Kas ir kolagēns un kā nodrošināt tā rezerves organismā? 5
Kolagēns ir viens no galvenajiem proteīniem, kas atrodas cilvēka ķermenī. Tas veido ādu, saites, kaulus, kā arī citas audu struktūras; vienlīdz tas ir atbildīgs par audu elastību un stiprumu. Kolagēns ir atbildīgs par organisma kustībām, pilnvērtīgu funkcionēšanu un fizisko locītavu komfortu pie dažādām slodzēm.
Kur mīt kalogēns?
Ādā. Kolagēns veido ādas struktūru un palīdz saglabāt tās elastību, novērš mīmikas grumbiņu veidošanos un uztur nepieciešamo ādas mitrumu. Tas ir atbildīgs par ādas aizsardzību un novērš novecošanās pazīmes.
Saitēs un locītavās. Kolagēns nodrošina saitēm un locītavu skrimšļiem noturību un spēju izturēt palielinātu slodzi.
Kaulos. Tas palīdz kauliem būt izturīgiem un stipriem.
Kolagēns ir atrodams arī citos audos un orgānos. Piemēram, acs radzenē, asinsvadu sieniņās u.c.
Kolagēna klātesamība tā pietiekamā daudzumā ir īpaši svarīga ar vecumu, jo, gadiem ejot, dabiskā kolagēna ražošana organismā samazinās. Tas var radīt ādas novecošanās pazīmju attīstību, locītavu problēmas un kaulu blīvuma samazināšanos. Tāpēc kolagēns tiek plaši izmantots kosmētikas un uztura bagātinātāju nozarē ar mērķi palīdzēt uzturēt nepieciešamo kolagēna līmeni organismā.
Kad kolagēna līmenis sāk izsīkt
Kolagēna aktīvā veidošanās fāze organismā notiek līdz 25 gadu vecumam, un tad organisms sāk funkcionēt no tā uzkrātajām rezervēm. Jo “tukšāki” paliek rezerves krājumi, jo izteiktāk to var novērot organisma veselībā. Vispamanāmākās izmaiņas ir: ādas novecošanās, tās elastības zudums, grumbiņu veidošanās, matu un nagu trauslums, kā arī var pasliktināties zobu veselība.
Kā uzturēt kolagēna līmeni?
Lai savu kolagēna līmeni uzturētu pietiekamā līmenī, primāri jāpievērš uzmanība uzturam. Savā ēdienkartē jāiekļauj pārtikas produkti, kas bagāti ar kolagēnu. Piemēram, zivis, rieksti, avokado, C vitamīnu saturoši produkti (ogas, citrusaugļi). Ja kolagēna līmeni neizdodas uzturēt līmenī ar pārtikas produktiem vien, kolagēnu var uzņemt ar uztura bagātinātājiem.
Atkarībā no tā uzņemšanas mērķa, atšķirsies uztura bagātinātāju sastāvs. Mērķis var būt gan veselīgas ādas uzturēšanai, locītavu veselībai, matu struktūras uzlabošanas pasākumiem u.c.
Kolagēns un kosmētikas industrija
Kolagēns sastopams arī dažādos skaistumkopšanas līdzekļos, ne tikai kā uztura bagātinātājs. Piemēram, sejas krēmos un serumos, acu maskās un sejas ādas kopšanas eļļās, matu kopšanas līdzekļu sastāvos u.c. Kosmētikas produkti ar kolagēnu to sastāvā var palīdzēt uzlabot ādas stāvokli, jo īpaši ādas mitrināšanā un elastības veicināšanā. Kolagēna kremi un losjoni palīdz samazināt grumbiņas un ādu padara gludāku.
Kolagēns kā uztura bagātinātājs
Kolagēns tā līmeņa uzlabošanas terapijā pieejams gan pulverveidā, gan kā tabletes, kapsulas vai dzērieni.
Kolagēns locītavām – skrimšļu elastībai, kaulu stiprināšanai, locītavu kustīguma uzlabošanai.
Kolagēns ādai – regulāri lietojot kolagēnu ādai, var palīdzēt uzturēt veselīgu un skaistu ādu.
Taču jāatceras, ka arī uzturam ir jābūt sabalansētam, tātad jāseko līdzi tam, ko apēd!
Kolagēns nagiem un matiem lietojams, kad ir nepieciešams uzlabot tieši matu stāvokli, atjaunot to spīdumu vai arī stiprināt nagus un padarīt tos veselākus.
Noderīgi padomi
Pirms uzsākt kolagēna uztura bagātinātāju lietošanu, ieteicams konsultēties ar speciālistu. Ievērojiet norādījumus un ieteikumus par kolagēna uzņemšanu, lai sasniegtu maksimālu labumu! Interneta veikalā 220.lv kolagēns pieejams gan matu, gan ādas un locītavu veselībai. Atbilstoši vēlmēm un vajadzībām var apskatīt piedāvājumus, iepazīties ar uztura bagātinātāja aprakstu, klientu atsauksmēm un izvēlēties atbilstošāko.
Svarīgi atcerēties, ka viens un tas pats kolagēns ne vienmēr piemērots visiem, un tā iedarbības efekts var atšķirties atkarībā no organisma īpašībām.
Der atcerēties, ka veselīgs dzīvesveids, uzturs, veselīgs miegs un ūdens uzņemšana ādas, locītavu, nagu un matu veselības uzlabošanai ir tikpat svarīga loma kā kolagēna lietošana!