Kas ir mākslīgā koma? 0

“Pēc Pirmās formulas čempiona Mihaēla Šūmahera nelaimīgā kritiena slēpojot tika ziņots, ka viņš atrodas mākslīgajā komā, bet tad viņš tika atmodināts un varēja doties prom no slimnīcas. Kas īsti ir mākslīgā koma un ar ko atšķiras no īstās?”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Žurnāla slejās agrāk esam skaidrojuši, ka koma ir organisma aizsargmehānisms. Smagas slimības gadījumā vai pēc traumējoša negadījuma ķermenis to iedarbina, lai atslēgtu apziņu un pasargātu cilvēku no ciešanām – no sāpēm, no nāves bailēm. Arī mākslīgās komas nolūks ir līdzīgs, taču to izraisa medicīniskais personāls, mērķtiecīgi dodot slimniekam speciālus medikamentus un pazeminot ķermeņa temperatūru. Arī elpināšana tiek nodrošināta mākslīgi.

Lai vēlāk pacientu atmodinātu no mākslīgās komas, teorētiski pietiek ar to, ka samazina miega līdzekļu devas un paaugstina ķermeņa temperatūru (atmodināt no īstās komas šādi nav iespējams). Dažkārt tas diemžēl neizdodas, ja ievainojumi bijuši pārāk smagi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mihaēla Šūmahera ārsti presē daudz skaidrojuši, ka atmodināšana no mākslīgās komas nenotiek uzreiz, vienkārši pārtraucot ievadīt medikamentus, bet gan ļoti pakāpeniski, dienu pa dienai un pat stundu pa stundai vērojot pacienta stāvokļa izmaiņas un, ja nepieciešams, no jauna palielinot miega līdzekļu devas. Ja viss norit labi, pacients atgūst samaņu pēc diennakts vai divām. Nākamais solis atlabšanā ir pamazām atsākt elpot paša spēkiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.