Kas ir kredītlīnija un kā tā atšķiras no kredītkartes? 0
Kā zināms, ir dažādi aizdevumu veidi, kas var palīdzēt negaidītu finanšu problēmu risināšanai, un viens no pēdējā laikā bieži reklamētajiem ir kredītlīnija. Šo aizdevumu veidu var iegūt gan bankās, gan arī pie nebanku kreditoriem. Tomēr, ja tiek runāts par bankām, tad bieži tiek minēts arī tāds pakalpojums kā kredītkarte, tāpēc rodas jautājums – ar ko atšķiras šie abi naudas aizņemšanās veidi?
Ko nozīmē kredītlīnija?
Kredītlīnija pēc definīcijas ir aizdevums ar iepriekš noteiktu maksimālo summu, kuru patērētājs var tērēt jebkurā laikā un jebkuram mērķim. Ja cita veida kredītiem procentu maksājumi ir jāveic jau no tā brīža, kad aizdevums ir piešķirts, kredītlīnijas gadījumā procenti būs jāmaksā tikai par izmantoto aizdevuma daļu un tikai tajā brīdī, kad tā tiks izmantota. Piemēram, ja kredītlīnijas apmērs ir 5000 eiro, bet klients iztērē tikai 2000 eiro, procenti būs jāmaksā tikai par izmantotajiem 2000 eiro, bet atlikušo naudas summu tas varēs iztērēt vēlāk kādam citam pirkumam.
Kas ir kredītkarte?
Kredītkarte ir naudas aizdevums, kas tiek piešķirts patērētājam un praktiski tas kalpo kā viens no maksāšanas veidiem. Arī kredītkartei ir noteikts maksimālais limits, un bieži vien tā ir daļa no atsevišķa patērētāja bankas konta, kas tiek saukts par apgrozības kontu. Tas nozīmē to, ka katru mēnesi klientam nav jāiemaksā iztērētā naudas summa atpakaļ, tomēr praktiski visi kreditori ir noteikuši minimālo ikmēneša iemaksas lielumu.
Kādas ir galvenās atšķirības?
Pēc būtības var teikt, ka kredītkarte ir tas pats, kas kredītlīnija, tomēr var noteikt dažas atšķirības:
• Kredītlīnija kā pakalpojums tiek piedāvāts gan banku, gan nebanku kredītdevēju vidū, savukārt kredītkartes ir tikai banku piedāvātais pakalpojums;
• Procentu likmes kredītkartēm parasti ir lielākas;
• Pieteikšanās process kredītlīnijai ir sarežģītāks, jo kreditors dziļāk izvērtē klienta kredītvēsturi;
• Kredītkartēm ir tā saucamās bezprocentu dienas, kas nozīmē to, ka kreditors neuzliek soda naudu gadījumā, ja tiek kavēts maksājums. Kredītlīnijas gadījumā šādas soda procentu likmes, visticamāk, tiks piestādītas;
• Praktiski visas bankas ir nodrošinājušas sava veida atlīdzinājuma programmas kredītkartēm, kas nozīmē to, ka patērētājs visdažādākajos veidos saņem atpakaļ daļu no iztērētās naudas. Kredītlīnija darbojas kā īstermiņa aizdevums, ar kuru netiek saistītas dažādas tā izmantošanas veicināšanas programmas;
• Kredītlīnija paredz to, ka iegūto naudu patērētājs var pārskaitīt uz citiem kontiem, rīkoties ar to, kā nepieciešams, savukārt kredītkartes gadījumā iegūtie papildus līdzekļi nevar tikt pārnesti uz citiem bankas kontiem.
Kā redzams, kredītlīnija un kredītkarte ir samērā līdzīgi naudas aizņemšanās veidi, tomēr to starpā pastāv būtiskas atšķirības, kuras ir nepieciešams ņemt vērā, izvēloties sev piemērotāko aizdevuma veidu.
Jebkurā gadījumā, pieņemot lēmumu par kredīta ņemšanu, ir ļoti rūpīgi jāizvērtē tā nepieciešamība un savas iespējas aizdevumu apmaksāt.