistiem, un padomju armija viņus piespiedu kārtā deportēja uz Vidusāziju.

1944. gada 18. maijā 200 000 cilvēku liela kopiena tika izsūtītas vienas dienas laikā. Ģimenēm tika dotas dažas minūtes, lai sakravātu mantas, pirms tās tika “iekrautas” vilcienos un deportētas. Tiek uzskatīts, ka tūkstošiem cilvēku ir gājuši bojā tranzītā vai drīz pēc tam.

Krimas tatāri nebija vienīgā etniskā grupa, kas piedzīvoja šādu attieksmi Staļina laikā. Rustema Umerova ģimene bija starp izsūtītajiem, un viņš dzimis trimdā Uzbekistānā. 80. gadu beigās, kad viņš vēl bija bērns, daudziem Krimas tatāriem, tostarp viņa ģimenei, tika atļauts atgriezties pussalā.

Daudzus gadus Umerovs konsultēja Krimas tatāru vēsturisko vadītāju Mustafu Džemiļevu, un viņš pats ir viens no Krimas tatāru kongresa delegātiem. Viņš bija arī līdzpriekšsēdētājs Krimas platformā, kas ir starptautiska diplomātiskā iniciatīva, kas vērsta uz sarunām ar Krieviju pēc tās okupācijas 2014. gadā.

Reklāma
Reklāma

“Krimas tatāru izsūtīšana ir viens no lielākajiem padomju režīma noziegumiem,” Umerovs norādījis rakstā Liga.net 2021.gadā. “To uzsāka tobrīd pie varas esošie tirāni, lai iznīcinātu veselu tautu. ”

Runājot ar “BBC” pēc pilna mēroga iebrukuma sākuma 2022.gadā, Umerovs sacīja, ka ir apņēmības pilns “rast [politisko un diplomātisku] risinājumu šim brutālajam iebrukumam”.

Svētdien savā televīzijas uzrunā tautai prezidents Zelenskis apstiprināja, ka gaidīs parlamenta apstiprinājumu, lai Umerovu ieceltu par jauno aizsardzības ministru, sakot, ka ministrijai “nepieciešama jauna pieeja un jauni sadarbības veidi gan ar armiju, gan sabiedrību kopumā”.

Pagaidām militārs uzbrukums Krimai ir tāls mērķis, un daži novērotāji ir raksturojuši Ukrainas nodomus kā nereālus. Taču fakts, ka prezidents Zelenskis amatā iecēlis Krimas pamatiedzīvotāju, sniedz skaidru vēstījumu par viņa nodomiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.