Kas ir Streiča pirmā filma? Startē izstāde “Jānis Streičs: filmas, cilvēki, laikmets” 0
Rīgas Kino muzejs sadarbībā ar biedrību “Ekrāns” izveidojis kinorežisoram, scenāristam un aktierim Jānim Streičam veltītu ceļojošu izstādi – “Jānis Streičs: filmas, cilvēki, laikmets”.
2016.gads Latvijas kino vidē ir pasludināts par Jāņa Streiča gadu, atzīmējot režisora 80 gadu jubileju. Režisors kopš 1967. gada, kad tapa viņa pirmā spēlfilma “Kapteiņa Enriko pulkstenis”, kas veidota kopā ar režisoru Ēriku Lāci, līdz 2010.gadam, kad uz ekrāniem iznāca “Rūdolfa mantojums”, uzņēmis 22 filmas, rakstījis scenārijus un kā aktieris vai epizodisku lomu tēlotājs piedalījies savās un citu režisoru uzņemtās filmās. Starp spilgtākajām pieminams bandas vadonis, viltus garīdznieks Arsēnijs filmā “Šauj manā vietā” (1970) un mācītājs filmā “Cilvēka bērns” (1991).
Streiča filmās izteiksmīgi parādās to tapšanas laikam raksturīgas detaļas, dialogiem piemīt tiešums un niansētība, kas ļauj viegli palikt atmiņā. Tās ir savu laikmetu liecinieces, kurās no mūsdienu skatpunkta iespējams ieraudzīt daudz saistošu detaļu, kā arī ļauties Streiča kino valodai – ar mākslas darbu iestarpinājumiem – vai tā būtu teātra izrāde vai teātra vide, kino skatīšanās, filma filmā, animācija, vai varoņu sapņu un vīziju vizualizācija.
Izstādē, kuras kuratore ir Zane Balčus, māksliniece Dace Džeriņa, ir aplūkoti Jāņa Streiča kino valodas paņēmieni, filmu uzņemšanas process, aktieri – Vija Artmane, Jānis Paukštello, Ivars Kalniņš, Lilita Bērziņa, ar kuriem režisors bieži strādājis kopā, kā arī Streiča paša lomas savās filmās.
Izstāde aptuveni mēnesi būs apskatāma “Galerijā Centrs”.