Kas ir putekļi un kur tie rodas? 0
Ik nedēļu, slaukot savā dzīvoklī putekļus, prātoju, kas īsti ir putekļi un kur tie rodas? AGNIJA Liepājā
Putekļi ir sīkas, cietas daļiņas. Tik sīkas, ka ilgāku laiku atrodas gaisā, pirms nokrīt uz zemes vai kādas citas virsmas. Visvairāk putekļu ir pilsētas gaisā, mazāk lauku apvidū, vismazāk – pie jūras.
Visvairāk putekļu rodas no augsnes. Vējš paceļ gaisā miljoniem sīku augsnes daļiņu, kas ceļo apkārt pasaulei. Arī vulkānu izvirdumi pievieno savu devu – viena izvirduma laikā vulkāns izmet gaisā desmitiem un simtiem tonnu putekļu. Tie paceļas pat 50 km augstumā. Atmosfērā regulāri nonāk arī ārpuszemes putekļi, kas galvenokārt rodas no komētām un meteorītiem. Tie Zemes masu katru gadu palielina par 10 tonnām. Ir diezgan intriģējoši apjaust, ka puteklis pagultē, iespējams, ir no Islandes vulkāna, bet tas, kas nosēdies uz TV ekrāna, – atceļojis no Marsa.
Ja mājas putekļu paraugu izpēta mikroskopā, var atrast audumu šķiedras, spalvas, dzīvnieku vilnu, ziedputekšņus, sporas, sēnītes un baktērijas, kā arī daudz gumijas putekļu, kas rodas no riepām, tām rīvējoties pret asfaltu. Gumijas putekļu mākoņi gan lielākoties nepaceļas augstāk par ceturto stāvu, bet septītā stāva līmenī to tikpat kā nav. Putekļu daļiņu avots ir arī nolobījusies cilvēka āda.
Viens pilsētas iedzīvotājs katru dienu ieelpo aptuveni 500 miljardus putekļu daļiņu. Putekļi nosēžas uz deguna gļotādas, no kurienes tos izvada nāšu matiņi. Kad tie netiek galā ar putekļu pieplūdumu, cilvēks nošķaudās un elpošanas ceļi atkal ir brīvi.
Paši putekļi lielākoties ir nekaitīgi. Veselības problēmas cilvēkiem izraisa tajos mītošās putekļu ērcītes, kas barojas ar mikroskopiskiem atlobījušās cilvēku un dzīvnieku ādas gabaliņiem. Putekļu ērcīte bieži kļūst par alerģisko iesnu un astmas cēloni. Ērcītes var atrasties gan uz cilvēkiem, gan dzīvniekiem un gandrīz visur cilvēka mājoklī, ieskaitot paklājus, mīkstās mēbeles, matračus, palagus, segas, spilvenus utt.
Vienā gultā var iemājot vairāk nekā miljons putekļu ērcīšu. Kad mirušas putekļu ērcītes un to fekālijas nonāk gaisā un tiek ieelpotas, var rasties alerģiska reakcija. Lai atbrīvotos no putekļu ērcītēm, jātiek vaļā no putekļiem.
Vislabākais paņēmiens, kā atbrīvoties no putekļiem, ir izraisīt caurvēju. Lai novērstu putekļu rašanos un vairošanos dzīvojamās telpās, tās regulāri jākopj un jāvēdina. Pie ieejas jānovieto labs kājslauķis, virsdrēbes un ielas apavus ieteicams atstāt priekštelpā. Labs palīgs gaisa attīrīšanai no putekļiem ir apstādījumi – augi var aizturēt līdz pat 72% putekļu.
Jūs interesējošus jautājumus speciālistiem sūtiet pa e-pastu [email protected]! |