Kas ir mazulim draudzīga slimnīca? 1
“Esmu dzirdējusi, ka ir tādas mazulim draudzīgas slimnīcas. Kas tajās īpašs, ar ko atšķiras no citām?”
Kā informē Veselības ministrija, Mazulim draudzīga slimnīca ir Pasaules Veselības organizācijas rosināta iniciatīva, lai rosinātu jaunās māmiņas ēdināt tikai ar krūti mazuli līdz sešu mēnešu vecumam un turpināt zīdīšanu, līdz bērns sasniedzis gada vecumu, un ilgāk. Lai slimnīca saņemtu šādu nosaukumu, jāatbilst noteiktiem kritērijiem, taču nevis saistībā ar komforta līmeni, bet gan ietverot personāla garantētu palīdzību zīdīšanas sākumā. Lūk, tikai daži no kritērijiem, kas tieši skar māmiņu un mazuli.
* Palīdzība māmiņai sākt zīdīt pusstundas laikā pēc bērna piedzimšanas.
* Medicīnas personāls parāda māmiņai, kā zīdīt un kā uzturēt laktāciju arī tad, ja mazulis neatrodas kopā ar māmiņu.
* Mazuļiem netiek dots cita veida uzturs vai šķidrums, izņemot mātes pienu, ja vien nav jāizdara izņēmums ārstniecisku apsvērumu dēļ.
* Māte un bērns atrodas vienā telpā, viņiem ļauj palikt kopā 24 stundas diennaktī.
* Māmiņu iedrošina zīdīt, kad mazais to prasa, un tik ilgi, cik viņš vēlas.
* Zīdaiņiem, kurus zīda, nedod māneklīšus.Tomēr nav tā, ka slimnīcā, kas nav oficiāli atzīta par mazulim draudzīgu, neparādīs un nepamācīs, kā bērniņu likt pie krūts. Piemēram, Rīgas Dzemdību namā ir īpašs krūts ēdināšanas kabinets. Tajā pēc padoma var vērsties arī pēc izrakstīšanās no slimnīcas. Latvijā darbojas daudzi sertificēti zīdīšanas veicināšanas konsultanti. Konsultanti palīdz jaunajām māmiņām arī tad, kad viņas atgriežas mājās no dzemdību nama.
Veselības ministrija gan ir secinājusi, ka Mazulim draudzīgas slimnīcas iniciatīvas uzturēšana prasa lielus cilvēku un finanšu resursus, jo jāveido speciālas ekspertu komisijas, kuras ik pēc noteikta laika izvērtētu slimnīcu atbilstību kritērijiem un apmācītu personālu. Savukārt ārstniecības iestādēm regulāri jāraksta apjomīgi pārskati. Tā vietā Veselības ministrija izvēlējusies citu zīdīšanas veicināšanas modeli – 2014. gadā tiek īstenots 100 bezmaksas nodarbību visā Latvijā. Tajās jau piedalījušies vismaz 2000 topošo un jauno vecāku.