Naftas ieguves vieta Kanādā.
Naftas ieguves vieta Kanādā.
Naftas ieguves vieta Kanādā.

Atjaunojamā enerģija sāk apsteigt naftu, gāzi 0

Pieprasījums pēc atjaunojamiem energoresursiem sāk apsteigt tradicionālos degvielas avotus. Saskaņā ar Starptautiskās Enerģētikas aģentūras (IEA) datiem 2023. gadā globālās zaļās enerģijas jaudas pieaugums — no saules, vēja un citiem atjaunojamiem enerģijas avotiem — sasniedza jaunu rekordu, iezīmējot straujāko pieauguma tempu pēdējo divu desmitgažu laikā. Liela daļa no tā bija saistīta ar strauju izaugsmi saules paneļu nozarē, īpaši Ķīnā.

Reklāma
Reklāma
TV24
Putins šokējis Latvijas militāro analītiķi Rajevu: “Mani pārsteidza viena lieta, ko es redzēju fonā…”
Globāla panika un diktatoru varas beigas: eksperti nosauc 15 “melnos gulbjus” jeb notikumus, kas 2025. gadā var apgriezt dzīvi kājām gaisā
TV24
“Viņa mēdz pārsteigt, un šoreiz viņa pārsteidza – sāka uzrunu ar sunīti klēpī,” Titavs par premjeres uzrunu gadu mijā
Lasīt citas ziņas

Kopš 2000. gada atjaunojamo energoresursu īpatsvars ir pieaudzis no 19% līdz vairāk nekā 30% no pasaules elektroenerģijas klāsta, teikts enerģētikas ideju laboratorijas Ember 2024. gada maija ziņojumā, kurā tika prognozēts, ka fosilā kurināmā elektroenerģijas ražošana pērn sasniegs maksimumu.

Ķīna ir pasaules līderis saules enerģijas un tās ražošanā izmantoto paneļu ražošanā. “Šis ir kritisks pagrieziena punkts: pagājušā gadsimta novecojušās tehnoloģijas vairs nevar konkurēt ar eksponenciālajiem jauninājumiem un sarūkošām izmaksu līknēm atjaunojamās enerģijas un uzglabāšanas jomā,” sacīts Ember ziņojumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Investīcijām atjaunojamos resursos ir tendence pieaugt, zaļās elektroenerģijas izmaksām samazinoties un elektrisko transportlīdzekļu pārdošanas apjomiem katru gadu nepārtraukti pieaugot. Eksperti ir prognozējuši, ka līdz 2030. gadam elektromobiļi veidos pusi līdz divas trešdaļas no visu automašīnu pārdošanas apjoma, paredz DW.

2024. gada pārskati liecina, ka finansējums tīrajām tehnoloģijām, kas 2023. gadā pirmo reizi pārsniedza investīcijas fosilā kurināmā, pērn sasniegs 1,8 triljonus eiro, bet tikai nedaudz vairāk par 1 triljonu tiks novirzīts oglēm, gāzei un naftai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.