pexels.com/Gustavo Fring

Kas ir sepse, un vai pacients var nonākt komā pēc zobārsta apmeklējuma? “Katru gadu kāds arī nomirst!” 32

Teju vai ikviens kaut reizi dzīvē ir pabijis zobārsta kabinetā. Kādam tas radījis traumu un mūžīgās bailes, citam varbūt radies uztraukums par izdevumiem, kas ievērojami patukšo maciņu. Tomēr, vai ir iespējams, ka pēc zobārsta apmeklējuma sākas sepse, kam seko koma? Šis jautājums nesen tika uzdots sociālās saziņas vietnēs, apspriežot kādu skaļāk izskanējušu gadījumu, par to vairāk raksta portāls lsm.lv.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Pirms laika platformā “X” parādījās ziņa, ka kāda sieviete pēc zobārsta apmeklējuma nonākusi komā un viņai konstatēta sepse. Ne vienam vien radās jautājums, kā kaut kas tāds var notikt 21. gadsimtā. Par konkrēto gadījumu slimnīcas gan nesniedza nekādus komentārus, vai vispār šāds pacients šobrīd ir slimnīcā, jo aizbildinājās ar datu aizsardzību. Taču – vai ko tamlīdzīgu iespējams novērst, un galu galā kas īsti ir sepse?

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas anesteziologs reanimatologs intensīvajā terapijā Ģirts Freijs skaidro: “Ir ielaista mutes dobuma infekcija, tātad ir zobi, saknes neārstētas. Diemžēl mūsu laikmetā bieži sastopama situācija, kad cilvēkiem nav naudas, par ko ārstēties, nav naudas, lai laikus tiktu pie stomatologa. Rindas pie stomatologa arī ir garas u.t.t.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Nav tā, ka aizej pie stomatologa un tā rezultātā dabū kaut kādas komplikācijas – tā varēja būt akmens laikmetā. Tagad tas viss ir absolūti droši, ja tā var teikt. Viņš strādā ar vienreizlietojamiem instrumentiem, ar vienreiz lietojamām visām lietām.”

Tam piekrīt arī Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta mutes, sejas un žokļu ķirurgs Ģirts Šalms, kurš norāda, ka
“Sepse ir pavisam galējs stāvoklis, pie kā var novest neārstēti zobi. Protams, tas viss nesākas ar sepsi, bet sākas ar pietūkumu, temperatūru, sāpēm, strutām konkrēti slimajā zobā. Baktērijas var nonākt asinsritē, un tad jau tā situācija var palikt nopietna. Diemžēl tas nav noslēpums, Latvijā katru gadu kāds ar zobu infekciju, respektīvi ar tām komplikācijām, kas no tās rodas, arī nomirst.”

Kā norāda Stradiņa slimnīcas ārsts, sepse ir nepareiza cilvēka ķermeņa un orgānu atbilde uz infekciju. Proti, ja ir vāja imunitāte un organisms novājināts, vai arī ja ir kāda hroniska slimība vai onkoloģiskas problēmas, ķermeņa atbildes reakcija uz infekcijām ir vājāka, un viss organisms piedalās cīņā. No sepses nav pasargāti arī tie, kuri daudz lieto alkoholu, jo organisms ir novājināts un baktērijas var izraisīt pat nāvi. Kopš 2016. gada norit ārstu izglītošana, lai spētu agrīni atpazīt sepses izpausmes, norāda Frejs:

Veselības inspekcijā savukārt informēja, ka pēdējā laikā nav saņemta neviena sūdzība saistībā ar sepses gadījumiem. Tāpat materiāla tapšanas laikā, kā raksta lsm.lv, tika uzrunāts Nacionālais veselības dienests par to, cik liels ir sepses gadījumu skaits Latvijā, tomēr atbilde joprojām nav saņemta.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.