Kas ir Lāčplēsis un pupuķis? Pastāsti bērnam par Latviju saprotami 0

Lāčplēša diena un Latvijas Neatkarības gadadiena ir zīmīgi datumi mūsu valsts vēsturē. Kā runāt ar bērnu par tik šķietami sarežģītu tēmu kā vēsture? Vai bērnam stāstīt par mūsu valsts vēsturi, simboliem un dabu? Mazo ekspertu skola un sabiedrībā zināmi vecāki piedāvā vairākas idejas, kā veidot bērnam izpratni par nacionālo identitāti.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Lasīt citas ziņas

„Ikvienam ir svarīga piederības izjūta konkrētai grupai – ģimenei, tautai, valstij,” saka Zane Avotiņa, centra Līna psiholoģe. Bērns vispirms sevi identificē ar savu ģimeni, un ar laiku viņš saskaras ar citām grupām. „Šī izjūta sākotnēji rodas tieši ģimenē, netieši mācoties no redzētā un piedzīvotā tuvāko cilvēku lokā. To iespējams arī veicināt, runājot par tautas un valsts vērtībām, simboliem, rituāliem saprotamā veidā, kā arī piedaloties dažādos valstij un tautai nozīmīgos svētkos un gadskārtās. Tā vecākiem ir daudz vieglāk veidot priekšstatu bērnam par nāciju, tai raksturīgajām tradīcijām un vērtībām.” Pēc psiholoģes domām, par savu piederību tautai svarīgi atgādināt un būtiski to godāt ne tikai svētku reizē, bet katru dienu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Daina Kājiņa, bērnudārza CreaKids vadītaja, min vairākus praktiskus piemērus, kā bērnos veicināt šo piederības un identitātes izjūtu. „Stāstot par mūsu zemi un valsti, pats galvenais ir runāt ar bērnu saprotamā valodā un saglabāt patīkamas emocijas. Bērnudārzā svinam arī Latvijas dzimšanas dienu – taisām karodziņus un aplīmējam burciņas sarkanbaltsarkanā krāsā, tad ieliekam tur svecītes un ārā saliekam tās citu pie citas, veidojot Latvijas kontūru. Tas ir emocionāli skaists piedzīvojums gan bērniem, gan vecākiem,” saka D. Kājiņa. “Lāčplēša dienā pie mums viesojas īsts zemessargs, kas parasti ir kāds no vecākiem. Tādā veidā bērniem draudzīgā veidā pastāstām par varoņiem, kas turklāt bieži vien ir mūsu pašu vecāki un draugi.”

Savukārt dabas pētnieks, fotogrāfs un TV raidījumu vadītājs Māris Olte dalās ar praktiskiem uzdevumiem vietnē www.mazoekspertuskola.lv, kas vecākiem pieejama bez maksas. „Ja Latvija būtu tava draudzene un tu būtu ielūgts uz viņas dzimšanas dienas ballīti, kādu dāvanu izvēlētos? Uzzīmē vai pagatavo to,” M. Olte aicina vecākus būt radošiem sarunās ar bērnu. Stāstīt par valsti var, ne tikai mēģinot sarežģīto izstāstīt vienkārši, bet arī iesaistot bērnu spēlēs, rotaļās, krāsojot vai gatavojot ēdienu. Uzdevumos iekļautas tādas aktivitātes kā ēdamas Latvijas kartes pagatavošana, Latvijas 2014. gada putna pupuķa izkrāsošana, folkloras zīmju iepazīšana u.c. Kopumā uzdevumi aizņems aptuveni 4.5 stundas laika.

Vairāk uzdevumu par godu Latvijas dzimšanas dienai meklē www.mazoekspertuskola.lv.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.