Kas ir sazvērestību karaļi “QAnon”, kuri saimnieko Baltajā namā? 1
Patrioti un brīvības dēli. Tā sevi dēvē sazvērestību teoriju grupa “QAnon”. Tā nav kārtējā dīvaiņu kopa, “QAnon” ir Amerikas savienoto valstu prezidenta domubiedri.
Donalda Trampa priekšvēlēšanu pasākumos ir labi redzami ļaudis, kas rokās tur plakātus ar burtu “Q”. Viņi pārstāv galēji labējo sazvērestību teoriju grupu “QAnon”.
“QAnon” radās 2017. gadā, kad nelielā sarunu vietnē kāds ar segvārdu “Q” publicēja teoriju, ka eksistē tāda ”slepenā valsts” (“deep state”), kas vada pasauli un lemj cilvēku likteņus, lai gan nav leģitīmi ievēlēti un nevienam par savu darbu neatskaitās. Sākumā “Q” bija viens cilvēks, vēlāk jau cilvēku grupa.
Ideja ātri atrada atbalstītājus, kuri ticēja, ka slepenā valsts ir sātana iemiesojums, cilvēku tirgotāji, kuri spīdzina un nogalina bērnus, lai dzertu viņu asinis. Starp šiem neliešiem ir Baraks Obama, Hilarija Klintone, Džordžs Soross un Džordžs Bušs. Aiz viņiem stāv ASV slepenie dienesti – centrālā izlūkošanas pārvalde, federālais izmeklēšanas birojs un nacionālā drošības aģentūra. Pie slēptās valsts pieder mediji un Holivuda.
ASV prezidents apsūdz, ka tie, kam aģentūrās būtu jāstrādā viņa labā, patiesībā strādā pret. Uzrunās un ierakstos sociālajos medijos viņš vaino slepeno valsti ziņu nopludināšanā medijiem, sasaistīšanā ar Krieviju, daudzu problēmu izraisīšanā, kur ASV ir iesaistīta, un impīčmenta ierosināšanā.
Trampu uzskata par ”slepenās valsts” idejas izgudrotāju, bet vai šai sazvērestību teorijai ir kāds pamatojums? Vai slepenā valsts tiešām cenšas atbrīvoties no Brīvās valsts līdera?” vaicā “SkyNews Australia” pārstāvis Pīters Stefanovičs.
Džordžs Bušs par slepeno valsti atbildīgs, jo pēc 2001. gada 11. septembra notikumiem ievērojami pastiprināja slepeno dienestu darbību. Tobrīd tie sāka izstrādāt izsekošanas programmas, vākt datus par visiem pasaules iedzīvotājiem. Dienesti ziņu iegūšanā izmantoja spīdzināšanu.
Baraks Obama slepenajai valstij pieskaitīts, jo turpināja Buša uzsākto virzienu, bet Hilarija Klintone – jo bija Donalda Trampa pretiniece vēlēšanās.
“QAnon” uzskata, ka Donalds Tramps ir ”izredzēts” uzvarēt slepeno valsti. Par līderi Trampu izraudzījies nevienam nezināms augstākā līmeņa militārās izlūkošanas virsnieku loks. Trampa uzdevums ir sagraut slepeno valsti un pakārt tās dalībniekus.
“QAnon” idejas ļoti līdzinās tam, ko runā pats Donalds Tramps. Tikai izvērstāk, interesantāk un ar noslēpumainības plīvuru, jo pastāv teorija, ka aiz “QAnon” slēpjas kāds augsta līmeņa Trampa administrācijas darbinieks, kam ir “Q” līmeņa pielaide valsts noslēpumiem.
Tie parādās politiskajās kampaņās, ir iesaistīti kriminālnodarījumos, “Q” ir ienesīgs zīmols suvenīru tirdzniecībā. Karogus ar burtu “Q” vicina gan Donalda Trampa atbalstītāji, gan “Brexit” kustības līdera Naidžela Farāža piekritēji.
Līdz ar Trampa pārvēlēšanas kampaņas sākumu, “QAnon” redzami arvien biežāk. Tramps fotografējās kopā ar radio personību Laionelu, kurš ir viens no aktīvākajiem “QAnon” sazvērestību teoriju virzītājiem: “Hilarija Klintone ir viskorumpētākā un ļaunākā politiķe, kāda vien ir bijusi. Klinotnu iniciatīvas, Klinotnu fonds liek Gambino mafijas ģimenei izskatīties kā zīdaiņiem.. Viņa ir tik korumpēta…”
Metjū Lasks, republikāņu kandidāts uz Floridas kongresmeņa krēslu atklāti propagandē “Qanon” idejas. Viņš uzskata, ka tiešām eksistē augsta līmeņa pedofilu grupa, kas vada valsti un ka “Qanon” ir izveidojis patriots, kas vēlas to pārtraukt. Viens sazvērestības centrs viņaprāt ir Briselē. Tur tiek veikti aborti, lai iegūtu zīdaiņus ēšanai.
Bet lielākā daļa ir cilvēki, kas “Q” ziņās saskata iespēju pievienoties slepenu zināšanu grupai, būt daļai no partizānu kustības, kas ir labāk informēta. Viņi meklē un atrod zīmēs, ka Tramps ir saistīts ar šo kustību, atbalsta to. Skaitlis 17 ir īpaši nozīmīgs, jo tas ir burta “Q” kārtas numurs alfabētā. Ja Tramps kaut kur piemin 17, tā ir zīme.
Pastāv versija, ka zem segvārda “Q plus” slepenas ziņas no Baltā nama publicē pats Tramps. Ap “QAnon” radušies TV raidījumi, “Facebook” grupas, radio raidījumi. Tā ir kā reliģiska vai dzīves stila grupa, kura visur saskata apliecinājumus savas pārliecības patiesumam. “QAnon” saukļi ir ”Lielā atmošanās” un ”Kur ies viens, tur ies visi”.
Tomēr viss nav tik nevainīgi. “QAnon” ir pirmā sazvērestību teoriju grupa, kas nonākusi FIB uzmanības lokā kā potenciāli bīstama.
“Jūlijā par slepkavību tika apsūdzēts 24 gadus vecs vīrietis. Viņa advokāti apgalvo, ka viņu iedvesmojušas “QAnon” idejas. Arī tiesas zālē varēja redzēt, ka uz viņa plaukstas uzzīmēts “QAnon” simbols,” pauž MSNBC žurnāliste.
“QAnon” idejām ir līdzinieki arī Latvijā. Arī šeit eksistē virtuālas pamatā “Facebook” veidotas grupas, kas runā par mošanos, atmošanos, tautas kustību un izredzētību.