Degvielas cenu trakums… Kas ir “naftas pīķis”, kad mēs to sasniegsim, vai varbūt – tas ir jau aiz muguras? 0
Termins “maksimālais naftas līmenis” agrāk nozīmēja brīdi, kad globālā ražošana sasniedza maksimumu. Bet nu, kad pasaule sāk pāriet uz atjaunojamiem energoresursiem, vai naftas ieguves beigas pienāks ātrāk, nekā mēs domājam?
1956. gadā M. Kings Haberts, ASV ģeozinātnieks, kurš strādāja fosilā kurināmā gigantā Shell, pamatojoties uz tajā laikā zināmo naftas rezervju statistisko modelēšanu, prognozēja, ka globālā jēlnaftas ieguve sasniegs maksimumu ap 2000. gadu, bet pēc tam samazināsies un galu galā apstāsies.
Tas bija šoks naftas ražotājiem laikā, kad nafta bija degviela, kas virzīja plaukstošu pasaules ekonomiku. Daudzi cilvēki bija noraizējušies. Tika runāts par ekonomisko katastrofu, globālu finanšu krīzi un pat pilnu apokalipsi.
Taču Huberta pareģojums īsti nepiepildījās, par to plašāk raksta izdevums Deutsche Welle. Ražošana no viegli pieejamām naftas rezervēm sasniedza maksimumu 21. gadsimta sākumā. Fosilā kurināmā uzņēmumiem ir izdevies iegūt arvien vairāk naftas ik gadu, sasniedzot 96,4 miljonus barelu dienā 2023. gadā, pateicoties jaunajām tehnoloģijām.
Viena no tām ir “hidrauliskā sašķelšana”. Šis process ietver ūdens un ķimikāliju ievadīšanu klintī, kas rada daudz, sīku plaisu, kas savukārt ļauj pa tām izplūst naftai un gāzei. Šis process sākās Amerikas Savienotajās Valstīs 2000. gadu sākumā, un tagad šī valsts gadā saražo vairāk naftas nekā jebkura cita valsts pasaulē.
Lai gan pasaulei šobrīd ir pieejams vairāk naftas nekā jebkad agrāk, termins naftas maksimums ir iestrēdzis, tā definīcija ir mainījusies, nozares novērotājiem arvien vairāk atsaucoties uz “pīķa ieguvi”.
“Apmēram pirms 15 līdz 20 gadiem pastāvēja bažas, ka naftas ieguve sasniegs maksimumu un mums beigsies nafta. Tagad bažas ir nedaudz atšķirīgas, proti, vai sasniegsim pieprasījuma maksimumu vai plato,” ekspertus citē izdevums.